Marszałkowie i wicemarszałkowie Sejmu i Senatu X kadencji. Przemówienia i komentarze [WIDEO]

Sejm RP/ fot. Twitter
4

Znamy nazwiska nowego marszałków i wicemarszałków Sejmu i Senatu X kadencji. W gronie wicemarszałków znalazł się przedstawiciel Konfederacji Krzysztof Bosak, zaś zabrakło przedstawiciela Zjednoczonej Prawicy. W Senacie również zbojkotowano kandydaturę formacji Jarosława Kaczyńskiego.

Podczas wczorajszego (13.11.2023 r.) głosowania, krótko po zaprzysiężeniu nowych posłów, Szymon Hołownia z Trzeciej Drogi został wybrany nowym marszałkiem Sejmu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polityka to nie przemoc. Polityka to troska. Ta sala to nie oktagon z gali MMA. To dom spotkań i rozmowy. Polacy tą ogromną frekwencją powiedzieli nam bardzo wyraźnie: dość już tego, co było, ma się zmienić nie tylko partia, ma się zmienić polityka – w przemówieniu tuż po wyborze na marszałka, stwierdził Hołowania. – Przede wszystkim przestawimy te dwie litery i najważniejsze znów stanie się tu słowo „patria”, a nie „partia”. Z gabinetu marszałka z hukiem wyjedzie zamrażarka. Znikną, szpecące, z Sejmu policyjne barierki, bo dość już tych barier nastawiano między nami.

Wspólny kandydat Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Nowej Lewicy otrzymał 265 głosów. Nowy marszałek zapowiedział wiele zmian dotyczących Izby. – Przede wszystkim przestawimy te dwie litery i najważniejsze znów stanie się tu słowo „patria”, a nie „partia” – zapowiedział Hołownia.

W batalii o funkcję marszałka Hołownia pokonał Elżbietę Witek z Prawa i Sprawiedliwości. Tak o kandydaturze już byłej marszałek przed głosowaniem mówił Grzegorz Braun.
To jest kandydatura sztandarowa, która uosabia standardy pogardy, lekceważenia prawa za rządów Zjednoczonej ŁżePrawicy – mówił polityk Konfederacji. – Słynne „musimy anulować, bo przegrywamy”, i to nie jeden raz. Pomiatanie wysoką Izbą. Nigdy więcej, dość. Skończmy z tą groteską

Warto odnotować, że kandydaturę Hołowni poparła Konfederacja.
Odbyło się już pierwsze prezydium i pierwszy konwent seniorów. Szymon Hołownia był dobrze przygotowany – widać, że przez ostatnie dni lub tygodnie uczył się nowych obowiązków. Poza tym zachowuje się po ludzku, a nie jak mówiące narzędzie którejkolwiek partii, co jest miłą odmianą. Wiem że jest politykiem konkurencyjnej partii, że będziemy się spierać i rywalizować, niemniej życzę mu dobrze i nie mam zamiaru tłumaczyć się ludziom o sekciarskiej mentalności z podania ręki, rozmowy czy publicznych gratulacji. Takie zachowania to elementarz naszej kultury, a nie poparcie polityczne – w serwisie X napisał wicemarszałek Krzysztof Bosak.

W wieczornym głosowaniu posłowie zdecydowali, że wicemarszałkami Sejmu zostali: Monika Wielichowska i Dorota Niedziela z Koalicji Obywatelskiej, Włodzimierz Czarzasty z Nowej Lewicy, Piotr Zgorzelski z Trzeciej Drogi i Krzysztof Bosak z Konfederacji. Sejm zagłosował natomiast przeciwko kandydaturze Elżbiety Witek, zgłoszonej przez Prawo i Sprawiedliwość.
Wybór Elżbiety Witek na stanowisko wicemarszałka Sejmu uniemożliwiła przepaść kulturowa między Prawem i Sprawiedliwością a obecną większościąocenił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zaś sama zainteresowana nie kryła żalu z powodu zbojkotowania jej kandydatury przez większość parlamentarną.

W Senacie sytuacja ma się następująco. Zgodnie z obietnicą Donalda Tuska marszałkiem Senatu została Małgorzata Kidawa-Błońska, a wicemarszałkami Magdalena Biejat (Lewica), Michał Kamiński (PSL) i Maciej Żywno (Polska 2050). Odrzucona została kandydatura Marka Pęka z PiS na wicemarszałka Senatu, a PiS nie wskazał na razie innego kandydata.

Przeczytaj także:

7 miesięcy więzienia dla organizatora “marszu wołyńskiego” na wniosek Związku Ukraińców. To kara za… nieprzeczytanie książki o “dobrych Ukraińcach”

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Krzysiu mówi

  Bosak i Mentzen zamiast chwiać stołkiem to się do niego przysiedli. Tak się wyrzekali że żaden poseł Konfy nie sprzeda się za stanowiska. Szczerze mówiąc głosowałem na konfe ale nie przepadam za Bosakiem a Mentzen zbyt pewny siebie. Jego tłumaczenie co do Witek jest śmieszne.

 2. AntyPO✡PiS mówi

  @Do Krzysiu

  I po co kłamiesz? Nie głosowałeś na Konfederację, tylko na jedno z bandy czworga. Łatwo was lewackie trolle rozpoznać. 😉

  Witek zwalczała Konfederację, jak tyko mogła. Odebrała posłowi Grzegorzowi Braunowi wynagrodzenie za pół roku. I nie interesowało ją, że Pan Grzegorz Braun ma na utrzymaniu żonę i trójkę dzieci. Ta stara ropucha powinna gnić w pierdlu razem z Niedzielskim i Morawieckim.

  A po drugie Konfederacja nie oszukała swoich wyborców, bo nie przystąpiła do koalicji postkomunistami z „Magdalenki”, czyli z PO ani z PiS-em.

 3. krzyś mówi

  Krzysztof Bosak: Wystraszy, że wystawią kogoś kto nie odpowiada bezpośrednio za nieprawidłowości z poprzedniej kadencji i wedle deklaracji innych klubów ich kandydat zostanie przegłosowany.
  Panie Bosak każda partia ma prawo wystawić kogo chce a nie temu komu się Panu podoba i całej reszcie z którym Pan przysiądzie do stołka, z Czarzastym gdzie jak widać , nikomu nie przeszkadzała jego przeszłość.
  No ciekawe jak byś Pan śpiewał gdyby tak wszystkie partie chciały postawić na innego kandydata niż Pan bo akurat nie przypadłbyś im do gustu.

 4. krzyś mówi

  @AntyPis Czas pokaże . Cztery latka szybko miną a może i nie dotrwają końca kadencji – daj Boże. Po wyborach zmieni się układ sił, że to Konfa będzie potrzebowała koalicjantów w tym PIS. Ciekawe jak się zachowa? W polityce wszystko jest możliwe.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.