Kuria odcina się od obrońców katedry w Katowicach. Episkopat apeluje o dialog i nieeskalowanie napięć

Młodzież Wszechpolska przed katedrą w Katowicach/ fot. Twitter
8

W związku z niedzielnymi (25.10.2020) napaściami na kościoły i zakłócaniem Mszy Świętych przez proaborcyjne aktywistki Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wydał oświadczenie, w którym zaapelował o wyrażanie swoich poglądów w sposób akceptowalny społecznie, z poszanowaniem godności każdego człowieka. Zachęcił wszystkich do dialogu na temat sposobów ochrony prawa do życia oraz praw kobiet, a dziennikarzy i polityków poprosił o nieeskalowanie napięć, w poczuciu odpowiedzialności za pokój społeczny.

ZOBACZ: Aborcjonistki profanują kościoły i zakłócają Msze Święte. Straż Marszu Niepodległości ochrania świątynie w Warszawie [WIDEO]

Postaw mi kawę na buycoffee.to

ZOBACZ: WZZ „Sierpień 80” wspiera protesty aborcjonistek. Szokujące oświadczenie przewodniczącego związku

Odnosząc się do aborcji abp Gądecki podkreślił, że stanowisko Kościoła jest w tej kwestii jednoznaczne i publicznie znane. Świadoma i dobrowolna decyzja pozbawienia życia niewinnej istoty ludzkiej jest zawsze złem z moralnego punktu widzenia i nigdy nie może być dozwolona ani jako cel, ani jako środek do dobrego celu – stwierdził cytując Encyklikę Jana Pawła II Evangelium Vitae.

Przewodniczący KEP zauważył, że to nie Kościół stanowi prawa w Polsce i to nie biskupi podejmują decyzje o zgodności bądź niezgodności ustaw z Konstytucją RP. Kościół nie może jednak przestać bronić życia, ani też zrezygnować z głoszenia, że każdą istotę ludzką trzeba chronić od poczęcia aż do naturalnej śmierci.

Wulgaryzmy, przemoc, obelżywe napisy i zakłócanie nabożeństw oraz profanacje, których dopuszczono się w ostatnich dniach – mimo iż mogą one pomóc niektórym osobom w rozładowaniu ich emocji – nie są właściwą metodą działania w demokratycznym państwie – oświadczył abp Gądecki. Wyraził smutek, że w wielu kościołach uniemożliwiono osobom wierzącym modlitwę i przemocą odebrano prawo do wyznawania wiary.

W poniedziałek (26.10.2020) oświadczenie wydała też Kuria Metropolitalna w Katowicach odcinając się od działaczy Młodzieży Wszechpolskiej, którzy w niedzielę bronili katowickiej katedry przed rozjuszonymi aborcjonistkami.

Do Biura Prasowego Archidiecezji Katowickiej napływają zapytania odnośnie rzekomej zgody władz kościelnych, udzielonej przedstawicielom Młodzieży Wszechpolskiej oraz innym, towarzyszącym im osobom, na zgromadzenie w niedzielę 25 października br. na schodach katowickiej katedry. W związku z tym informujemy, że Kuria Metropolitalna w Katowicach nie wydała jakiejkolwiek zgody manifestującym na zajmowanie terenu kościelnego, zarówno wokół katedry, jak i budynku kurii – czytamy w oświadczeniu.

Kuria informuje też, że środowisko Młodzieży Wszechpolskiej przerwało kontrmanifestację na wyraźną prośbę przedstawicieli Kurii Metropolitalnej i policjantów z zespołu antykonfliktowego. Kontrmanifestantów wyprowadzono tylnym wyjściem katedry. W efekcie tych działań uniknięto dalszej eskalacji emocji i konfliktu wśród manifestujących.

Przewodniczący Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, Robert Bąkiewicz, zapowiedział powołanie Straży Narodowej, która „będzie bronić wartości naszej cywilizacji”. – Nie będziemy biernie przyglądali się jak zaczną palić nam Kościoły jak na Zachodzie – oświadczył Bąkiewicz..

Konrad Smuniewski, członek Ruchu Narodowego i kandydat Konfederacji w wyborach parlamentarnych, w ostrych słowach odniósł się do oświadczenia Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. – Nie będziemy was bronić, jedynie Chrystusa, którego wstydzicie się reprezentować. Pamiętajcie, że chronimy kościoły wbrew wam, a nie dla was. Jak wtargną do waszych siedzib, to będę się przyglądał, jak wy, gdy napadają na nasze święte miejsca – napisał na Twitterze.

Źródło informacji: episkopat.pl, Archidiecezja Katowicka, Twitter

Zobacz też:

J. Bodakowski: Margot, czyli wprowadzenie do anarchizmu

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Irena mówi

  Szacunek dla P.Konrada.W pełni się zgadzam.

  1. MACIEJ mówi

   +1

 2. anonim mówi

  Dokladnie w punkt my bronimy czci i wiary, moralnosci i wartosci duchowych. Nie bronimy hipokrytow i urzednikow Pana Boga, opaslych konformistow i judaszy, biznesmenow duchowych oraz centraki firmy uslug duchowych w watykanie zarzadzanej przez orezesa w bialym plaszczu

 3. George mówi

  He, he… Gądecki wydał oświadczenie. Nie zauważył, że to wojna? Trzeba mu podesłać kredki, żeby po tak zdecydowanym zajęciu stanowiska poszedł jeszcze dalej, zademonstrował skrajną odwagę i namalował coś na chodniku. Wtedy będzie chwalony w Europie i będzie mógł być z siebie dumny, że sprostał wyzwaniom, jakie postawiły przed nim i chrześcijaństwem trudne czasy.

 4. Rebih mówi

  „Świadoma i dobrowolna decyzja pozbawienia życia niewinnej istoty ludzkiej jest zawsze złem z moralnego punktu widzenia”. A z jakiego punktu widzenia jest dobrem? Czy zdaniem abp. Gądeckiego istnieje dobro niemoralne?

 5. AntyPO🔯PiS mówi

  Trzeba pamiętać, że wśród episkopatu są również konfidenci SB, którzy posłusznie wykonują rozkazy swoich oficerów prowadzących.

 6. Republikanin mówi

  Kuria, która nie chce chronić swoich kościołów jest gorsza od innej instytucji na K. Tamta przynajmniej dba o swoje lokale i gości.

 7. z prowincji mówi

  Co tu się odpaczamamia w tej naszej ojczyźnie?! :0

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.