Katarzyna TS: Zabójstwo na Nowym Świecie, czyli odpowiedzialność zbiorowa

fot. pixabay
11

W nocy z soboty na niedzielę (7/8 maja 2022 roku) na ul. Nowy Świat w centrum Warszawy doszło do bójki, w wyniku której zginął 29-letni Polak. Mężczyzna został dźgnięty nożem w plecy. Cios dotarł do serca. Pomimo akcji ratunkowej, podjętej przez wezwane na miejsce pogotowie, mężczyzna zmarł. Według doniesień medialnych Polak miał stanąć w obronie kobiet zaczepianych przez kilku pijanych mężczyzn. W sieci pojawiło się nagranie, którego autorem jest obecny na miejscu Ukrainiec. O ile dobrze zrozumiałam, mówi on, że najpierw grała muzyka, a potem zaczęła się draka.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Po opublikowaniu nagrania Internet wydał wyrok, który brzmi: Polaka zabili Ukraińcy. Ja mogę napisać tylko tyle, że dopóki sprawcy nie zostaną złapani, dopóty nie zamierzam ferować żadnych wyroków. Jedno, co wiem na pewno, to to, że autorem nagrania jest Ukrainiec. Ale on nikogo nie napadł. Na jakiej podstawie Internuaci twierdzą, że Polaka zabili Ukraińcy? Nie wiem. Media piszą o agresorach jako o „prawdopodobnie obcokrajowcach”. Pojawiła się też informacja, że mówili po angielsku. Na nagraniu słychać jednak jak dwaj spośród atakujących wykrzykują do siebie po polsku. Dlatego radzę wszystkim, aby zaczekać na wyniki śledztwa. Apeluję też o to, żeby nie stosować odpowiedzialności zbiorowej. To nigdy niczemu dobremu nie służy.

Przypomnijcie sobie, co działo się po podpaleniu punktu szczepień i budynku sanepidu w Zamościu w sierpniu 2021 roku. Wtedy premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili, że za to, co się stało, odpowiedzialni są „antyszczepionkowcy”. – Doszło do aktu terroru, który był skierowany nie tylko wobec pracowników punktu szczepień i osób, które się szczepią, ale i wobec państwa. Mamy do czynienia z kampanią kłamstw i oszczerstw zniechęcających do szczepień, która eskaluje w Internecie – grzmiał Niedzielski. Politycy opozycji totalnej zamieszczali w Internecie wpisy w jeszcze bardziej radykalnym tonie, a poseł Krzysztof Śmiszek z Lewicy zaapelował o bezzwłoczne przyjęcie projektu ustawy jego autorstwa wprowadzającej karanie za „zaprzeczanie istnieniu pandemii”.

To było klasyczne zastosowanie odpowiedzialności zbiorowej. Wszyscy, którzy nie zgadzali się na udział w eksperymencie polegającym na przyjęciu preparatów zwanych szczepionkami na kowid, zostali wskazani jako współodpowiedzialni za „akt terroru”. Media budowały atmosferę grozy pisząc o antyszczepionkowych terrorystach, którzy już za chwileczkę, już za momencik dopuszczą się najstraszliwszych czynów. Podpalacza zatrzymano w lutym 2022 roku. Miał już na koncie wcześniejsze podpalenia. Zapowiadany przez media „terror antyszczepionkowców” nie nastąpił. Nikt nie przeprosił 20 milionów Polaków (tyle osób było wtedy niezaszczepionych), których publicznie linczowano w ramach odpowiedzialności zbiorowej.

Przypomnijcie sobie też, co działo się, gdy w żydowskie święto Jom Kipur 2018 roku została wybita szyba w gdańskiej synagodze. W tym przypadku również zastosowano odpowiedzialność zbiorową. Jako winni zostali wskazani „antysemici”. Czyli kto? Czyli wszyscy, którzy nie wykazują filosemickich aberracji i nie ulegają pedagogice wstydu. Zadośćuczynieniem za ów „antysemityzm” miała być zorganizowana przez ówczesnego prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, celebra odsłonięcia nowego okna, w której uczestniczyli m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Lesław Piszewski oraz biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Wiesław Szlachetka. Prezydent Andrzej Duda oświadczył wtedy: Tak ogromnie boleję, że stało się to właśnie u nas – w kraju, w którym przez stulecia była tolerancja religijna i w którym przez stulecia umieliśmy szanować religie wyznawane przez innych. Natomiast ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie potępiała stłuczenie szyby jako „pełen nienawiści, destrukcyjny akt dokonany podczas najważniejszego żydowskiego święta”. Padły też słowa o „solidaryzowaniu się ze wszystkimi, którzy zjednoczyli się w obliczu tego incydentu”.

