Marszałek województwa opolskiego, a zarazem członek zarządu krajowego PO z zarzutami prokuratorskimi

Andrzej Buła / Fot. TVP Wrocław
0

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze postawiła zarzuty Andrzejowi Bule, marszałkowi województwa opolskiego, a zarazem członkowi zarządu krajowego Platformy Obywatelskiej. Andrzej Buła jest podejrzany o to, że pod koniec 2014 r. nie dopełnił obowiązków służbowych, pomimo stwierdzenia naruszenia przepisów ustawy o pracownikach samorządowych i poświadczenia nieprawdy w oświadczeniach majątkowych przez podległego mu pracownika.

Marszałek Buła twierdzi, że postępował zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Innego zdania jest prokuratura. Jak ustalili śledczy z jeleniogórskiej prokuratury, były zastępca dyrektora w Departamencie Ochrony Środowiska opolskiego urzędu marszałkowskiego (zbieżność inicjałów z inicjałami marszałka) – czytamy na stronie portalsamorzadowy.pl – w godzinach pracy świadczył usługi doradcze na rzecz podmiotów prywatnych. Sporządzał wnioski i tworzył dokumentację niezbędną dla uzyskania przez przedsiębiorców środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013. Jak podkreśla prokuratora, urzędnik wykorzystywał przy tym wiedzę oraz znajomości pozyskane w ramach zajmowanego stanowiska, a ponadto pozyskiwał informacje dotyczące między innymi interpretacji norm i zasad programu operacyjnego, czy stopnia zaawansowania interesujących go projektów, przekazując je beneficjentom.

Zdaniem prokuratury marszałek województwa opolskiego, mimo posiadanej przez siebie wiedzy nie zwolnił w trybie natychmiastowym swojego pracownika, co wynika z jego ustawowych obowiązków. Nie zgłosił się także do urzędu skarbowego w celu weryfikacji oświadczenia majątkowego dyrektora DOŚ.

Buła usłyszał zarzuty z art. 231 § 1 kk jeszcze w listopadzie 2019 roku.

Źródło informacji: portalsamorzadowy.pl

Przeczytaj także:

SKANDAL! Ocalały z Rzezi Wołyńskiej skazany na 8 miesięcy więzienia! M.in. za słowa: „Czcicie naszych morderców z UPA”

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.