SKLEP-WPRAWO.PL

Lwowscy radni domagają się sankcji wobec Polski. To odwet za uroczystość w Hucie Pieniackiej

pomnik w Hucie Pieniackiej. fot. Stowarzyszenie Huta Pieniacka
4

Lwowska Rada Obwodowa domaga się uznania prezydenckiego ministra Adama Kwiatkowskiego za persona non grata na Ukrainie. W uchwale zwrócili się z takim żądaniem do Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i MSZ w Kijowie. Wezwali również resort dyplomacji, aby wysłał do Polski notę protestacyjną w związku – z jak napisano – antyukraińskimi wypowiedziami polskiego ministra.

„Winą” ministra Kwiatkowskiego jest to, że podczas uroczystości rocznicy wymordowania polskiej ludności w Hucie Pieniackiej nazwał działania ukraińskich nacjonalistów ludobójstwem. „To nie były słowa, które minister wypowiedział w swoim imieniu. To było odczytanie listu w imieniu pana prezydenta” – informuje rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Oprócz Adama Kwiatkowskiego na uroczystości obecni byli m.in. wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak i wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk. Lwowska Rada żąda, aby również oni zostali uznani za osoby niepożądane na Ukrainie. Urzędnicy kancelarii prezydenta są zdziwieni i mają nadzieję, że ta uchwała będzie miała jedynie lokalne znaczenie i nie przełoży się ani na decyzję MSZ w Kijowie, ani Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, a tym samym na stosunki dwustronne między naszymi państwami.

Nasz komentarz: Uchwała lwowskich radnych nie jest dla nas żadnym zaskoczeniem. Jedyne, co nas w tej sprawie dziwi, to fakt, że urzędnicy prezydenta Dudy są ta uchwałą zdziwieni. Kult bandery, OUN-UPA i dywizji SS Galizien nie narodził się wczoraj. Ukraina od dawna buduje swoją tożsamość na usprawiedliwieniu, a nawet akceptacji dla ludobójstwa na Polakach. Pora w końcu to zrozumieć i zacząć na to odpowiednio reagować. Dalsze przymykanie oczu i zapewnianie o bezwarunkowym polskim wsparciu dla Ukrainy skończy się tym, że ofiary bestialskich mordów dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów zostaną uznane za zbrodniarzy, których wymordowano w słusznym gniewie. A urzędnikom prezydenta Dudy opadną szczęki z wrażenia, gdy pewnego dnia jakiś niemiecki polityk pouczy Polaków, żeby poprosili Ukraińców o wybaczenie.

Do wymordowania ludności polskiej w Hucie Pieniackiej doszło 28 lutego 1944 roku. Śmierć poniosło około 850 osób (ocalało ok. 160 osób). Według ustaleń IPN pacyfikacji dokonali ukraińscy żołnierze 4 Pułku Policyjnego SS 14 Dywizji SS „Galizien” pod dowództwem niemieckiego kapitana wraz z oddziałem Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA)  – najprawdopodobniej była to sotnia Dmytra Karpenki, ps. „Jastrub”. W pacyfikacji brał też udział oddział nacjonalistów ukraińskich pod dowództwem Włodzimierza Czerniawskiego. Część pomordowanych Polaków to uciekinierzy z Wołynia, którzy schronili się w Hucie Pieniackiej przed ukraińskimi rezunami.

W odpowiedzi na wzniesienie pomnika w Hucie Pieniackiej w 2005 roku, aktywiści partii Swoboda postawili w jego pobliżu tablicę w językach ukraińskim i angielskim zaprzeczającą ustalonemu przebiegowi wydarzeń. Napis na tablicy głosi, że członkowie AK oraz sowieckiej partyzantki z Huty Pieniackiej „terroryzowali okoliczne wsie” i za to okupacyjne władze niemieckie zniszczyły wieś. Autorzy tablicy twierdzą, że odpowiedzialność SS-Galizien, OUN oraz UPA za tę zbrodnię to wymysł „sowiecko-polskiej propagandy” z lat 80. Według nich pomnik na miejscu zbrodni jest nielegalny

Źródło: rmf24.pl

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. SKLEP-WPRAWO.PL
 2. Waldemar mówi

  To jest podziękowanie za 1mln euro, które Ukraina otrzymała od Polski, i za miliony Ukraniców, którzy pracują w Polsce

  1. michu mówi

   Ani Ukraina ani Polska to nie są państwa niepodległe i poważne. Wiadomo, że na te miliony musieliśmy zarobić ale tymi pieniędzmi nie dysponujemy co Ukraina dostała, a za działaniami Ukrainy teź stoi kto inny 😉

 3. NETOPELEK mówi

  1. Nie ma żadnej ukrainy, to państewko to upadlina = upadłe państewko prywatnych oligarchów, jego właścicieli, którzy są wielbicielami zbrodniarzy mordujących bezbronną Polską ludność cywilną.
  2. Natychmiast obniżyć do minimum rangę naszych placówek dyplomatycznych na upadlinie.
  3. Zamknąć granicę dla upadlińców.
  4. Natychmiast wydalić wszystkich upadlińców z Polski i wprowadzić zakaz wjazdu dla nich do Polski.
  5. Zarządać natychmiastowej spłaty wszystkich należności.
  6. To państewko oficjalnie domaga się naszych terenów od Lublina, przez Kraków do Zakopanego.
  7. Od kiedy to państwo napadnięte prowadzi handel i utrzymuje stosunki dyplomatyczne z agresorem ?
  8. Jak putler jest taki głupi, to niech sobie weźmie na utrzymanie upadlinę.
  9. Prawie trzy miliony upadlińców w Polsce to jest stan bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa Polski i Polaków. Oni w każdej chwili mogą zacząć nas mordować.
  10. Fundujemy tym potomkom i wielbicielom zbrodniarzy upa, oun, ss galizien darmową naukę, pobyt, służbę zdrowia, zasiłki i stypendia, a do każdego zatrudnionego dopłacamy co miesiąc 800 zł. Nie ma pieniędzy na 500+ dla każdego dziecka, ale na dopłacanie do upadlińców zatrudnianych przez zachodnia koncerny niepłacące w Polsce podatków to kasa jest.
  11. W marketach np. tesco, intermarche bez słownika już się nie można porozumieć.
  12. Na rozmowach o pracę słyszę, albo robisz jak upadliniec 16/7 za najniższą krajową albo won. Nie ma pracy dla Polaków, w Polsce bo najniższa krajowa to 2300 zł po koszcie pracodawcy. Jak dostaje dopłatę 800 zł co miesiąc, to jego koszt upadlińca to tylko 1500 zł.
  13. Najpierw ci potomkowie zbrodniarzy mają się przyznać do zbrodni i to na forum onz i w eurochlewie, następnie wypłacić reparacje i błagać o wybaczenie. Potem możemy ewentualnie pomyśleć co dalej.

 4. Bob mówi

  Gdy byśmy mieli prawdziwy Polski rząd to ścierwa banderowskie nie wjeżdżali by do nas a ci co są wypad na swoją padlinę granicę zamknąć zero handlu z pastuchami i niech zdychają karaluchy bandersyny

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.