Komunikat IPN ws. dokumentów opublikowanych przez Rosjan: „Materiały wytworzone przez sowiecki aparat represji i propagandy”

sowieckie zniewolenie Polski/ fot. screen IPN
1

W związku z opublikowaniem przez rosyjski MON dokumentów mających świadczyć o zbrodniczej działalności Armii Krajowej i wyzwolicielskiej roli Armii Czerwonej, Instytut Pamięci Narodowej opublikował komunikat, w którym określił je jako „materiały wytworzone przez sowiecki i komunistyczny aparat represji i propagandy w latach 1944-1945”.

ZOBACZ: Rosja znowu atakuje Polskę: „Oddziały AK unicestwiły Żydów i Ukraińców pozostałych w mieście”

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podobnie jak tego rodzaju materiały wytwarzane przez niemieckie okupacyjne organy represji, sowieckie dokumenty pokazują zwalczanie jednostek Armii Krajowej i sił niepodległościowych, traktowanych jako „bandyci z AK”. Działania samoobronne AK przeciw sowieckiemu zniewoleniu, masowym represjom i mordom dokonywanym przez NKWD i inne formacje na ziemiach zajętych przez ZSRS, Rosjanie fałszywie przedstawiają jako „działania terrorystyczne”, ukrywając całokształt sowieckiej polityki przeciw niepodległości Polski w latach 1944-1945. To typowe zabiegi propagandy komunistycznej z czasów Stalina – czytamy w komunikacie.

IPN podkreśla, że „sowiecki aparat terroru oraz podległe mu organy komunistyczne prowadziły działania represyjne wobec sił niepodległościowych i społeczeństwa przywiązanego do nadziei odbudowy wolnej Polski”. Przedstawione dokumenty zostały dobrane w taki sposób, żeby pominąć milczeniem sowieckie działania ukierunkowane na umożliwienie Niemcom likwidacji Powstania Warszawskiego oraz zwalczanie przez Sowietów  oddziałów AK, które szły na pomoc Powstaniu.

Z przedstawionych dokumentów nie dowiemy się o dokonywanych w całym kraju zbrodniach sowieckich – mordach, rabunkach i gwałtach oraz o rabunku infrastruktury przemysłowej, wywożonej w sposób zorganizowany do ZSRS – pisze IPN i apeluje do Federacji Rosyjskiej „o politykę jawności i o udostępnienie historykom całości materiałów sowieckiego wojska oraz aparatu represji, wytworzonych w latach komunistycznego totalitaryzmu”. Pełna treść komunikatu TUTAJ.

Źródło informacji: ipn.gov.pl

Zobacz też:

Katarzyna TS: Zonk! Sowieci uratowali europejską demokrację!

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. Robert mówi

    To smutne,że Bolek też się tak bronił przyparty do muru,a wcześniej jednym susem nad każdym przechodził

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.