KE nie wycofuje z TSUE skargi przeciw Polsce i nie zamyka procedury z art. 7

Komisja Europejska/ fot. pixabay.com
4

Mimo spełniających oczekiwania Brukseli zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym, Komisja Europejska nie wycofuje skargi w tej sprawie z Trybunału Sprawiedliwości UE, ani nie rezygnuje z procedury z art. 7 traktatu unijnego – tak wynika ze słów komisarz ds. sprawiedliwości Viery Jourovej. – Sprawa jest w toku i jest kontynuowana – cytuje słowa komisarz portal czeskiego radia publicznego

Anonimowe źródła z Komisji Europejskiej podkreślają, że Jourova nie powiedziała niczego nowego ani zaskakującego. – Nie ma automatyzmu między zmianami w Polsce a wycofaniem skargi czy zamknięciem procedury z art 7. KE analizuje te zmiany, ale na razie wszystko zostaje po staremu – podkreślił urzędnik. Potwierdza to również rzecznik Komisji Europejskiej Christan Wigand, który zaznaczył, że zmiany „muszą zostać potwierdzone w procesie legislacyjnym, a następnie wdrożone”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

– Obecnie analizujemy polski raport na temat wypełniania środków tymczasowych TSUE. Komisarz zwróciła na to uwagę i wyjaśniła, że chociaż Komisja jest usatysfakcjonowana zmianami, które idą w dobrym kierunku, procedura przewidziana w art. 7 i przed TSUE jest obecnie kontynuowana – powiedział rzecznik.

Nasz komentarz: Wycofanie się przez PiS z ustawy reformującej Sąd Najwyższy może okazać się pierwszym krokiem w tył, po którym zostaną wymuszone następne ustępstwa, czyli całkowite wycofanie się z reformy polskiego sądownictwa. Eurokołchoz działa na zasadzie „dasz palec, łapie za rękę”. Niemiecki Związek Sędziów (DRB) przyjął z zadowoleniem nowelizację ustawy o SN określając ją jako „pierwszy krok we właściwym kierunku”. „Polska musi jednak dalej pracować nad dostosowaniem swojego systemu sądowniczego do standardów UE” – powiedział prezes DRB Jens Gnisa.

Nadzwyczajna kasta poczuła krew i szykuje się do starcia, którego celem ma być wycofanie zmian w ustawie o KRS. 21 listopada br. Naczelny Sąd Administracyjny „stwierdził istotne wątpliwości co do zgodności ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa z prawem UE i w związku z nimi zdecydował się zwrócić do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z dwoma pytaniami prejudycjalnymi” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie Stowarzyszenia Sędziów Iustitia. „Skład KRS jest kreowany w ten sposób, że przedstawiciele władzy sądowniczej zasiadający w KRS wybierani są w pełnej zależności od władzy ustawodawczej” – stwierdził NSA wskazując, że jest to „naruszenia zasad równowagi instytucjonalnej, podziału i równowagi władzy oraz niezależności sądownictwa i niezawisłości sędziów”. Co zrobi PiS, gdy TSUE pogrozi palcem i nakaże wycofanie ustawy o KRS?

Politycy Prawa i Sprawiedliwości tłumaczą, że zmiany w ustawie o SN to ustępstwo taktyczne i żadnych innych ustępstw nie będzie. Naprawdę? Skoro raz pozwolili na to, żeby bezprawne naciski TSUE i KE przyniosły efekt, to dlaczego mamy wierzyć, że nie zrobią tego po raz drugi, trzeci, czwarty i tak aż do skutku, czyli do etapu „żeby było tak, jak było”? A kasta nie zamierza ustąpić ani na krok. Rzecznik Praw Obywatelskich organizuje w Muzeum POLIN szkolenie dla sędziów na temat formułowania pytań prejudycjalnych do TSUE. Wojna trwa, a PiS pokazało, że nie jest twardym zawodnikiem.

Źródło informacji i cytatów: pap, iustitia.pl

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Janusz I mówi

  Bo dla Eurosojuza sądy to tylko pretekst, żeby zniszczyć lub podporządkować katolicką Polskę.

 2. klamcy ! hipokryci !! mówi

  forsowanie na siłę , proba przejęcia władzy w Polsce .Widzimy , ze znaczie obnizyl sie poziom zycia np, we Francji , wszystko szybko bardzo drozeje stad protesty ludzi no , ale , miliardy juz nie plyna od zaprzańców z Polski .Jewropa chce zmienic to , przeciez tak dobrze blo z peowcami …
  Jeżeli choc 1 państwo sie sprzeciwi pkt.7 to zasadnośc dzialań jewropy w sprawie Polski , Czech , Węgier jest bezzasadna a ci konowały dalej w tym trwaja !!! ale czy tam kiedykolwiek były wybory demokratyczne tych śmiesznych , cynicznych ludzi ?!

 3. klioes vel pislamista mówi

  Sędzia roztargniony

  Informacja to bardzo jest miła:
  „Sędzia nie kradł!” Mirosław Topyła
  Te pięćdziesiąt złotych tylko z lady
  Roztargniony no… wziął… Nie ma rady!

  Po tym czynie sąd dyscyplinarny
  Chciał sędziemu sprawić żywot marny.
  Lecz na szczęście Sąd Najwyższy – wiecie –
  „Jest ostoją państwa prawa” przecie…

  Sąd Najwyższy sędziego Topyłę
  Uniewinnił. To jest bardzo miłe!
  Uzasadnił zaś uniewinnienie
  „Przez sędziego znane roztargnienie”.

  Filmik każdy, kto chce, sam zobaczy:
  Nietypowo lewą ręką raczy
  Biedny sędzia do lewej kieszeni
  Zwinąć banknot… Dowód nic nie zmieni!

  Sąd Najwyższy broni demokracji!
  I sędziego… Jednak nigdy racji
  Mieć nie będą na światłach kierowcy:
  Roztargnienie?… To nie są „pechowcy”!

  Oni winni są łamania prawa!
  Nieuwagi!… Jazda – nie zabawa!!!
  Oj nie będzie werdykt dla nich miły…
  Prócz sędziego, gdy wjedzie, Topyły.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.