Ministrowie rolnictwa po raz kolejny apelują do Komisji Europejskiej ws. produktów rolno-spożywczych z Ukrainy

fot. pixabay
2

W czwartek (11.05.2023) ministrowie rolnictwa Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier ponownie wezwali Komisję Europejską do zaproponowania odpowiednich, prawnie wiążących mechanizmów w związku ze zwiększonym napływem produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Z inicjatywy Polski został przekazany w tej sprawie wspólny list ministrów do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, komisarza UE ds. Handlu Valdisa Dombrovskisa oraz komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego. List dotyczy wyjątkowych i tymczasowych środków zapobiegawczych w odniesieniu do importu ograniczonej liczby produktów z Ukrainy.

Ministrowie rolnictwa Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier doceniają wynegocjowane porozumienie z Komisją Europejską oraz podjęte działania w celu złagodzenia skutków zwiększonego importu artykułów rolno-spożywczych z Ukrainy. Jednocześnie stwierdzają, że rozwiązania, które weszły w życie z dniem 2 maja 2023 roku, mogą okazać się nieskuteczne i niewystarczające.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ministrowie zwracają szczególną uwagę, że zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2023/903 z dnia 2 maja 2023 roku, wprowadzającym środki zapobiegawcze dotyczące niektórych produktów pochodzących z Ukrainy, zakaz importu nie obejmuje towarów sprowadzanych w oparciu o umowy podpisane przed wejściem w życie tego rozporządzenia, tj. przed 2 maja 2023 roku. Dlatego ministrowie wzywają KE do znalezienia rozwiązania tej sytuacji poprzez zaproponowanie odpowiednich, prawnie wiążących mechanizmów.

Sygnatariusze listu apelują do Komisji Europejskiej także o:

  • potwierdzenie, że z chwilą wejścia w życie nowej regulacji ATM wejdzie również w życie rozporządzenie Komisji przedłużające do końca tego roku środki zapobiegawcze dotyczące wymienionych produktów;
  • stałe monitorowanie importu innych wrażliwych produktów rolno-spożywczych z Ukrainy i w razie potrzeby – szybkie wprowadzanie środków zapobiegawczych;
  • dostosowanie poziomu wsparcia do rzeczywistych strat oraz uruchomienie dodatkowych środków, gdyż budżet WPR i budżety krajowe są niewystarczające.

Źródło informacji: gov.pl/ Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Zobacz też:

Zełenski domaga się zniesienia wszelkich ograniczeń dla eksportu ukraińskich produktów rolnych do UE

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Shadow mówi

    Komuchy z jewrohujni mają za zadanie uwalić rolnictwo nasze i krajów środkowej Europy i zrobią to bez zmrużenia oka.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.