Ukraiński wiceminister oskarża Polskę: „Zamknięcie granic kosztowało nas ok. 143 mln dolarów”

fot. pixabay
12

W czwartek (4.05.2023) podczas Brukselskiego Forum Ekonomicznego ukraiński wiceminister gospodarki, Taras Kaczka, oskarżył Polskę o spowodowanie 143 mln dolarów strat w następstwie wprowadzenia zakazu importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.

Kaczka był gościem specjalnym forum zorganizowanego przez Komisję Europejską. Jednym z tematów spotkania była odbudowa Ukrainy i relacje tego państwa z Unią Europejską. Kaczka odniósł się do polskiego embarga na wwóz ukraińskich produktów rolnych wprowadzonego w połowie kwietnia 2023 roku. – Zamknięcie granic przez Polskę kosztowało nas w zeszłym miesiącu ok. 143 mln dolarów – stwierdził. Nie sprecyzował na czym miałyby polegać te straty.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ukraiński wiceminister powiedział też, że Komisja Europejska wypłaci polskim rolnikom odszkodowanie „za nic”. – To był blef ze strony polskich rolników – powiedział Kaczka. – Dzięki interwencji Komisji uzyskujemy pewnego rodzaju złagodzenie sytuacji, ale sytuacja nie została rozwiązana – dodał.

We wtorek (2.05.2023) Komisja Europejska poinformowała o przyjęciu środków zapobiegawczych dotyczących importu z Ukrainy.  – Środki dotyczą tylko czterech produktów rolnych – pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika – pochodzących z Ukrainy. Mają one na celu złagodzenie wąskich gardeł logistycznych, dotyczących tych produktów w Bułgarii, na Węgrzech, w Polsce, Rumunii i na Słowacji. Restrykcje wejdą w życie 2 maja i potrwają do 5 czerwca 2023 roku – poinformowała KE.

Ograniczenie to nie ma jednak wpływu na przemieszczanie tych towarów w Bułgarii, na Węgrzech, w Polsce, Rumunii lub na Słowacji lub przez terytorium tych państw w ramach procedury tranzytu celnego do innego państwa członkowskiego lub do państwa bądź na terytorium znajdujących się poza obszarem celnym UE.

– Jednocześnie Bułgaria, Węgry, Polska i Słowacja zobowiązały się do zniesienia jednostronnych środków dotyczących pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika oraz wszelkich innych produktów pochodzących z Ukrainy – informuje KE. Pełna treść rozporządzenia TUTAJ.

Źródło informacji i cytatów: Bloomberg, europa.eu, forsal.pl

Zobacz też:

Katarzyna TS: Ukraina pokazała Polsce kły

 

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. W K mówi

  Ukraińcy znaleźli w Polsce frajerów, więc maksymalizują korzyści.

 2. Adam mówi

  dobrze. w takim razie wystawmy rachunek Ukrainie za trucie Polakow ich produktami rolnymi i sprzet wojskowy. niech i niech zabieraja z powrotem 7 milionow ton trucizny i pokryja dodatkowe koszty z tym zwiazane. zawsze moga sobie zjesc to co wyprodukuja

 3. Adam mówi

  umowa z Ukraina z 2016 roku jest niewazna. pod dukumenteziast podpisu jest arawka

 4. Rabuś mówi

  Niesamowite!!! Kraj ogarnięty wojną (ponoć) zasypując swoimi produktami terroryzuje wszystkich w koło tzn. nie prosi o pomoc, tylko żąda i grozi. Dresiaż i cała jego spółka nie mają wiele wspólnego z Ukrainą tylko, jak mówi pewien felietonista rabują Ukrainę. I jak się z nim nie zgodzić?

 5. celnik mówi

  Znam procedury formalne na granicy i twierdzę, że na granicy o której mowa odbywają się praktyki nigdzie nie spotykane w relacjach między państwowych!!! To coś więcej niż mafia!

 6. Stanisław mówi

  Do Adam! Protestuję, bo oligarchowie mogą się nie zgodzić…

 7. z-k mówi

  Żydo-ukraińska „warszawka” bezprzykładnym flirtem ze swoimi chachłackimi pobratymcami w Kijowie może nie tylko spowodować gospodarczą zapaść Polski ale też wplątać Polaków w wojnę i niekoniecznie będzie to wojna z Rosją. Bardzo prawdopodobna jest wojna o Zakierzonnyj Kraj oraz wojna domowa z wrogą nam, liczną ukraińską mniejszością. Oni w przyszłym chazarskim kaganacie jako policjanci i urzędnicy będą trzymać Lachów za twarz . Już kilka lat temu Gowin zapowiadał świetlaną przyszłość „polskiej” elicie pochodzenia ukraińskiego

 8. Shadow mówi

  Kiedy do kurwy nędzy (przepraszam wrażliwych) zaczniemy wieszać wszystkich sukinsynów nierządnych, którzy nas okradają, trują i poniewierają. —-A upaińskim skurwysynom STOP— won do siebie darmozjady. I oddać to coście barbarzyńcy dostali. Niech was piekło pochłonie zbrodniarze, złodzieje i sukinsyny. To barachło zawsze z każdym zbójem, byle przeciwko Polsce.

 9. Dozdrajców mówi

  Do Shadow. To „nasz” rząd zaprosił Ukraińców do Polski i dał im przywileje nie spotykane w świecie. Dlatego nie można się im dziwić, że biorą garściami. Proszę mnie źle nie rozumieć, ale obserwuję Ukraińców i powiem, że bezwzględna większość Ukraińców normalnie pracuje i normalnie funkcjonuje. Jednocześnie widzę, jak aklimatyzują się u nas (pesel im b. ułatwia) i tylko czekać, jak będziemy mieli dużo poważnych problemów. Jak ktoś chce zgasić światło na hali, to nie gasi każdej żarówki z osobna…

 10. bolo mówi

  Umowa z 2 grudnia 2016 to zdrada .Ten kto to podpisal jest zdrajca, i powinien siedziec .A do tego kofisksta mienia

 11. Krzysztof mówi

  Ukraiński wiceministrze nas Polaków gówno obchodzą wasze straty . Liczy się tylko nasza gospodarka i dobro narodu polskiego. Taka to wasza wdzięczność za wielką pomoc dla was . Osobiście nie ruszyłbym palcem ,żeby w czymkolwiek wam pomóc, bo byliście i jesteście narodem niewdzięcznym i roszczeniowym . I wynoście się z Polski – pasożyty. Mało was tu złodzieje przyjechało na dobę ,żeby ukraść pomoc finansową ? To wykrył prezydent Przemyśla i chwała mu za to ,że o tym powiedział głośno – taka wasza qwa wdzięczność , złodzieje !

 12. Shadow mówi

  @ Dozdrajców- przecież pierwsze zdanie dotyczy polskojęzycznego nierządu, bo on nie jest polski. I wcale nie jestem taka pewna, że pracujący upaińcy to większość tu przebywających. Boli mnie, że ci przybywający od 24 lutego ubiegłego roku, mają wszystko za darmo, z naszych ciężko zapracowanych pieniędzy, z przywilejami pierwszeństwa i nie tylko. Do lekarzy specjalistów czeka się miesiącami, albo latami, bo oni muszą być leczeni Do wyższych szkół oni pierwsi. Do polskiej emerytury, nie muszą spełnić takich wymogów jak Polacy. Noż coorwa panowie świata i okolic. A , że mam dorażne kontakty z nimi od ok. 30 lat znam ich parchate charaktery, bardzo podobne do natury żydów.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.