Minister Maląg o uchodźcach z Ukrainy: „Mogą liczyć na zabezpieczenie finansowe, naukę języka polskiego i objęcie pomocą psychologiczną”

minister Marlena Maląg/ fot. screen
23

We wtorek (15.02.2022) minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała o planach rządu w związku z ewentualnym napływem uchodźców z Ukrainy po wkroczeniu wojsk rosyjskich na terytorium tego kraju. – Uchodźcy mogą liczyć na stosowne zabezpieczenie finansowe, naukę języka polskiego oraz objęcie pomocą psychologiczną – mówiła minister w Programie 1 Polskiego Radia.

Maląg podkreśliła, że jej resort przygotowuje się do działań na „drugiej linii frontu”. – Kiedy uchodźcy znajdą się w kraju, kiedy już będą mieli status uchodźcy nadany przez Urząd ds. Cudzoziemców, wtedy my przejmujemy jakby wsparcie dla tych osób. Realizowane to wsparcie jest poprzez powiatowe centra pomocy rodzinie, takowe spotkanie z powiatowymi centrami pomocy rodzinie planujemy w najbliższym czasie, aby przypomnieć właśnie tworzenie indywidualnych programów integracji, które dla takich osób są przygotowywane – powiedziała.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zdaniem Macieja Wąsika, wiceszefa resortu spraw wewnętrznych, w razie najgorszego scenariusza do Polski może trafić nawet około miliona uchodźców z Ukrainy. W ramach przygotowań do ich przyjęcia wojewodowie zwrócili się lokalnych samorządów, aby przedstawiły listy obiektów przeznaczonych na zakwaterowanie dla uchodźców, liczbę osób możliwych do przyjęcia wraz z kosztami z tym związanymi i czasem potrzebnym na adaptację budynków.

– Chodzi o hotele, hostele, akademiki, internaty, schroniska młodzieżowe, domy weselne, hale sportowe czy obiekty agroturystyczne. Te dane zostały w trybie pilnym zebrane z poszczególnych jednostek administracyjnych i w tym momencie podajemy taką informację do wojewody, do zarządzania kryzysowego – poinformował Andrzej Jabłoński, wicestarosta powiatu ostrowskiego.

Źródło cytatów: polskieradio.pl, portal samorządowy.pl

Zobacz też:

Interpelacja posła Bosaka ws. uchodźców z Ukrainy, ewakuacji polskich obywateli i pomocy dla Polaków mieszkających na Ukrainie [WIDEO]

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. BP mówi

  A może by tak lekcje szacunku do narodu polskiego i ogólnie ludzkich odruchów?

 2. Pejot mówi

  a na co ja mogę liczyć jako polski obywatel ?

 3. Marcin Malik mówi

  A co z uchodźcami z Anglii, którzy chcą wrócić do Polski? Czy dla nas też jest jakiś program powitalny? Nas nie chcą, ja wiem. Oni nawet nie chcą abyśmy głosowali w Anglii, bo boja się że Konfederacja może skorzystać.

  Gdy byłem w Polsce, to czułem że wróciłem do innego kraju, niż ten z którego kiedyś wyjechałem. To już nie jest kraj Polaków, jak był kiedyś. W Polsce jest około 12tys Hindusów, 35tys Cyganów, około 60tys Wietnamczyków. Polacy też się zmienili na niekorzyść. Widać wpływ lewicowych mediów.

 4. Hammurabi mówi

  „Uchodźcy mogą liczyć na stosowne zabezpieczenie finansowe, naukę języka polskiego oraz objęcie pomocą psychologiczną… my przejmujemy jakby wsparcie dla tych osób”…
  Co ta kobieta jadła, że tak bździ?
  Co to takiego owe „stosowne zabezpieczenie finansowe”? Ile ono by wynosiło? Ile by kosztowało zatrudnienie dziesiątków psychologów i setek nauczycieli polskiego?
  Polski podatnik ma cicho siedzieć, płacić podatki i cieszyć się, że nie dołożono mu jeszcze obowiązkowych cegiełek na „bratni naród ukraiński”?
  Czy polskie społeczeństwo ma gdzieś wpisany obowiązek opieki nad mordercami swoich przodków? Rozumiem względy polityczne, jednak nie usprawiedliwiają one zaszłości historycznych!
  Chętnie zadałbym tej paniusi pytanie, jak wyobraża sobie ukraińską pomoc w przypadku odwrotności zagrożeń. Czym Ukraińcy powitaliby polskich uciekinierów? Tradycyjnie siekierami i widłami czy już bardziej nowocześnie seriami z kałasznikowów?

