Lublin: sąd uniewinnił Ukraińców oskarżonych o napady rabunkowe i torturowanie ofiar

Ukraińcy oskarżeni o napady w Chełmie i okolicach/ fot. Twitter
5

W poniedziałek (2.03.2020) lubelski sąd uniewinnił trzech Ukraińców oskarżonych o napady rabunkowe na domy w Chełmie, Ochoży Kolonii i Okszowie. Do nocnych napaści doszło w maju i czerwcu 2018 roku. Ofiary były brutalne torturowane, bite, podtapiane i przypalane żelazkiem. Pokrzywdzeni wskazali domniemanych sprawców rozpoznając ich po głosie. Sąd uznał ten dowód za niewystarczający.

ZOBACZ: Dzicz z Ukrainy! Bili, podtapiali i przypalali Polaków

Na podstawie zeznań pokrzywdzonych policja wytypowała 10 potencjalnych sprawców. Po przeprowadzeniu rozpoznania na podstawie głosu prokuratura postawiła zarzuty trzem mężczyznom: Maksymowi S., Oleksandrowi S. i Oleksandrowi F. Oskarżeni nie przyznali się do winy. Prokuratura nie była w stanie przedstawić innych dowodów, ponieważ sprawcy używali rękawiczek i mieli zasłonięte twarze, a na miejscu przestępstwa nie pozostawili linii papilarnych ani śladów DNA.

Rozpoznanie drugiej osoby tylko po głosie, nawet jeśli jest to osoba najbliższa, którą znamy, jest czynnością bardzo trudną. Sąd wierząc w szczerość świadków, nie przyjmuje tego dowodu, jako dowodu o charakterze niewątpliwym i stuprocentowo pewnym, który dałby podstawę do ustalenia, że te osoby uczestniczyły w tych rozbojach – uzasadnił wyrok sędzia Bartosz Kamieniak zastrzegając, że wierzy w szczerość świadków i ich dobrą wolę.

Był to jeden jedyny dowód, który mógłby wskazywać na sprawstwo oskarżonych. W polskim procesie karnym cały czas funkcjonuje przepis dotyczący domniemania niewinności. Zgodnie z artykułem piątym paragraf pierwszy kodeksu postępowania karnego oskarżonego uważa się za niewinnego dopóki jego wina nie zostanie udowodniona i stwierdzona prawomocnym wyrokiem. Co więcej, niedające się usunąć wątpliwości rozstrzyga się na korzyść oskarżonego – powiedział sędzia.

Wyrok jest nieprawomocny. Oskarżeni zostali wypuszczeni na wolność. Prokuratura rozważa apelację po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku. Obrońcy Ukraińców zapowiedzieli pozew o odszkodowanie za tymczasowy areszt.

Źródło informacji: Kurier Lubelski

Zobacz też:

Nie będzie dożywocia dla brutalnego mordercy nastolatki! Sąd Najwyższy odrzuca kasację Ziobry

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Zbigniew mówi

  Nie bylo podstaw do utrzymania aresztu sledczego? Maja protektorow – z tymi napadami na mieszkania zawsze tak bylo, ze byli to dzieci z “dobrych domow”

 2. Anton mówi

  Nie mamy ani polskiego rządu ani polskich sądów – wiec w czym to zdziwienie ???

 3. karol mówi

  Iran. Ludzie liżą ściany świątyni, by pokazać, że nie boją się koronawirusa.

 4. Długosz mówi

  Tragedia. Nie ma zdziwień, Morawicki wszak piał z zachwytu i nalegał na otwarcie się na pięć milionów ukrów. Mamy to co mamy, państwo z dykty.

 5. Patriota mówi

  Podziękujmy Kalksteinowi, jak na Majdanie krzyczał- Sława Ukraainie, Sława gierojom ! Tacy z pisu patrioci ! Z po nie lepsi 🙁

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.