Miliony dla celebrytów od Ministerstwa Kultury! Gliński wstrzymuje wypłaty i zapowiada weryfikację. Konfederacja żąda dymisji ministra [WIDEO]

Piotr Gliński/ fot. twitter
11

W piątek (13.11.2020) Ministerstwo Kultury ogłosiło listę beneficjentów państwowego Funduszu Wsparcia Kultury. Na pomoc dla branży artystycznej w czasie pandemii Covid-19 przeznaczono 400 milionów złotych. Wsparcie ma trafić do 2064 podmiotów. Ale czy ta pomoc trafiła do osób naprawdę jej potrzebujących?

Na liście beneficjentów znalazła się fundacja Krystyny Jandy, której przyznano 1,8 mln złotych. Podobną kwotę otrzymała fundacja braci Golców. Beata Kozidrak i Bajm – 1,36 mln. Do zespołu Bayer Full trafiło 550 tys. zł. Pełna lista beneficjentów TUTAJ.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W Internecie zawrzało po publikacji listy. Minister kultury Piotr Gliński zapewniał, że wsparcie było przyznawane w oparciu o „algorytm pokazujący kto stracił przychody w wyniku pandemii”. Zapewniał, że „nie są pieniądze dla jednej osoby, ale dla całych zespołów ludzi, którzy z dnia na dzień stracili środki do życia”. – W poniedziałek zgłoszę projekt ustawy zakazującej państwowego wsparcia dla znanych artystów i instytucji kultury. Przesuniemy te środki na wsparcie najbardziej aktywnych tweeterowiczow. Kultura na tym nie zyska, ale PR będzie OK – ironizował na Twitterze minister Gliński.

Żarty jednak skończyły się, gdy okazało się, że algorytm stworzony przez ministerstwo premiował opcję „pieniądze dla jednej osoby”, a wsparcie przyznano również firmom, które z kulturą nie mają nic wspólnego. Na wypłatę z funduszu załapało się też biuro rachunkowe, firma wypożyczająca namioty weselne i firma wypożyczająca samochody oraz busy.

Oświadczenie w sprawie zamieścił na Facebooku Grzegorz Markowski.  Wynika z niego, że ponad 500 tys. zł. z funduszu trafi do manager Perfectu i jej agencji. Zespół w ogóle nie starał się o dotację!

Minister Gliński zapowiedział wstrzymanie wypłat „do czasu pilnego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości”.

 

Podczas poniedziałkowej (16.11.2020) konferencji prasowej Konfederacja zażądała dymisji ministra kultury. – Pan Gliński zachowuje się jak św. Mikołaj przebudzony z letargu w zimę stulecia rozdający według arbitralnych decyzji prezenty za pieniądze innych obywateli – powiedział poseł Jakub Kulesza. Wskazał też, że po wsparcie nie zgłaszało się wielu artystów i pracowników branży rozrywkowej, bo większość z nich to osoby zatrudnione na umowę o zlecenie lub o dzieło i jeśli nie mają zleceń, bo rząd zamknął gospodarkę, to żadnych pieniędzy nie zobaczą.

Źródło informacji: Twitter, Facebook, gov.pl

Zobacz też:

„PiS chce zniszczyć Marsz Niepodległości”. Katarzyna Treter-Sierpińska w Mediach Narodowych [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. zyd z konfederacji mówi

  Panie Jacku,co by Pan nie napisal na PiS,to i tak michnikoszczyny wrzucili Was do jednego wora,CHAMOW,

 2. tow.Piotrowicz z PZPR/PiSrael mówi

  A ty biedny, naiwny Polaku płać wysokie podatki! Brawo żydokomuna z PiSraela!

 3. szalom mówi

  Przymilnie łasi się do celebryckiego żydo-lewactwa, ogonkiem merda a futruje toto naszymi ciężko zarobionymi pieniędzmi ale oni pieniądze ale i i tak mają go w d… w pogardzie. Jest to wyjątkowy lokaj i szkodnik. Jego hojność wynika z pasożytnictwa jako, że nigdy nie wytworzył złotówki dochodu narodowego

 4. AntyPO✡PiS mówi

  Kazik Staszewski odmówił przyjęcia rządowych dotacji od PiSraela, motywując to stwierdzeniem – „NIE CHCĘ PRZYJĘCIA PIENIĘDZY ZRABOWANYCH KOMUŚ INNEMU”

 5. zyd z ZMS-u mikke mówi

  ZeteMeSowiec Mikke,zrabowal dotacje wraz z kumplami
  a Berkovitz za nieistniejace aplikacje tez sporo przytulil. Ale to nie byly moje pieniadze.

 6. zyd z konfederacji mówi

  Raz cuvwa zawsze cuvwa-wiecie o kogo chodzi?

 7. zyd z konfederacji mówi

  Dodruk euro,zadluzenie eurokomuny Was mniej boli? Czy tego nie bedzie Polak splacal?

  1. Rebih mówi

   Dodruk Euro to – bezpośrednio – problem strefy Euro do której Polska nie należy. Oczywistym jest jednak, że w razie problemów strefy Euro Unia zedrze ze wszystkich ostatni grosz by ratować ten flagowy projekt. Tym nie ma co się przejmować, bo nic na to nie da się poradzić. Kaczyński raczej zrujnuje do końca Polskę niż pozwoli, by wyszła w UE. Natomiast zadłużanie budżetu państwa jest bardziej bezpośrednim i większym zagrożeniem. A najważniejsze, że zupełnie nieuzasadnionym. To po prostu amok, którego nikt nie próbuje zatrzymać.

 8. j-da mówi

  Rozpoczął swoje Janosikowe rozdawnictwo pieniędzy zrabowanych podatnikom od budowy muzeów żydochwały, potem dał 100 mln. zł na warszawski kirkut bo to ponoć “polskie dziedzictwo narodowe”. Wyfutrował zarządy chachmęciarskich fundacji a teraz 400 mln dał pasożytniczym celebrytom, przeważnie lewackim. Wyjątkowy szkodnik. Łuk Triumfalny Bitwy Warszawskiej zamienił na słup….. i też go nie postawił.

 9. Rebih mówi

  Ta sprawa ma drugie dno. Rząd bezprawnie ograniczył prawo przedsiębiorców do prowadzenia działalności gospodarczej. Ponieważ było to działanie bezprawne, należy się za to odszkodowanie. Rząd oczywiście woli dać “wsparcie”, bo w ten sposób może przykryć fakt, że te wydatki są skutkiem kompletnej bezmyślności i ignorancji Ewangelisty Mateusza i jego zespołu.

 10. Maksio mówi

  Nasz minister kultury nigdy nie byl zbyt bystry, za to lekka ma reke do wydawania milionow. Taki czlowiek wiecej szkodzi naszej kulturze niz pomaga. Wlasciwie to czym on sie zajmuje oprocz wydawania rzadowych subwencji kulturalnych? Pisaniem inteligentnych tweetow i pogaduszkami z redaktorem Mazurkiem. O Konfederacji tez niecos slyszalem i to nic dobrego.” Są też przesłanki, by zbadać czy nie doszło do bezpodstawnego wzbogacenia się polityków (uzyskanie korzyści majątkowej bez podstawy prawnej)”. Wedlug “Wprost”, podobno Korwin-Mikke, Berkowicz i Mentzen, wyplacili sobie pensje za caly rok 2019 z gory. Uczciwosc i polityka to dwie sprzecznosci?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.