 5. Buran mówi

  A ja mam pytanie do p. Marleny Maląg, jaki ma program pomocy dla Polaków na przykład z Kazachstanu, gdzie znaleźli się na skutek wywózek stalinowskich. Oni z ochotą by wrócili do Ojczyzny, bo wciąż mają Ją w sercu.

 6. Repatriant mówi

  po takim oświadczeniu, tysiace banderowców pakuje walizy i zapierd…. do Polski

 7. Nznsjs mówi

  Te Maląg a z czyich to pieniędzy chcesz opłacać? Ja nie dam ani złotówki dla czcicieli Bandery rozumiecie wstrętne pisiory????!!!!!!

 8. anonim mówi

  Buran polscy repatrianci ze wschodu sa zagrozeniem dla wycietych napletkow w Polsce, poniewaz przynosza zdrowy i szczery patriotyzm, nieskazony lewactwem. Rwzuni to nienawistnicy Polakow i pewna piata kolumna.

 9. Rafał mówi

  Odsetek samobójstw wśród dzieci i młodzieży polskiej wzrósł w ostatnich 2 latach o 70 % , brakuje psychologów i psychiatrów, ale dla ukraińców znajdą pomoc… Jakie to zakłamanie, byle błyszczeć w oczach światach jak Lucyfer niosący światło…

 10. George mówi

  Te PiSiaki są niesamowite. Tak antypolska banda o charakterze zbrojnym to w Polsce nie rządziła od 1945 roku. Nas dymają na wszelkie sposoby, inflacja szaleje, ceny rosną, nowe podatki nakładają, służba zdrowia ledwo zipie, a ci chcą zabezpieczyć finansowo tradycyjnie nieprzychylnych nam Ukraińców i kwaterować ich w hotelach i obiektach agroturystycznych – na nasz koszt oczywiście. Mam nadzieję, że za to zapłacą i że przed sprawiedliwością nie umkną za granicę. A nawet jeśli umkną, wyśle się paru cichociemnych, żeby zrobili z nimi porządek.

 11. anonim mówi

  To tylko dowodzi ze to cale zamieszanie wokol Ukrainy to operacja o charakterze miedzynarodowym, gdzie rozkazy plyna z zewnatrz. Przypuszczam ze chodzi o syjonistyczny spektakl, polegajacy na odbiciu Krymu i cennych ziem wschodniej Ukrainy pod zasiedlenie ewakuowanego zydostwa z Palestyny. Nasze lokalne pieski polityczne aportuja na kazdy kijek jakim im rzuca ich oanowie i merdaja ochoczo ogonkami.

 12. Shadow mówi

  A mnie się nóż w kieszeni otwiera, na tak jawne pokazanie narodowi, gdzie rząd ma ten naród, ano w d……e.—– Ich naród, to ukraińscy banderowcy. Bowiem dają im lepsze warunki, i to naszym kosztem, chociaż to nam te zdradzieckie łajzy, powinny służyć. Hańba was pis-dzielnięte mendy, hańba na wieki.

 13. Shadow mówi

  Dodam jeszcze, że ta na zdjęciu powyżej wygląda jak naćpana narkomanka z nieprzytomnymi oczami i tak się zachowuje.

 14. Misiek13 mówi

  I mamy koleiny dowod,na to ze to nie jest Polski rzad

 15. Rebih mówi

  Jednym z celów tej wojny do której prze nie tylko Ukraina i USA, ale również Polska jest likwidacja Polaków jako dominującej ludności w Polsce. PiS działa konsekwentnie.

 16. Rafał mówi

  A na co mogli liczyć Polacy na Kresach w czasie wojny? Niech Ukraińcy troszczą się o siebie sami. Polski rząd ma komu pomagać.

 17. Emilian58 mówi

  Może wreszcie Polacy załapią że w Polsce nie ma partii politycznych są tylko mafijne gangi mocno zażydzone! Okazuje się że dla tych żydowskich gangów ważne są Ukry banderowskie a nie Polacy na których niemiłosiernie pasożydują! Żyd to tam pasożyduje gdzie rzuci kapotę! A niemieckie przysłowie mówi że żyd NAWET jak się modli to kłamie!!!

 18. G G 12345 mówi

  Nie panikujcie to nie azjatycki kraj. Przyjedzie taki tłum jak z Krymu. Tam najwyżej będzie przyłaczenie gdzie rosjan jest 70%. Największy wrzask podnoszą na zachodzie. Mieli apetyt na Ukrainę żeby kupić za kredyt pod zastaw Ukrainy.

 19. jozef mówi

  To nie pani to parchata antypolska szmata ……..na tatkich POLACY beda wieszac!

 20. Iwonka mówi

  Nie ma pieniędzy na sprowadzanie Polskie z byłegoZwiazky Radzieckiego ale sa dla Ukraińców. Oni nas nienawidzą . Po co ich tu sprowadzać?

