„Konferencja dla Rodaka.” 8 lutego w Częstochowie konferencja o przedwojennym Lwowie i ukraińskim ludobójstwie na Polakach

lwy na Cmentarzu Obrońców Lwowa/ fot. youtube
0

Mamy przyjemność zaprezentować Państwu harmonogram wydarzenia podsumowującego tegoroczną pierwszą edycję akcji pt: Wyprawka i zabawka dla polskiego orlęcia w Kazachstanie realizowanej przez Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego w Lublinie i Fundację dla Rodaka w Olsztynie.

Tegoroczna akcja obrała sobie za cel pomoc dla polskich orląt mieszkających tysiące kilometrów od Polski. Są oni potomkami naszych rodaków, którzy za swoją przynależność do Polski zostali wywiezieni w głąb ówczesnego Związku Sowieckiego. Ich potomkowie, którzy pragną powrócić do Polski są wyrzutem sumienia dla tych, którzy w oprawcach ich przodków widzą wyzwolicieli naszej Ojczyzny. Zachęcamy serdecznie do wzięcia udziału w akcji oraz konferencji i do rozpowszechniania informacji, aby 8 lutego br. w Częstochowie zgromadziło się nas jak najwięcej.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Harmonogram spotkania 8 lutego 2020 roku w Częstochowie 

Godzina 9.30 – Msza święta w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze (Mszę Świętą odprawi bp. Marian Buczek).W intencji: zamordowanych, zesłanych Polaków zamieszkujących wschodnie województwa II RP w okresie II wojny światowej i po jej zakończeniu.

Dalsza cześć spotkania odbywa się w restauracji Cosmo (Aleja Armii Krajowej 68).

11.00 – Rozpoczęcie spotkania (Przywitanie gości, zaprezentowanie prelegentów);

11.15 – 11.35 bp. Marian Buczek (Charków-Zaporoże) Arcybiskup Eugeniusz Baziak i Sługa Boży biskup Adolf Szelążek – zapomniani wielcy pasterze Kościoła Katolickiego.

11.35 – 11.50 mgr Jakub Bieszczad SCJ (PUG w Rzymie) „Dolina Strwiąża prowadzi do Rzymu” Nowicjat Księży Sercanów w Felsztynie k.Sambora (1937-1939) i emigracja wysiedlonych zeń zakonników w zawierusze wojennej.

11.50 – 12.05 Mateusz Kotas (Dyrektor Prywatnego Muzeum Tradycji Ruchu Narodowego w Jelczu-Laskowicach) Działalność Narodowej Organizacji Wojskowej we Lwowie – zarys środowiska i działalności.

12.05 – 12.20 dr Lucyna Kulińska (Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie) Solidarność i pomoc dla polskich ofiar ukraińskiego ludobójstwa.

12.20 -12.35 prof. nadzw. dr. hab. UWR Bogusław Paź (Uniwersytet Wrocławski) Losy polskich mieszkanców południowo-wschodniej Polski po układzie Ribbentrop – Mołotow. Analiza przypadku polskich zesłańców do Mołdawii.

12.35-12.50 Prof KUL dr. hab. Włodzimierz Osadczy (Katolicki Uniwersytet Lubelski) Duszpasterze okupowanego Lwowa.

12.50 – 13.15 Prezentacja wideoprezentacji świadectw Polaków z Kresów II RP.

13.15 – 13.45 Dyskucja i podsumowanie konferencji.

13.45 – 15.00 Przerwa

15.00– Początek gali podsumowującej akcję Wyprawka i zabawka dla polskiego orlęcia w Kazachstanie.

  • Prezentacja świadectwa honorowego patrona akcji ppłk. Antoniego Łapińskiego – ofiary zsyłki do Kazachstanu, żołnierza II Korpusu.
  • Joanna Wilk Prezes Fundacji Dla Rodaka słowo wstępne o akcji – informacje ile udało się zebrać; Włodzimierz Osadczy: słowo od prezesa IPDK.
  • słowo od posła Grzegorza Brauna
  • wręczenie dyplomów za pomoc w akcji.

16.45 – 17.15 Przerwa

17.15 – 19.00 Koncert patriotyczny: Stopa, Evtis.

Przeczytaj także:

„Banderowców wspierały rządy i wojska: Niemiec, Litwy, Czechosłowacji i Rosji sowieckiej.” Wywiad z dr Lucyną Kulińską (cz. 1/3)

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.