Koniec prezydenta Trumpa? Izba Reprezentantów rozpoczęła procedurę impeachmentu

prezydent Donald Trump/ fot. screen
9

We wtorek (24.09.2019) przewodnicząca Izby Reprezentantów USA, Nina Pelosi, rozpoczęła procedurę impeachmentu, czyli odwołania prezydenta USA. To rezultat doniesień medialnych na temat telefonicznej rozmowy prezydenta Trumpa z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim przeprowadzonej 25 lipca. Podczas rozmowy Trump miał naciskać na Zełenskiego, aby ten otworzył postępowanie karne wobec Amerykanina Huntera Bidena, byłego członka rady nadzorczej działającej na Ukrainie spółki Burisma Holding, w której mogło dochodzić do prania brudnych pieniędzy. Ojciec Huntera Bidena, Joe Biden, ubiega  się o nominację Demokratów do startu w wyborach prezydenckich w 2020 roku.

„W tym tygodniu prezydent przyznał, że prosił prezydenta Ukrainy o działanie, które przyniosłoby mu [prezydentowi USA] korzyść polityczną” – powiedziała Pelosi informując o powodach rozpoczęcia impeachmentu. Zarzuciła Trumpowi złamanie urzędowej przysięgi, zdradę bezpieczeństwa narodowego i wystąpienie przeciwko prawidłowości wyborów w USA.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jak wygląda procedura odwołania prezydenta USA? Po ogłoszeniu jej rozpoczęcia sześć parlamentarnych komisji będzie gromadzić materiały w sprawie ewentualnego przekroczenia uprawnień przez prezydenta. Następnym krokiem jest sporządzenie aktu oskarżenia, który musi zostać przyjęty przez całą Izbę. Jeśli tak się stanie, sprawą zajmie Senat i podejmie decyzję w sprawie usunięcia prezydenta z urzędu.

W reakcji na zarzuty Pelosi Biały Dom ujawnił w środę stenogram rozmowy Trumpa z Zełenskim. W rozmowie faktycznie poruszono wątek wszczęcia postępowania przeciw Bidenowi. „Dużo mówią o synu Bidena, i że Biden zamknął sprawę karną, a wiele osób chce się o tym dowiedzieć, więc wszystko, co możecie robić pan i prokurator, byłoby świetnie. Biden wszędzie chwali się, że zamknął sprawę, więc jeśli potrafi pan to załatwić … To wszystko wydaje mi się okropne” – mówi Trump.

Zełenski odpowiada, że jest „zaznajomiony z sytuacją” a nowy prokurator generalny Ukrainy „będzie stuprocentowo moim człowiekiem, moją kandydaturą, która zostanie zaaprobowana przez parlament i on otworzy nową sprawę we wrześniu”. „Zajmiemy się tym” – zapewnia Zełenski. Prosi też Trumpa o dodatkowe materiały, które mogłyby zostać wykorzystane przez ukraińskich śledczych.

Trump informuje, że w sprawie Bidena z władzami Ukrainy będzie kontaktować się Rudy Giuliani oraz amerykański prokurator generalny William P. Barr. „Jestem pewny, że sobie z tym poradzicie” – mówi Trump. „Pragnę pana zapewnić, że podejdziemy bardzo poważnie do sprawy i będziemy pracować nad śledztwem” – zapewnia Zełenski.

„Nikt na mnie nie naciskał” – oświadczył prezydent Ukrainy odnosząc się do ujawnionego stenogramu rozmowy telefonicznej z prezydentem Trumpem. Rozmowę określił jako „normalną” i „dobrą”.

Źródło informacji: kresy.pl

Zobacz też:

J. Matysiak z USA: Trump, Chiny i izraelskie wybory

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Nasa mówi

  Wykonał 447 i już nie jest potrzebny.
  Kiedyś słyszałem na ulicy: „Gupi goj”.

  1. Hammurabi mówi

   I co? Co zrobiłeś? Stuliłeś uszy, złożyłeś korny pokłon z czapką w garści?????

  2. Król Maciuś mówi

   no jasne .. jak każdy Polak a następnie zagłosuje za PISem bo 500+

 2. lol mówi

  To tylko medialne bicie piany. By realnie procedować impeachment – trzeba mieć WIĘKSZOŚĆ w parlamencie, a tego przeciwnicy Trampka NIE mają.

 3. Rodak z USA mówi

  Nawet jeżeli Izba Nizsza ( House of Representatives) zdominowana przez Demokratów przegłosuje oskarżenie parlamentarne (impeachment) wobec Trumpa, to Senat, który jest w rękach Republikanów, musiałby osadzić jego winę. Mało prawdobodny scenariusz.
  Andrew Johnson i Bill Clinton byli jedynymi prezydentami formalnie oskarżonymi (impeached) przez Izbę Niższa.
  Nie zostali usunięci ze względów politycznych.
  Nixon był jedynym prezydentem, który zrezygnował zanim formalne oskarżenie zostało mu przedstawione.

 4. okopan mówi

  Boją się wyborów i swojej kolejnej przegranej to wyciągają co mogą.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.