 21. Adek mówi

  Ten pseudorząd daje większe prawa Ukraińcom w naszym kraju, mamy na nich płacić za darmo, dają im broń za darmo, a Polacy nawet nie mogą posiadać broni do obrony. Na uniwersytetach ( Poznań ) dają nieuzasadnione przywileje, by było wiecej sudentów Ukraińców niż Polaków. Pan Jacek Międlar pisał, że „ta wojna” to pretekst do ukrainizacji Polski oraz , że to element tworzenia tzw judeopolonii. Ukraina ogłosiła rok 2022 okiem bandyty S. Bandery. To wszystko jest bardzo grozne.
  Dlaczego Polacy na to pozwalają ? Ten pseudorząd łącznie z rządem Tuska powinni być riozliczeni przez Polaków.

  Odpowiedz

 22. Boguslaw mówi

  Oni juz od dziesiecioleci zdychaja z glodu, bo sobie wszystkie narzedzia, jakie kiedys mieli, polamali na polskich, niewinnych rodzinach!
  Niech sobie u siebie nazywaja ulice i duduja pomniki dla swoich barbarzynskich gierojow!
  Prymitywna, bandycka, smierdzaca SWOLOCZ!
  Niech zdychaja, jak nie potrafia przejrzec na oczy, ze sa manipulowani przez chazarskich komunistow ze stanow i wykorzystani do walki ze swoimi bracmi z Rosji!
  To jest taka sama lewacka metoda, jakiej merkel dopuscila sie w Europie zachodniej, aby zlikwidowac Patriotyzm, Zdrowie i Spojnosc Narodu, wpuszczajac do domu jadowite zmije!
  Nie wolno nam na to sie zgodzic! To tak, jakby zgodzic sie nato, zeby nam podminowali NASZ DOM!
  Ta dziwka znowu pluje nam w twarz i odbiera reszte naszej Narodowej Godnosci!
  Pamietajmy o wszystkich tych setkach tysiecy, bestialsko pomordowanych , naszych Rodakach, ktorzy wciaz jeszcze leza tam, gdzies po krzakach, bestialsko zbeszczeszczeni i nawet jeszcze nie pochowani!
  CO TO MA BYC, BESTIALSKA CHAZARSKA KANALIO!
  Ty nie masz na celu POLSKIEJ RACJI STANU, JESTEJ JEDNA Z PRSZYWYCH ZDRAJCOW POLSKI

 23. Flex mówi

  Objęcia pomocą psychologiczną i często psychiatryczną wymagają tysiące polskich dzieci – ofiar zdalnego „nauczania” i braku od kilku lat normalnej, stabilnej nauki i opieki szkolnej! A co do ukraińskich „uchodźców” i obiecywanych im „sanatoryjnych” warunków. Najwięcej ruszy do nas nie ofiar ewentualnego konfliktu, tylko cwaniaków korzystających z okazji na poprawę bytu. Niech Pani Min. Maląg podjedzie na Dolnym Śląsku pod jakikolwiek „polski” zakład – w praktyce niemiecki arbeitlager zlokalizowany w którejś z SSE. Niech ruszy 4l. z auta przed rozpoczęciem czy po zakończeniu zmiany i posłucha pracowników wysiadających/ wsiadających do autobusów. Gwarantuję, że język polski będzie najsłabiej czy ledwo słyszalny! Co Wy obłąkańcy czynicie, czy ktoś Wam to nakazuje? Czy to tylko bezrefleksyjna pazerność na ZUS i Podatek dochodowy odprowadzany za nich przez pracodawców, łatające nasz budżet? Kresy straciliśmy w 1945 r. na rzecz „Ziem odzyskanych”. Tą idiotyczną polityką migracyjną tworzycie etnicznie z tych ziem współczesne Kresy! Jakie to w przyszłości zrodzi problemy społeczno-polityczne i gospodarcze macie głęboko w d. Powiem o jednym. UE dokręca nam śrubę dając w zamian coraz mniej. Gdy dojdziemy do jakiegoś „progu rentowności” możemy zechcieć ten kołchoz pożegnać. Ale to przez takie uzależnienie od zagranicznych firm i przepływów towarowo-pieniężnych może stać się niewykonalne. Zostalibyśmy z „martwymi” SSE jak Himilsbach z angielskim. A tysiące pracowników podzieliłoby los pracowników upadłych PGR. Z tą różnicą, że tamci na wsiach mieli własne domy, a tu zostaną bezrobotni z kredytami na hipotekach. Tak więc zapadamy się w ten europejski muł coraz głębiej, z coraz mniejszą szansą na uwolnienie się z niego. Quo vadis Morawiecki i POPISowa świta?!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.