Kuriozalna debata w Radzie Europy: Rosja wzywa Polskę do wycofania reformy sądownictwa

Pałac Europy w Strasburgu, główna siedziba Rady Europy/ fot. Wikipedia
1

We wtorek (28.01.2020) Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy w Strasburgu debatowało nad raportem Komitetu Monitorującego ZP RE skupiającym się na reformie sądownictwa prowadzonej pod rządami Prawa i Sprawiedliwości. Raport opracowano na podstawie prac komitetu od 2016 roku oraz wizyt w Polsce (w lipcu 2017 i wrześniu 2019 roku). Jego autorzy stwierdzają, że reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce są sprzeczne z europejskimi normami i standardami.

Reformy sprawiły, że wymiar sprawiedliwości jest wrażliwy na polityczną ingerencję i próbują poddać go kontroli władzy wykonawczej, a to podważa zasady demokratycznego państwa prawa” – napisano w raporcie. Komitet ubolewa nad „nadużywaniem postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów i prokuratorów” i zaleca, aby Polska wycofała się z wprowadzonych przepisów. Według posłanki Kamili Gasiuk-Pihowicz raport i stworzona na jego podstawie rezolucja to „wyraz solidarności i wsparcia dla polskich sędziów i polskich obywateli”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Rada Europy to międzynarodowa organizacja powołana w 1949 roku, w skład której wchodzą przedstawiciele 47 państw, w tym Rosji i Turcji. Warunkiem członkostwa w RE jest podpisanie Europejskiej konwencji praw człowieka. Zgromadzenie Parlamentarne RE to organ doradczy składający się z parlamentarzystów delegowanych przez parlamenty narodowe. Debata o stanie reformie sądownictwa w Polsce na tym forum oznacza, że Rosja uzyskała prawo do wypowiadania się na ten temat. I skwapliwie z tego prawa skorzystała.

Niezawisłość sądów jest fundamentalną sprawą. Władza ma chronić niezależność sądów – oświadczył Aleksandr Baszkin, rosyjski senator biorący udział w posiedzeniu – Bardzo nas martwi połączenie stanowisk ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego – stwierdził Baszkin. – Wspieramy rezolucję, chcemy w ten sposób pomóc kolegom z Polski w zmianie obecnej sytuacji i powrocie do przestrzegania zasad Rady Europy – zdeklarował Rosjanin popierając obecnych na posiedzeniu przedstawicieli polskiej opozycji totalnej.

Krok za krokiem mój kraj usiłował przywrócić instytucje demokratyczne, które miały służyć demokracji i ludziom, w tym sądy, w których sędziowie nie są poddawani politycznym naciskom. Niestety przez ostatnie pięć lat jesteśmy świadkami niszczenia filarów demokracji. Jako prawnik, jestem przerażony o prawa obywateli mojego kraju – histeryzował w swoim wystąpieniu Krzysztof Śmiszek. Kamila Gasiuk-Pihowicz powiedziała, że „stajemy wobec poważnego zagrożenia”, a  „Polski rząd działa przeciw obywatelom i wartościom europejskim”.

Opozycja totalna, biegająca na skargę do wszystkich instytucji międzynarodowych, doprowadziła do tego, że Rosja poucza nas, czym jest praworządności i demokracja. To dopiero kuriozum. A totalni stoją ramię w ramię z Rosją i wspólnie uderzają w reformę sądownictwa przeprowadzaną przez demokratycznie wybrane władzę. Oto, do czego prowadzi wojna o to, żeby „było tak, jak było”. Rezolucja przeciw Polsce została przyjęta głosami 140:37.

Źródło informacji: gazeta.pl, onet.pl, Twitter

Zobacz też:

Odmęty szaleństwa! Paweł Śpiewak o Konfederacji: „ugrupowanie czysto antysemickie”

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. anonim mówi

    Sentymenty Rosji co do Polski zostały, jak to ślepy generał jeździł na audiencję do tow. Breżniewa, Andropowa i Gorbaczowa, i tylko przytakiwał tak tak towarzyszu zgadzamy się na wszystko. Takich Rosja oczekuje przywódców Polski i dlatego jest przeciwna reformom tzw. wymiaru sprawiedliwości. Wymiar sprawiedliwości to pałka na Polaków, żeby za bardzo nie podskakiwali, bo powinni znać swoje miejce na świecie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.