Koniec wolności w Internecie. Europarlament przyjął dyrektywę Acta 2

parlament europejski/ fot. twitter
5

12 września 2018 r. europarlamentarzyści przegłosowali poprawki do unijnej dyrektywy o ochronie praw autorskich, potocznie nazywanej Acta 2. Przyjęte został artykuły 11 i 13, które całkowicie zmienią funkcjonowanie Internetu. Artykuł 11 wprowadza zakaz linkowania treści bez uprzedniego uzyskania licencji. Artykuł 13 wprowadza obowiązek filtrowania treści pod kątem naruszenia praw autorskich. Za przyjęciem dyrektywy głosowali eurodeputowani z Platformy Obywatelskiej

Jak ma to wyglądać w praktyce? Nie będzie już możliwe bezpłatne udostępnianie linków, ponieważ nawet tytuł artykułu jest „cytowaniem treści” objętym ochroną. Każdy, kto będzie chciał zacytować fragment artykułu z portalu informacyjnego, będzie musiał wcześniej wykupić od niego licencję. Każde zdjęcie, film, nagranie audio i tekst (w tym komentarz) będą musiały przejść przez algorytm, który sprawdzi czy treść nie jest chroniona prawami autorskimi.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Niemiecka europosłanka Julia Reda określiła dyrektywę jako katastrofalną. „Wszystko, co będziecie chcieli opublikować [w Internecie] będzie musiało najpierw zostać zatwierdzone przez filtry, a legalne treści takie jak parodie i memy trafią na celownik”.

Z dyrektywy zadowolony jest Związek Producentów Audio Wideo ZPAV. – Cieszę się, że udało się przekonać parlamentarzystów, którzy latem nie głosowali, lub byli przeciw. To bardzo ważny etap tej ciężkiej pracy, ale jeszcze nie koniec. Teraz czekają nas dalsze rozmowy – mówi w rozmowie z WP Tech Marek Staszewski reprezentujący związek.

Przed głosowaniem wystąpił niemiecki euro deputowany Alex Voss, sprawozdawca komisji prawnej, która przygotowała tekst dyrektywy. Voss zaapelował o przyjęcie dyrektywy i dodał, że czas na rozmowy i debaty znajdzie się… po głosowaniu. To pokazuje stan umysłu cenzorów z PE – najpierw przegłosuj, potem debatuj. Tylko o czym tu debatować, gdy dyrektywa została przyjęta?

Źródło informacji: wp.pl, twitter

Przeczytaj też:

Katarzyna TS: Sojusz TVP Info i Jewish.pl, czyli wspólne szczucie na narodowców

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. goj mówi

   No, i wtedy zagłosują na PO w odwecie! Rząd od dawna działa na niekorzyść Polaków, a jakoś poparcie mu rośnie. Nic się nie zmieni, bo o tej ustawie wie tylko promil ludzi, reszta ma ją głęboko w d.

  2. Grand Admiral Thrawn mówi

   Ci ludzie są omamieni 500 plus i wyprawka 300+ więc, twoja teza niegłupia jest .

 1. Gniewko mówi

  Za tym acta były pożyteczni idioci typu lewak Lipiński i tz dziunia z tęczowego music box.

 2. Dariusz mówi

  Lewackie i żydowskie ścierwo chce nam zamknąć możliwość swobodnego wypowiadania swoich opinii na ich temat.Boją się skur…….le gdyż coraz więcej ludzi zaczyna otwierać oczy i budzić się z lewackiej ,,narkozy,, Ale tego co mamy w naszych głowach….nigdy nie ocenzurują!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.