Konfederacja przeciw podwyżce wynagrodzeń dla posłów i zwiększeniu subwencji dla partii politycznych

Krzysztof Bosak/ fot. screen
13

Na piątkowym (14.08.2020) posiedzeniu Sejm ma głosować nad projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie wynagradzania osób sprawujących funkcje publiczne oraz o zmianie ustawy o partiach politycznych. Chodzi o podwyżkę wynagrodzeń dla polityków. Projekt wraz z uzasadnieniem TUTAJ.

Po podwyżce posłowie otrzymywaliby wynagrodzenie w wysokości ok. 12 600 zł brutto (obecnie jest to 8 tys. zł). Dieta poselska wzrosłaby z ok 2,5 tys. zł do ok. 4250 zł. Łączna podwyżka miesięcznego uposażenia i diety poselskiej wyniosłaby ok. 4,5 tys. netto. Marszałkowie Sejmu i Senatu otrzymywaliby uposażenie w wysokości 22 tys. zł

Podwyżka dotyczy też prezydenta, premiera, ministrów i wiceministrów Wynagrodzenie ma też otrzymać Pierwsza Dama. Po nowelizacji ich pensje wynosiłyby odpowiednio: 26 tys. zł, 22 tys. zł, 18 tys. zł, 17 tys. i  18 tys. zł.

Wszystkie klubu poselskie popierają ten projekt. Jedynie koło Konfederacji jest przeciw.

– Konfederacja nie poprze dokonywanych w trakcie kryzysu kilkudziesięcioprocentowych podwyżek wynagrodzeń dla posłów oraz zwiększenia aż o połowę subwencji dla partii. Jesteśmy za dobrym wynagradzaniem kadr politycznych, ale nie możemy tego wiązać ze skokiem partii na kasę podatników. Nie możemy też przyznawać sobie podwyżek o kilka tysięcy złotych w tym samym czasie kiedy tysiące Polaków mają obcinane wynagrodzenia lub jest zwalniane z pracy. Jak można w ogóle wpaść na taki pomysł? – napisał na Twitterze poseł Krzysztof Bosak.

Źródło informacji: sejm.gov.pl, Twitter

Zobacz też:

PILNE! Ustawa PiS o bezkarności urzędniczej nie weszła do porządku obrad. Zobacz wyniki głosowania

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. mieciu mówi

  A jak w spólkach prezesy sami sobie podnosili pencje to był larum… jak to ?
  A teraz POPisiorki sami bią to samo.
  Posłowie pracują za moje… a jak się nie zgadzam na podwyżkę dla nich. Jak dla mnie nie zasługują!

 2. Flex mówi

  Zamówić znów AN225 Mrija, zapakować pół rządu, sejmu i senatu, wywieźć nad dzikie pola i tam zrzucić w akcie łaski na spadochronach. Pozostali niech już mają te podwyżki bo i tak będzie taniej. Ale nie q teraz, kiedy PKB spadło w 2kw. o ponad 8% i mamy recesję. Ludziom w korpołagrach pod pretekstem kryzysu obniżono wymiar czasu pracy i wynagrodzenia, zabrano premie ograniczono możliwość dorobienia do marnych pensji nadgodzinami i w weekendy, przedsiębiorcom zakazano działalności i spadły drastycznie obroty. ! Wszystkie wybory wygrane, to kochani rodacy “pocałujta w d. wójta”! Ale betonowy alektorat emerycki z prlowskim rodowodem będzie mówił, że przecież PIS tyle dobrego robi, że im się należało. W SBsacie czy WSI24 był kiedyś teleturniej “Idź na całość”. Ale W tej bramce PIS znajdzie swoje przyszłe polityczne bankructwo.

  1. Zbigniew mówi

   Zrzucic do wycietego w pien lasu na Ukrainskich Karpatach – Ukraincy w Polsce mowili “Eto nie maje”, wiec wg tego klamstwa, bo nie potrafili gospodarowac – lenistwo usorawiedliwiali Eto nie maje Karpaty sa polskie, wiec mozna ich tam zrzucic bez wizy, do karczowania pienkow i sadzenia lasu.

   U siebie zrabowali wszystko a teraz chca rzadzic polskimi lasami majac silne poparcia zewszad, przynajmniej maja za co zyc tak jak tak Twarog czy jak jej tam.

