Koronawirus: Polska wdraża kontrole sanitarne na granicach. Premier apeluje o odwołanie imprez masowych

minister Szumowski, minister Kamiński i premier Morawiecki/ fot. Twitter
1

W poniedziałek (09.03.2020) podczas konferencji prasowej w KPRM premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa Polska wdraża kontrole sanitarne na wszystkich granicach. Pierwsze kontrole ruszą na granicy z Niemcami i Czechami.

Wdrażamy kontrole sanitarne w pociągach, najpierw Intercity, a później też w przygranicznym ruchu. Chcemy w ciągu najbliższych 2-3 dni wdrożyć kontrole na wszystkich przejściach granicznych samochodowych, kolejowych oraz w portach – poinformował premier. Dodał, że Polska jest pierwszym krajem w Europie, który podejmuje taką decyzję.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Morawiecki zaapelował też do organizatorów imprez masowych o ich odwołanie. – Właśnie imprezy masowe były jedną z przyczyn szybszego rozprzestrzeniania się koronawirusa w Niemczech i Włoszech – wyjaśnił. Podkreślił, jak ważne jest przestrzeganie warunków kwarantanny. – Apeluję do wszystkich osób, które podlegają kwarantannie, żeby trzymały się tych rygorów – dodał.

Minister zdrowia Krzysztof Szumowski poinformował, że w najbliższych dniach możemy spodziewać się istotnego wzrostu liczby zarażonych. – Apeluję jeszcze raz o rozsądek i spokój. Mamy miejsca w szpitalach zakaźnych, które mogą objąć opieką tych pacjentów. Mamy plany zwiększenia liczby tych miejsc – oświadczył Szumowski. Poinformował, że wojewodowie są odpowiedzialni za dowóz żywności do osób objętych kwarantanną.

Od dzisiaj wdrażamy kompleksowy system obrony sanitarnej granic, jako pierwsi w Europie. Od jutra procedury zostają wdrożone na wszystkich granicach Polski. To podstawowe zadanie Straży Granicznej przy wsparciu innych służb – powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński.


Źródło informacji: Twitter

Zobacz też:

HIT! „Wyluzowana” inspektor słubickiego sanepidu o koronawirusie. Internauci pytają: była pijana? GIS żąda odwołania, starostwo ją broni [WIDEO]

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.