Kraków przyznał nagrodę ukraińskiej pisarce gloryfikującej Szuchewycza i wspierającej banderowską interpretację Rzezi Wołyńskiej

Oksana Zabużko, fot. Wikipedia
17

W sobotę (12.11.2022) Rada Miasta Krakowa poinformowała, że tegoroczna nagroda im. Stanisława Vincenza, przyznawana przez władze Krakowa za wybitne osiągnięcia w popularyzacji kultury Europy Środkowo-Wschodniej, trafi do ukraińskiej pisarki, poetki i eseistki Oksany Zabużko. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 22 listopada podczas sesji otwierającej tegoroczny kongres Open Eyes Economy Summit. – To wyraz uznania dla ogromnej pracy na rzecz uświadamiania światu specyfiki historycznej, kulturowej i egzystencjalnej Ukrainy, a także dorobku literackiego przybliżającego wrażliwość naszego makroregionu – czytamy w uzasadnieniu zamieszczonym na portalu krakow.pl.

Nagroda im. Stanisława Vincenza to wyróżnienie, którego tradycja sięga 2005 roku. Fundatorami wyróżnienia byli: w latach 2005–2007 Instytut Studiów Wschodnich, w latach 2008–2010 Prezydent Miasta Krakowa, a od 2011 roku nagroda przyznawana jest przez Radę Miasta Krakowa. Kandydatów do nagrody zgłaszają członkowie Kapituły Nagrody. Skład Kapituły ustala Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W tym roku laureata wybierali: Rafał Komarewicz – Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, Robert Piaskowski – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury, Katarzyna Olesiak – Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jacek Purchla – Prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Csaba Kiss – politolog węgierski, działacz kulturalny, Krzysztof Czyżewski – Prezes Fundacji „Pogranicze”, Jerzy Hausner – Przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, oraz laureaci poprzednich edycji nagrody: Jarosław Hrycak i Wojciech Ornat.

Nagrodzona w tym roku pisarka Oksana Zabużko to urodzona w 1960 roku doktor filozofii, która wykładała filologię ukraińską na uniwersytetach w USA. Jej książka „Badania terenowe nad ukraińskim seksem”, wydana w 1996 roku, została przetłumaczona na kilkanaście języków i przyniosła pisarce światowy rozgłos i popularność. Książki i artykuły Zabużko zostały przetłumaczone na wiele języków – w tym: polski, angielski, francuski, niemiecki, czeski, węgierski, chorwacki, bułgarski, rosyjski i perski. W Polsce ukazały się powieści „Badania terenowe nad ukraińskim seksem” (2003) i „Muzeum porzuconych sekretów” (2012), zbiór opowiadań „Siostro, siostro” (2007), wywiad rzeka „Ukraiński palimpsest. Oksana Zabużko w rozmowie z Izą Chruślińską” (2013) oraz „Planeta Piołun” (2022).

W związku z uhonorowaniem Zabużko przez władze Krakowa wicedyrektor Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego, Łukasz Adamski, przypomniał, że pisarka „jest admiratorką „geniuszu” Romana Szuchewycza i zwolenniczką radykalnej banderowskiej interpelacji Rzezi Wołyńskiej, za co ją wielokrotnie krytykował prof. Grzegorz Motyka”.

O banderowskich fascynacjach Zabużko napisał też prezes Ruchu Narodowego Lublin, Piotr Zduńczyk. Przypomniał, że pisarka krytykowała film „Wołyń”, a polska dumę narodową uważa za karykaturę rosyjskiego imperializmu. – Ludzie rozsiewający kłamstwo wołyńskie i kultywujące zbrodniarzy odpowiedzialnych za ludobójstwo powinni mieć zakaz wjazdu do naszego kraju – napisał Zduńczyk.

Czy są granice polskiej tolerancji dla ukraińskiej gloryfikacji banderyzmu? Jeśli nagrodę od władz polskiego miasta otrzymuje Ukrainka, która jest admiratorką dowódcy UPA odpowiedzialnego za bestialskie wymordowanie Polaków, to znaczy, że takich granic nie ma. Czy w ramach solidarności z Ukrainą walcząca z Rosją mamy zapomnieć o Wołyniu i zgodzić się na gloryfikację zbrodniarzy? To jest oburzające i niemoralne. To jest chore!

Źródło informacji i cytatów: krakow.pl, Twitter

Zobacz też:

Katarzyna TS: „Polacy zgodzili się zapomnieć Rzeź Wołyńską”

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. z-k mówi

  Wydaje się, że wyborcy nie wybaczą tego banderofilstwa i wystawią politykom rachunek. Na kogo jednak głosować jeśli wszyscy to podobne antypolskie barachło i chłam? Nawet Konfederacja… teraz tam Tyszka z połowicą z Polin… tam Winnicki o sk…synach nie pałających miłością do ukraińców, głosowanie za oddaniem złóż naturalnych, za utrzymaniem TVN……chyba to już koniec Rzeczpospolitej

 2. W K mówi

  Antypolonizm w Krakowie rozkwita.

 3. Jozef mówi

  POLSKA dla POLAKOW..wrogom Polski —smierc, smierc, smierc, — banderowcom ukrainie!!