   No jakie ma prawdziwe nazwisko ta rodzina Szumowskich?

 3. antyPO✡PiS mówi

  W PRL-u rzecznik komunistycznego rządu PZPR tow. Jerzy Urban powiedział : “Rząd się zawsze wyżywi”

  Po 1990 roku zmieniła się tylko nazwa z PRL na RP, ale przy korycie pozostały te same postkomunistyczne świnie z PZPR, SB i WSI

 4. jacek mówi

  uchwalili to właśnie przed chwilą….

  1. marju73 mówi

   Zbigniew. Masz coś do powiedzenia czy tylko zaklinasz rzeczywistość? Dawniej wydawało się że jesteś normalny ale to chyba pozory. Traktuje cię człowieku za trola i miej tego świadomość. Potrafisz nie bełkotać tylko jasno swoje myśli artykułować? Może inni ten bełkot akceptują ale ja nie. Te twoje “myśli” kupy się nie trzymają.

 5. kici kici KOCUR mówi

  Przed chwilą przeczytałem świetny komentarz do tej uchwały:
  “Posły dostali gigantyczną podwyżkę
  a lekarze?
  Dostali gigantyczne… oklaski”
  Dla niezorientowanych przypomnę wielką lewacką akcję w której to w jednym z dni o ustalonej godzinie wszyscy Polacy klaskali na cześć lekarzy.
  Pozdrowienia od KOCURA i nigdy więcej bzdurnych akcji.

 6. DD. mówi

  NIE ZNAM ANI JEDNEGO BIEDNEGO LEKARZA!!! JEZDZĄ AUTAMI PO CO NAJMNIEJ 100.000-150.000 -500.000ZŁ I WIĘCEJ, A PRZECIEZ NIE MAJĄ JAKICHS NADZWYCZAJNYCH UMIEJĘTNOSCI CZY NIE WIADOMO JAKICH STUDIÓW! SĄ O NIEBO TRUDNIEJSZE STUDIA I PRACA ZNACZNIE TRUDNIEJSZA I O WIELE BARDZIEJ ODPOWIEDZIALNA NIZ LEKARZ CHOĆBY PRACA LOTNIKA! W CZASIE TZW. COVID CZYLI PRZEZ TE TRZY M-CE GDY NIE PRZYJMOWANO W PRZYCHODNIACH, SZPITALACH LUDZI DO LECZENIA TO UMIERALNOSC SIE ZMNIEJSZYŁA O PONAD 150.000 POLAKOW, MIMO COVID!

 7. Frank Drebin mówi

  Kąfenderacja targowicka niezłe cwaniaki, nie dość że podwyżka wpadnie to jeszcze zagrywka pod ciemnego ludka zrobiona. Będą zwracać nadwyżkę czy jednak przyjmą, kto się założy??

  1. marju73 mówi

   Jakby jeszcze inne partie zrobiły taką „zagrywkę” nie musiałbyś się tu produkować propagandowo.

 8. Zbigniew mówi

  Czy Konfederacja dostala dotacje przed wyborami na Prezydenta Polski?
  Czy zdazyli wykorzystac?

  Tak bardzo PISowcy, sie spieszyli az maseczki kupowali od “narciarzy” tamci na cmentarzach.

  W ogole POPISzydki zachowuja sie jak hieny cmentarne na padlina – ciekaw jest czy ta padlina jest juz PIS?

 9. antyPOPiS mówi

  @ Frank D, kacPiSki mędrku, kto zmusza warchołów dojnej zmiany do podnoszenia uposażeń? Gdy kulas obniżał wynagrodzenia posłów o 20% sytuacja ekonomiczna w Polsce była znacznie lepsza, a mimo to pod publikę by rozwiać smród po premiach Brochy co to “PiSożytom się należą”, obniżono zarobki. Choć samym PiSdzielcom zostało to z nawiązką zrekompensowane programem koryto+ dla familii nomenklatury w spółkach skarbu państwa. Najciemniejszy lud, to PiS-uarowy elektorat jełopów żyrujących polityczno-gospodarcze k.restwo kamaryli żoliborskiego nowo-bolszewika…

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.