Ksiądz apeluje do premiera o dopuszczenie większej liczby wiernych na Mszy Św. „Będę nadal marudził w tym temacie”

ks. Daniel Wachowiak/ fot. screen
4

Od kilku dni ks. Daniel Wachowiak z parafii w Piłce apeluje na Twitterze o zmianę przepisów dotyczących liczby wiernych na Mszy Świętej. Według rozporządzenia Rady Ministrów, w kościele dopuszcza się obecność 1os/15m2. Episkopat apelował, żeby było to przynajmniej 1os/9m2, ale premier Morawiecki nie przychylił się do tej prośby. Ks. Wachowiak zwraca uwagę, że na mocy tych przepisów do kościoła może wejść mniej osób niż do mniejszego tramwaju lub autobusu.

Dobre pytanie na maturę. 20 osób jedzie tym samym tramwajem na Mszę Św. do tego samego kościoła. Ilu z nich wejdzie do świątyni przy założeniu, że kościół ma powierzchnię 2 razy większą od tramwaju? – pisze ks. Wachowiak odnosząc się do wpisu internauty, który wskazuje, że „paradoksalnie, wszyscy jadący tramwajem, czy autobusem komunikacji miejskiej nie zmieszczą się w Świątyni, choć ta jest większa od tramwaju”

Postaw mi kawę na buycoffee.to

– Zakaz zgromadzeń, a w wielu miejscach odbyły się protesty. Acha. A ja nie mogę zorganizować Mszy Świętej polowej. Podejrzewam, że wielu protestujących byłoby pierwszymi donoszącymi na odbywające się na dworze nabożeństwo. Niefajne uczucie. Szkoda gadać. Ja tu liczę osoby wchodzące do kościoła, na cmentarz, rezygnuję z nabożeństw majowych przy figurach – ale jak widać są równiejsi dla polskiego prawa – napisał ks. Wachowiak 1 maja.

– Prawo jest tak skonstruowane, że nie mogę odprawić Mszy Świętej poza świątynią (z wyjątkiem pogrzebowej na cmentarzu), do której wejść może ograniczona liczba osób. Jeśli rządzący boją się, iż w kościołach ludzie będą za blisko siebie, niech pozwolą na celebrację Mszy „polowych” – apeluje ks. Wachowiak 4 maja.

– Mówić ludziom, że już nie mogą wejść do kościoła. Okropne codzienne doświadczenia. Okropne – pisze ksiądz 9 maja apelując do premiera Morawieckiego i ministra Szumowskiego, żeby zezwolili na 1os/10m2.

– Będę nadal marudził w tym temacie, tak jak to czynię od wielu dni. Gorąco proszę Szanownego Pana Premiera Morawieckiego o korektę liczby osób na Mszach Świętych (np. proponowaną przez Episkopat – 1 osoba na 9m2) oraz o możliwość celebrowania Mszy Świętej polowej – pisze ks. Wachowiak 10 maja.

Reakcji na apele ks. Wachowiaka brak. Premier Morawiecki i minister Szumowski wypłaszczają krzywą zachorowań na wirusa, który u 95% zainfekowanych nie daje żadnych objawów. W efekcie ich decyzji do autobusu może wejść więcej osób niż do o wiele większego kościoła, a członkowie rodziny mieszkającej pod jednym dachem nie mogą stać obok siebie w świątyni. Gdzie tu sens i logika?

Źródło informacji: Twitter

Zobacz też:

Strajk Przedsiębiorców, miliardy na szczepionki i druga książka już niebawem. Przegląd tygodnia (3-9.05.2020)

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Elizeusz mówi

  A co z konkordatem ?
  Od kiedy władza świecka ustala co wolno w kościele a czego nie ?
  Od kiedy kapłani proszą władze świecką o pozwolenia co wolno w kościele a co nie ?
  Czy powłanie kapłanom dała władza swiecka i minister Szumowski czy Pan Jezus który ich ustanowił nad owczarnią ?

  1. Alek mówi

   W autobusie masz 1 osobę na półtora metra kwadratowego.
   W święta w niektórych kościołach mogło być mniej ludzi niż jeden na półtora tysiąca merów kwadratowych.
   Czyli to nie jest tu winien niczemu, tylko zła wola władz cywilnych. Prawda w oczy kole.

 2. Carlos mówi

  „Zakaz zgromadzeń, a w wielu miejscach odbyły się protesty. Acha. ”

  Przecież te zgromadzenia były nielegalne – posypały się kary dla uczestników.

 3. De eM mówi

  Czas juz tej wladzy podziekowac. Jak kazdej ktorej po kilku latach odwala sodowa do glowy. My zas dajmy temu protest, chodzmy wieksza liczba do kosciolow, zdejmujmy maski bo to bzdura w kosciele, przyjmujmy cialo Pana z pokora na kolanach i nie na reke i pamietajmy ze On jest Krolem a nie premier czy minister.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.