 4. Adam mówi

  Pis rozni sie tym od PO ze kradnie z krzyzem w ręku i modlitwą na ustach. Po za tym to te same swinie dla ktorych liczy sie tylko koryto

 5. Rebih mówi

  Zabużko prowadziłą badania terenowe zwyczajów seksualnych Ukrainek. Zapewne przedstawiciele Rady Miasta Krakowa nieustannie prowadzą na własną ręke badania zwyczjąów seksualnych Ukrainek pracujacych w Krakowie.
  Stąd to pokrewieństwo dusz i wspólnota chorób. Zaniedbana i zaawansowana kiła atakuje mózg.

 6. Rebih mówi

  @Z-k Można głosować na Konfederację, można na kogoś innego. O tym kto wygra w Polsce aktualnie decyduje Waszyngton.

 7. Marcin Malik mówi

  Żydzi:

  „Nie można dopuścić do zbliżenia Polski z Rosją bo oznaczałoby to katastrofę dla Ukrainy. Polaków i Ukraińców należy skłócić.”

  Wszystkie przywileje jakie dostają Ukraińcy to gra polityczna mająca na celu kontynuację cytatu który przedstawiłem powyżej. Inteligentni Ukraińcy sami sobie pewnie zadają pytania po co ten cyrk? Polska ciemnota dalej głosuje na kukiełki i jest szczęśliwa że pomaga cierpiącym.

  Pamiętacie jak transwestyta wygrał Eurowizję? Tyle samo warta jest nagroda dla Oksany Zabużko. Chodzi tylko o to aby upodlić Polaków.

 8. Polonia Restituta mówi

  Powoływanie się na niejakiego Motykę też nie uznałbym za zbyt stosowne. Aczkolwiek ta „pani od seksu” wspomniała o tym, że dla osób przypominających o ludobójstwie na Wołyniu nie powinno być wjazdu do krainy U, dobrze zrozumiałem? W takim razie odpowiem krótko – i vice versa!

 9. W K mówi

  Ależ mnie te ukraińskie łajzy zdenerwowały zabijając wczoraj rakietą Polaków w Polsce. NATO nie zamierza bronić Polski, więc neutralny byłem do dzisiaj. Od dzisiaj zaczynam tępić Ukraińców w Polsce.

 10. Negro mówi

  Nic się nie stało. skoro Polska w imię dobrych stosunków z UPAdliną zamierza zapomnieć o Wołyniu, to kto będzie się przejmował jakimiś 2 ofiaramu trafione upadlińską rakietą. Wybaczy się upadlincom i po sprawie.
  Zresztą już próbują zrzucić to na Rosję i zatuszować sprawę, że nic się nie stało. Nie zdziwilbym się gdyby na pograniczu dochodziłoby do wielu ataków upadlincom, bo rozzuchwalona bezradnością polskich wladz dzicz upadlińska może posunąć się dalej.

 11. anonim mówi

  Swiatowe zydostwo przemyslu holokaustu wynierzylo kolejny policzek w twarz Polakow, promuja to ukrolskie babsko.

 12. wit mówi

  zabużko powinna mieć zakaz wjazdu i przebywania na terenie Polski, a ci członkowie kapituły wymienieni z nazwiska powinni w nagrodę wyjechać na stałe do krainy U.

 13. Arx mówi

  kolejny skandal antypolskich władz

 14. Kot Morski mówi

  Były człowiek, do niedawna Polak, obecnie zaś „poliniak” – doszedł do szczytu kundelskiej postawy wysługiwania się BYLE KOMU, aż do taplania się w rozkoszach zdrady wszelakiej. Ta obesr..na kapituła jawnie NAS i naszych bestialsko pomordowanych przodków nienawidzi ! Wobec tego bojkotujmy i ostracyzujmy takie antypolskie władze wszelakie, jak kapituła omówionej wyżej nagrody – hańby i zaprzaństwa ! – oraz takich literatów jak nagrodzona zabużko. To kwestia elementarna, instynktu samozachowawczego. Można też nie płacić niektórych podatków.
  (PS A jako polski nacjonalista sr..m na „niepodległą” upadlinę !)

 15. Jan mówi

  Z obrzydzeniem słuchałem aparatczyków polskiego rządu, jak nieomal prosili Kraińców o wybaczenie tego, iż rakieta która spadła na Przewodowo była Ich rakietą, bo przecież to nie ich wina, tylko Rosji. Wobec takiego postawienia sprawy, mogą sobie bezkarnie nie uważać, tylko puszczać kolejne rakiety – nawet na polskie miasta – BO TO PRZECIEŻ NIE ICH WINA tylko Rosji. Ludzieeeeee !, to jest potworne amatorstwo a nie przedstawiciele rządu RP.

 16. Dumny Polak mówi

  Zajebiscie interesujace: badania seksu w UPAndii!
  Do tego trzeba naprawde doktora filozofii!
  Jakze moglo mi to dotad umknac!!!?!
  Na pewno DZIEJOWA PRACA!
  Teraz tylko czekac, az dostanie Nobla…za seks w obsranych ukrowskich wychodkach!

 17. Tadeusz mówi

  Hańba. Po trzykroć hańba Radzie miejskiej Krakowa.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.