Moderna pozywa Pfizera za wykorzystanie technologii mRNA w szczepionkach przeciw Covid-19

fot. pixabay
4

W piątek (26.08.2022) firma Moderna poinformowała, że złożyła pozwy o naruszenie patentów przeciw koncernowi Pfizer i jego partnerowi BioNTech. Pozwy złożono w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Okręgu Massachusetts i Sądzie Okręgowym w Düsseldorfie w Niemczech.

Moderna uważa, że ​​szczepionka Comirnaty firmy Pfizer i BioNTech przeciwko Covid-19 narusza jej patenty zgłoszone w latach 2010–2016 dotyczące podstawowej technologii mRNA. Ta technologia miała kluczowe znaczenie dla opracowania szczepionki Moderny, Spikevax. Pfizer i BioNTech skopiowały tę technologię bez zgody Moderny, aby stworzyć Comirnaty.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

– Składamy te pozwy, aby chronić innowacyjną platformę technologiczną mRNA, którą zapoczątkowaliśmy, zainwestowaliśmy miliardy dolarów w jej stworzenie i opatentowaliśmy w ciągu dekady poprzedzającej pandemię Covid-19 – powiedział dyrektor generalny Moderny Stéphane Bancel. – Ta innowacyjna platforma, którą rozpoczęliśmy w 2010 roku, a także opatentowane przez nas prace nad koronawirusami w 2015 i 2016 roku, pozwoliły nam wyprodukować bezpieczną i wysoce skuteczną szczepionkę Covid-19 w rekordowym czasie po wybuchu pandemii. Moderna wykorzystuje platformę technologiczną mRNA do opracowywania leków, które mogą leczyć i zapobiegać chorobom zakaźnym, takim jak grypa i HIV, a także chorobom autoimmunologicznym i sercowo-naczyniowym oraz rzadkim formom raka – wyjaśnił Bancel.

W październiku 2020 roku Moderna zobowiązała się nie egzekwować swoich patentów związanych z Covid-19 podczas trwania pandemii, aby nie blokować nikomu dostępu do szczepionek. W marcu 2022 roku, kiedy podaż szczepionek nie stanowiła już bariery dostępu w wielu częściach świata, Moderna zaktualizowała swoje zobowiązanie. Wyjaśniła, że chociaż nigdy nie wyegzekwuje swoich patentów na żadną szczepionkę Covid-19 stosowaną w 92 krajach o niskim i średnim dochodzie w ramach GAVI COVAX Advance Market Commitment (AMC 92), oczekuje, że firmy Pfizer i BioNTech będą respektować prawa własności intelektualnej. Moderna poinformowała też, że rozważy komercyjnie uzasadnioną licencję, jeśli te firmy zażądają jej na innych rynkach. Pfizer i BioNTech tego nie zrobiły.

– Uważamy, że Pfizer i BioNTech bezprawnie skopiowały wynalazki Moderny i nadal wykorzystują je bez pozwolenia – powiedziała dyrektor ds. prawnych Moderny Shannon Thyme Klinger. – Poza krajami AMC 92 podaż szczepionek nie stanowi już bariery dostępu, więc Moderna oczekuje, że firmy Pfizer i BioNTech zrekompensują jej korzystanie z opatentowanych technologii Moderny wykorzystanych w szczepionce Comirnaty – wyjaśniła Klinger

– Uznając potrzebę zapewnienia stałego dostępu do tych ratujących życie szczepionek, Moderna nie dąży do usunięcia Comirnaty z rynku i nie prosi o nakaz, aby zapobiec jej przyszłej sprzedaży. Ponadto Moderna nie dochodzi odszkodowań związanych ze sprzedażą firmy Pfizer do krajów AMC 92 i nie dochodzi odszkodowania za sprzedaż firmy Pfizer, w przypadku której za wszelkie szkody odpowiadałby rząd Stanów Zjednoczonych. Zgodnie z prawem patentowym Moderny, firma nie dochodzi również odszkodowania za działania zaistniałe przed 8 marca 2022 roku – czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie Moderny

Chętnych na szczepionki kowidowe coraz mniej, więc „zbawcy ludzkości” wzięli się za łby i będą teraz wyszarpywać sobie kasę w sądzie. Zważywszy, że chodzi o miliardy dolarów, jest się o co bić. Zważywszy też, że nawet zutylizowane preparaty to żyła złota dla firm farmaceutycznych, a procesy za skutki uboczne im nie grożą, mają wystarczająco dużo kasy, żeby bić się między sobą. Ze zdrowiem nie ma to nic wspólnego.

Źródło informacji: modernatx.com

Zobacz też:

Kowidowy obłęd trwa! Niemcy zamierzają przywrócić obowiązek maskowania w pomieszczeniach i transporcie publicznym

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Ewa-Maria mówi

  Jak ja lubię takie sytuacje gdy, gangsterka covidowa okłada się jak na ringu. Ciekawa jestem końca tej bijatyki o wpływy i olbrzymią kasę.

 2. Gadugadu mówi

  Prawdopodobnie chodzi o podbicie kursy akcji Moderny (jeżeli planują emisję) albo wywołanie wahań cen akcji giełdowych (Moderny, Pfizera, BionTecha, może jeszcze innych firm produkujących szczepionki rzekomo przeciw Covid) i zarobienie w ten sposób góry forsy. Takie praktyki są podstawą działania giełdowych gangsterów.

 3. zagłoba sum mówi

  Kolejne działanie promocyjne w stylu “Janda bez kolejki”, mające wcisnąć ciemnocie, iż te berbeluchy są tak wspaniałe, że żydki z moderny pokłóciły się z żydkami z pucera o “aj,waj piniondze”. Nie oglądam, nie słucham i nie czytam żydomarksistowskich meNdiów g(ł)ównego scieku – przy okazji serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy obserwują to szambo i kompilują informacje z wrogiego obozu dla tych mniej wytrwałych – ale może byc tak, że za chwilę jakas hołecka czy inny qrwiszon z wydziału propagRandy kur(ew)skiej tvpis ogłosi urbi et orbi, że “rozpoczął się proces o patent” a ogłupiona biomasa ruszy do kibli i sklepów, żeby dac sobie wszczepic kolejną dawkę świństwa “bo zabraknie”…

 4. BP mówi

  Moim marzeniem jest , aby oboje polegli …

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.