Komunikat IPN ws. dokumentów opublikowanych przez Rosjan: „Materiały wytworzone przez sowiecki aparat represji i propagandy”

sowieckie zniewolenie Polski/ fot. screen IPN
1

W związku z opublikowaniem przez rosyjski MON dokumentów mających świadczyć o zbrodniczej działalności Armii Krajowej i wyzwolicielskiej roli Armii Czerwonej, Instytut Pamięci Narodowej opublikował komunikat, w którym określił je jako „materiały wytworzone przez sowiecki i komunistyczny aparat represji i propagandy w latach 1944-1945”.

ZOBACZ: Rosja znowu atakuje Polskę: „Oddziały AK unicestwiły Żydów i Ukraińców pozostałych w mieście”

Podobnie jak tego rodzaju materiały wytwarzane przez niemieckie okupacyjne organy represji, sowieckie dokumenty pokazują zwalczanie jednostek Armii Krajowej i sił niepodległościowych, traktowanych jako „bandyci z AK”. Działania samoobronne AK przeciw sowieckiemu zniewoleniu, masowym represjom i mordom dokonywanym przez NKWD i inne formacje na ziemiach zajętych przez ZSRS, Rosjanie fałszywie przedstawiają jako „działania terrorystyczne”, ukrywając całokształt sowieckiej polityki przeciw niepodległości Polski w latach 1944-1945. To typowe zabiegi propagandy komunistycznej z czasów Stalina – czytamy w komunikacie.

IPN podkreśla, że „sowiecki aparat terroru oraz podległe mu organy komunistyczne prowadziły działania represyjne wobec sił niepodległościowych i społeczeństwa przywiązanego do nadziei odbudowy wolnej Polski”. Przedstawione dokumenty zostały dobrane w taki sposób, żeby pominąć milczeniem sowieckie działania ukierunkowane na umożliwienie Niemcom likwidacji Powstania Warszawskiego oraz zwalczanie przez Sowietów  oddziałów AK, które szły na pomoc Powstaniu.

Z przedstawionych dokumentów nie dowiemy się o dokonywanych w całym kraju zbrodniach sowieckich – mordach, rabunkach i gwałtach oraz o rabunku infrastruktury przemysłowej, wywożonej w sposób zorganizowany do ZSRS – pisze IPN i apeluje do Federacji Rosyjskiej „o politykę jawności i o udostępnienie historykom całości materiałów sowieckiego wojska oraz aparatu represji, wytworzonych w latach komunistycznego totalitaryzmu”. Pełna treść komunikatu TUTAJ.

Źródło informacji: ipn.gov.pl

Zobacz też:

Katarzyna TS: Zonk! Sowieci uratowali europejską demokrację!

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. Robert mówi

    To smutne,że Bolek też się tak bronił przyparty do muru,a wcześniej jednym susem nad każdym przechodził

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Glastrennwände
blumen verschicken Blumenversand
blumen verschicken Blumenversand
Reinigungsservice Reinigungsservice Berlin
küchenrenovierung küchenfronten renovieren küchenfront erneuern