Minister Telus zapowiada dalszą pomoc dla rolników i przedłużenie rozporządzenia KE ws. importu produktów rolnych z Ukrainy [WIDEO]

minister rolnictwa Robert Telus i wiceminister Krzysztof Ciecióra/ fot. Twitter
6

W piątek (5.05.2023), po spotkaniu przedstawicieli Polski, Węgier, Słowacji, Bułgarii i Rumunii, minister rolnictwa Robert Telus poinformował, że państwa te wystąpią do Komisji Europejskiej z wnioskiem o dalszą pomoc finansową dla rolników w związku ze stratami spowodowanymi bezcłowym i bezkontyngentowym importem produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.

Koalicja pięciu państw będzie apelować o przyznanie pomocy z budżetu ogólnego Unii Europejskiej, ponieważ pieniądze z funduszu kryzysowego Wspólnej Polityki Rolnej zostały już w całości wykorzystane.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Telus poinformował też, że Polska, Węgry, Słowacja, Bułgaria i Rumunia wystąpią z wnioskiem o przedłużenie działania rozporządzenia KE o przyjęciu środków zapobiegawczych dotyczących importy ukraińskiej pszenicy, kukurydzy, rzepaku i nasion słonecznika. Rozporządzenie zostało opublikowane 2 maja i ma obowiązywać do 5 czerwca 2023 roku. – Mamy obiecane, że rozporządzenie będzie obowiązywać także po 5 czerwca – oświadczył minister.

Telus zapowiedział też monitoring produktów nieobjętych rozporządzeniem. – Będziemy je monitorować, żeby mieć pełny obraz, ile ich wpływa do Polski, czy zostają w Polsce, czy wypływają z Polski, żeby nam w przyszłości nie zakłóciły naszego rynku, żeby nam nie zdestabilizowały naszych rynków polskich – oświadczył.

Minister zaapelował do rolników, żeby zgłaszali się do punktów skupu i sprzedawali zboże, aby skorzystać z dopłat wyasygnowanych z polskiego budżetu. – Te środki są ograniczone i zachęcam wszystkich rolników, żeby już się zainteresować i sprzedać, żeby przygotować magazyny do nowych żniw – powiedział.

Źródło informacji i cytatów: Ministerstwo Rolnictwa/Facebook

Zobacz też:

Ukraiński wiceminister oskarża Polskę: „Zamknięcie granic kosztowało nas ok. 143 mln dolarów”

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Adam mówi

  pomoc to tylko rzecz dorazna. najwazniejsze sa rozwiazania systemowe – 0 doplat do czegokolwek czyli gospodarka wolnorynkowa. Polska musi byc gospodarzem na wlasnym wiec czekaas wyjsciue z ue

 2. Shadow mówi

  Zamiast podejmować w porę odpowiednie decyzje, teraz będą dopłacać miliardy rolnikom z pieniędzy wszystkich Polaków, bo zbliżają się wybory. Niech te nirządnice szlag nareszcie trafi. Cały okrągły stolec—-won, won, won.

 3. Flex mówi

  Gospodarka UE przekształciła gospodarkę rynkową w dotacyjno – redystrybucyjno – grantową. Dzięki dopłatom do niektórych, niechodliwych produktów ich producenci robią biznes, a w normalnej konkurencji by padli. Ostatnio trafiłem na postulat producentów / dprzedawców rowerów elektrycznych, że brak dopłat ogranicza ich rozwój! Szczyt bezczelności.

 4. Krzysztof mówi

  Kiedy złodzieje zapowiecie pomoc dla emerytów i rencistów , którzy są okradani każdego dnia. Odrzucenie propozycji dla emerytów , którzy zostali wdowcami , wdowami i pozbawienie ich części emerytury ( 50%) jak to jest w Czechach , to skandal. I wy gnoje mówicie o złamaniu systemu emerytalnego ? Co robicie z tymi pieniędzmi ? Czesi i nie tylko, oni mają na to pieniądze , ale nie żydo -komuszy rząd pisiorów.

 5. Anty mówi

  Pisdzielskie nasienie które powinno oglądać świat za krat.

 6. W K mówi

  Rolnicy nie poszli w kierunku ogólnopolskiego referendum, więc przegrają.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.