„Kongres stał się sprawdzianem dla władz.” Relacja z Kongresu Środowisk Kresowych RP „Tożsamość-Pamięć-Przyszłość” [ZDJĘCIA]

Kongres Środowisk Kresowych w Lublinie (2018) / Fot. archiwum W. Osadczy
5

W dniach 22 i 23 czerwca br. w Lublinie odbył się, zapowiadany na naszym portalu, Kongres Środowisk Kresowych Rzeczypospolitej Polskiej „Tożsamość-Pamięć-Przyszłość” oraz konferencja naukowa „Wołyń 1943: Walka o pamięć – walka o Polskę”. Ideą przyświecającą organizatorom było zintegrowanie środowisk kresowych i uczczenie pamięci pomordowanych Polaków w planowanym ludobójstwie, dokonanym przez bandy upa w 75 rocznicę kulminacyjnych aktów tej tragedii.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli JE ks. abp Mieczysław Mokrzycki – Metropolita Lwowski Obrządku Łacińskiego, Sławomir Sosnowski – Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Ryszard Czarnecki – Poseł do Parlamentu Europejskiego. Niestety Kongres, który przywoływał tragiczne i nierozliczone karty historii stosunków polsko-ukraińskich nie znalazł uznania u premiera rządu polskiego p. Mateusza Morawieckiego, marszałka senatu RP p. Stanisława Karczewskiego. W ostatniej chwili swój udział w tym wydarzeniu wycofał IPN oraz Lubelski Urząd Wojewódzki. Te dwa podmioty od trzech miesięcy występowały jako głowni współorganizatorzy Kongresu, regularnie odbywały się spotkania robocze w Urzędzie Wojewódzkim. Na rozkaz „z góry” struktury rządowe solidarnie opuściły inicjatywę.

PRZECZYTAJ: Kresowianie w obronie godności Polski i Polskiej racji stanu. 1 lipca spotkanie Kresowian na Jasnej Górze

Pierwszy dzień przeznaczony był na konferencję naukową, poświęconą tematyce aktu ludobójczego, jakiego doświadczył naród polski od ukraińskich szowinistów w okresie wojny i po jej zakończeniu. Wśród prelegentów pojawiły się autorytety w dziedzinie tych trudnych lat stosunków polsko-ukraińskich, m.in. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, ks. prof. dr hab. Józef Marecki, dr hab. Prof. Włodzimierz Osadczy, dr Lucyna Kulińska, prof. dr hab. Czesław Partacz, dr hab. Prof. Bogusław Paź. Ważnym był głos przedstawiciela mniejszości łemkowskiej solidaryzującego się w walce o prawdę ze środowiskami kresowymi a także wystąpienie znanej działaczki polskiej z Litwy Renaty Cytackiej.

Drugi dzień spotkania rozpoczął się Mszą Świętą w intencji zamordowanych na Kresach. Po skończonej liturgii zgromadzeni przeszli w Marszu Pamięci na Plac Litewski, gdzie zapłonęły znicze ku czci pomordowanych. Z okazji odbywającego się kongresu wydano kilka książek, powiązanych z tematyką kresową. Na zakończenie zgromadzeni wystosowali apel do władz państwowych, w którym zawarli prośbę o poszanowanie pamięci i prawdy, a także podjęcie zdecydowanych kroków, mających doprowadzić do zgody na ekshumację ofiar ludobójstwa.

SKLEP-WPRAWO.PL

Zainteresowanie Kongresem, pomimo prób zmarginalizowania jego znaczenia, czego przykładem jest odwołanie przedstawicieli TVP 1, mających relacjonować przebieg Kongresu, jasno ukazuje potrzebę stanięcia w prawdzie historycznej w sprawie ludobójstwa dokonanego na narodzie polskim. Kongres stał się sprawdzianem dla władz państwowych z ich reakcji na polskie głosy. Niestety obecny rząd, wpisując się niechlubną tradycję poprzednich ekip, wybiera „miłe poklepywanie po ramieniu”, niż obronę pamięci pomordowanych Polaków.

Poniżej publikujemy zdjęcia z kongresu (archiwum – prof. W. Osadczy)

Przeczytaj także:

Wspierał nazistów i banderowców oraz pozwalał na święcenie toporów i siekier. Beatyfikacja abp. Andreja Szeptyckiego

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. ansa mówi

  Oni sie boja Kresowian, bo to czysto polska inicjatywa

 2. jacek wójcikiewicz mówi

  Przyszłość możemy budować tylko na PRAWDZIE o przeszłości,aby upiory banderyzmu nie powróciły.

 3. tuszyn mówi

  Michnik z Kuroniem na początku III-j Jewrejskiej okrągłostołowej zapowiedzieli wspólną z rezunami budowę jednego kraju i jednego społeczeństwa. Nie oni to wymyślili tylko jakiś ważniejszy rabin a inny pilnuje by wszystkie Mazowieckie, Stolzmany, Komorowskie, Millery, Buzki, Tuski, Kaczyńskie , Dudy. Morawieckie ….ów żydoland budowali

 4. Zxy mówi

  Wujek Sam tupnął i warszawskie burki schowały się do budy. Polaków na Litwie na rozkaz już kąsają, tylko trochę ich dużo tam ale niech wytropią jakieś pojedyncze sztuki na Kamczatce…

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.