Komisja Europejska po raz kolejny grozi Polsce. Tym razem w sprawie ustawy o KRS

3

Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych zmieniająca sposób powoływania prezesów sądów  przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości oraz nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa przewidująca wygaszenie kadencji 15 jej członków będących sędziami to cios w korporacyjne przywileje „nadzwyczajnej kasty” i początek reformy sadownictwa tak długo oczekiwanej przez Polaków. Wprowadzone zmiany są zgodne z europejskim standardem. W Niemczech sędziów powołuje minister federalny i parlament; w Austrii rząd; w Danii minister sprawiedliwości; w Szwecji rząd i parlament; w Holandii minister sprawiedliwości; w Hiszpanii parlament. Natomiast w Polsce to sędziowie byli – nomen omen – sędziami we własnej sprawie.

Nowe rozwiązania prawne wywołały wściekłość opozycji, która zaciekle walczyła o to, żeby było jak było, czyli żeby sędziowie nie podlegali żadnej kontroli ze strony Parlamentu i Rządu RP. Do ataku przyłączyła się też Komisja Europejska i zapowiedziała, że zajmie się zmianami w Krajowej Radzie Sądownictwa w ramach prowadzonej od stycznia procedury kontroli praworządności w Polsce. Unijny komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici zapowiedział wywieranie presji na rząd w Warszawie. „Nie możemy pozwolić na kontynuowanie takich działań bez reakcji. Ta Komisja będzie stanowcza w obronie praworządności. Nie odpuścimy. Będziemy czujni i utrzymamy presję” – powiedział Pierre Moscovici.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jak widać, KE niczego się nie nauczyła. Grożą, straszą, pohukują. Ot, takie strachy na lachy. Ale PiS nie z tych, których można wziąć na huki. Najwyższa pora, żeby KE to dostrzegła i przestała się ośmieszać.

Źródło: TVP Info, wp

Globkurier [CPS] PL

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Waldemar mówi

    Po krzyczą , po krzyczą i przestaną. Może ponownie nam przyślą Komisję Wenecką, tylko na kogo zaproszenie. Minister Waszczykowski chyba się już nie odważy.

  2. M. mówi

    Porażająca naiwność i brak wiedzy. Ale z tego co widzę, niektórzy tęsknią chyba za zamordyzmem.
    Ludzie, zrozumcie, że sądy MUSZĄ być niezależne od polityków – nieważne czy będą to politycy PiSu, PO, jakiejkolwiek partii w przyszłości. Reforma jest potrzebna, ale nie taka.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.