KE przeznacza pieniądze na amunicję. Niemcy zgarniają miliony, nam dają ochłapy!

Fot. stevepb, pixabay.com
10

Komisja Europejska zdecydowała o przekazaniu 500 mln euro na zakup amunicji. Pieniądze te mają zwiększyć europejski potencjał w zakresie produkcji amunicji. 18,5 proc. z przyznanej kwoty trafi do firm niemieckich, a 5,4 proc. do Węgier. Polska otrzyma jedynie 0,4 proc.

Przeznaczone pół miliarda euro ma rozwinąć produkcję amunicji w Unii Europejskiej i produkcję minimum 2 milionów pocisków artyleryjskich rocznie, które mają wspomóc armie krajów europejskich oraz Ukraińców. Największe kontrowersje budzi podział pieniędzy, spośród których Polska otrzyma jedynie ochłapy.
Łącznie wsparcie ma kwotę 513 mln euro, bo do 500 mln z UE dochodzi 13 mln euro z Norwegii. Większość przeznaczona jest na zdolności produkcji komponentów i materiałów, czyli prochów (248 mln euro) i materiałów wybuchowych (124 mln euro). Na produkcję samych pocisków przeznaczono około 90 mln euro, z czego około 2 mln otrzymał należący do PGZ Dezamet – jedyna polska spółka w projekcie. Prawie 50 mln przeznaczono na zdolności produkcji rakiet, a 2 mln na testowanie – tłumaczy portal Defense24.pl.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wśród firm, które otrzymają największe dotacje znajdują się przede wszystkim zakłady z Niemiec i Norwegii m.in.: Rheinmetall, Nammo, Chemring Nobel. W przypadku polskich firm z trzech wnioskujących o dotacje, środki zostaną przekazane wyłącznie do jednej firmy. Mowa o zakładzie Dezamet, której właścicielem jest Polska Grupa Zbrojeniowa. Komisja Europejska zdecydowała o przekazaniu do Polski 2,1 miliona euro.

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Radosław Sikorski, twierdzi, że Polska otrzymała tak mało pieniędzy, ponieważ trzy nasze firmy wnioskowały o 15 razy mniej niż Niemcy ostatecznie dostały. Z czego co najmniej jeden z tych polskich wniosków złożono nie do tego programu.

W odpowiedzi na wyniki konkursu, wiceminister aktywów państwowych Marcin Kulasek zadeklarował, że zostanie złożony wniosek do KE o rozpisanie nowego konkursu na dofinansowanie dla unijnych firm produkujących amunicję.

Przeczytaj także:

Węgierski poseł o Ukrainie: “Europejczycy finansują państwo skorumpowane do szpiku kości, które grozi terroryzmem” [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Flex mówi

  Czyli jak zwykle polityka Orbana kilkanaście razy efektywniejsza od żałosnych, polskich błagań i hołdów. Widać kto zasłużył na szacunek, a kto kopy w d. !

 2. verizanus mówi

  A z jakiej racji państwa poważne mają być tak samo traktowane jak pozostałe? 😉

 3. Tadeusz mówi

  Jaki mamy w tym interes? Wyprodukujemy amunicję , którą później banderowcy użyją przeciwko nam.

 4. Demokryta mówi

  Do Flex i Verizanus; trafiliście w dziesiątkę, ale z drugiej strony, to od nas zależy wszystko…

 5. Iwonka mówi

  „Największe kontrowersje budzi podział pieniędzy, spośród których Polska otrzyma jedynie ochłapy.” jesteśmy ostatnia kategoria tzw Obywateli EU. Ten podział to nic dodać nic ująć .

 6. Adolf mówi

  To całe pieprzenie o idei Europy, wartościach europejskich itp. nie zakryje faktu, że Niemcy traktują Polaków jak podludzi. Nowość?

 7. FlexPS mówi

  A propos efektów zdecydowanej, stanowczej polityki Orbana i Węgier, a polskiego, bezalternatywnego, służalczo – proszalnego miotania się po salonach możnych tego świata i ich reakcji. Taka oto fraszka mi się urodziła: Kto się szanuje – tego i inni uszanują. A kto się szmaci – tym buty wyglancują i jeszcze w twarz naplują. Takie zbieramy efekty zachowania się jak wyrzucony, bezpański pies. Na gwizdnięcie leci do każdego kto pogłaszcze lub rzuci ochłap, a finalnie zamiast bezpiecznego kąta i pełnej michy dostaje kopa. I tak jest na wszystkich kierunkach – Europa, Ameryka, Izrael, Ukraina itp.! W ciągu kilkunastu miesięcy czeka nas kilka , istotnych wyborów. Ale czy parafrazując znaną fraszkę: Polak wreszcie sobie, taką mądrość kupi, że i przed wyborami, i po wyborach głupi? Kiedy zacznie głosować na dumnych włodarzy, a pośle do diabła, tchórzliwych szmaciarzy! Po owocach i czynach wszystkich dobrze znacie, a wybieracie głupców i kłamców, i tyle w temacie! Niedługo finał rozpoczętego już wyścigu balkoników i pewnie zmiana pensjonariusza w białym domu szczęśliwej starości. Czy nasi politykierzy będą w stanie coś na tym ugrać? Nie, znów pójdą miliardy kredytów na broń by wkupić się w „łaski”. Tak na koniec naszła mnie refleksja, że ten gabinet owalny to bardzo mądra rzecz. Główny lokator zapomniawszy pampersa, nie będzie mógł w żadnym kącie nafajdać.

 8. RIKO mówi

  mają u nas swojego człowieka…

 9. Shadow mówi

  Zdradek niech zamknie ryja i do celi razem z hyżym rujem. Pies was pies sukinsyny i zdrajcy.

 10. Tofik mówi

  Jedna sprawa, to kto by nie wyprodukował tej amunicji i tak jest z naszych podatków, które wpłacamy do unii, a druga to niemiaszki postanowiły jak zwykle na tym extra zarobić.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.