A potem okazało się, że szybę wybił psychicznie chory mężczyzna, który pół roku wcześniej dopuścił się – jak podała prokuratura – „czynu przeciwko wolności sumienia i wyznania na szkodę parafii rzymskokatolickiej”. Wtedy oczywiście nie było histerii, bo kto by się tam przejmował szkodą parafii rzymskokatolickiej. Co innego synagoga. W takim przypadku nie czeka się na ustalenia śledztwa, tylko rusza do walki z antysemityzmem wymachując pałką odpowiedzialności zbiorowej.

Wszyscy, którzy czytają moje felietony, wiedzą, że z całą stanowczością protestuję przeciw ukrainofilskiemu amokowi, który ogarnął dużą część polskiego społeczeństwa. Natomiast dzisiejszym felietonem protestuję przeciwko antyukraińskiemu amokowi, który obserwuję w Internecie po zabójstwie na Nowym Świecie. Nie wiem, kto jest zabójcą. Czekam na wyniki śledztwa. A jeśli okaże się, że to Ukrainiec zabił Polaka, będę protestować przeciw odpowiedzialności zbiorowej wskazującej wszystkich Ukraińców jako winnych tego mordu. Tym, którzy już wydali wyrok i na tej podstawie wydają osąd, radzę, żeby się opamiętali. Zachowujecie się tak samo, jak ci, którzy szczuli na „antyszczpeionkowców” po podpaleniu punktu szczepień w Zamościu i jak ci, którzy szczuli na „antysemitów” po wybiciu szyby w Gdańsku. Nie wstyd Wam?

Jeśli podobają się Państwu moje felietony i chcielibyście wesprzeć moją działalność publicystyczną, możecie to zrobić dokonując przelewu na poniższe konto PayPal. Będzie to dla mnie nie tylko wsparcie w wymiarze finansowym, ale również sygnał, że to, co robię, jest dla Państwa ważne i godne uwagi. Z góry dziękuję. Katarzyna Treter-Sierpińska https://www.paypal.me/katarzynats

Zobacz też:

Katarzyna TS: Od rzemyczka do koniczka, czyli pieśń UPA w warszawskim kościele

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. W K mówi

  Kto zatrudnia Ukraińców w Polsce albo wynajmuje Ukraińcom mieszkania, ten ich osiedla w Polsce i jeszcze wiele razy będzie miał krew Polaków na swoich rękach.

 2. W K mówi

  Na YT eMisjaTV, pod filmem o husarii, jest / był link do opisanego filmu. Tam są komentarze Ukraińców. Mój wniosek z komentarzy jest taki, że zabójca jest Ukraińcem.

 3. mama mówi

  Czy zabił krainiecU, Polak, Eskimos czy Papuas, to i tak nie zmienia faktu, że kraińcyU nas za chwilę zadepczą, tylu ich będzie. Nie ma żadnego powodu, żeby na tereny naszej Ojczyzny tabuny kraińcówU się przenosiły. Każdy ma swoją ojczyznę więc niech w niej siedzi. A jeśli tam jest źle, niech ją sobie zmienia aż do poczucia zadowolenia. My też nie mamy powodów do zadowolenia, ale to z naszej winy i nie powinniśmy uciekać do Niemiec czy Brytanii ale zabrać się do roboty tu i teraz.

 4. gość mówi

  A ja mam już powoli dość czytania Treter-Sierpińskiej, pisze jakby była zadaniowana.

 5. Ewa-Maria mówi

  Gościu a kto każe ci tu bywać. Zapewnie nie masz osobistego zaproszenia od p. Treter- Sierpińskiej żeby tu bywał? Proponuję Adasia ,który zadaniowym nie jest więc tam twoje miejsce. Wiedz jedno że każdy ma w życiu jakieś zadanie do wykonania. Ten który tego nie ma jest bezwartościowym osobnikiem.

 6. Marcin Malik mówi

  Wg nagrania Ukrainiec nagrywał, a kim były te białe pijaki, tego nie wiemy. Samce rasy białej o niesprecyzowanej narodowości.

  Zgadzam się z autorką. Poczekajmy aż go znajdą, ale też zastanawiam się jaki był motyw. Może zabił kochanka żony, albo były to porachunki narkotykowe.

  MSM w Anglii nazwało czarną dzielnicę Croydon, i kilka innych afro-narkotykowych beneficiarskich rajów: 'Bramą do Piekieł’. Polska to ciągle kraj niesamowitej elegancji i kultury, ale sprowadzą kolorowych, i wtedy takie zabójstwa będą jak 'kolejna filiżanka herbaty’.

 7. Shadow mówi

  Pani Katarzyno obglądałam filmik kilka razy i Nie będę przesądzać kto jest mordercą, bo w takim tumulcie może się zdarzyć wszystko i trudno ocenić taką sytuację. Natomiast ja nie słyszałam tam mowy polskiej tylko ukraińską. A te „kurwy” które tam leciały mogli rzucać upaińcy, bo doskonale posługują się każdym polskim rynsztokowym słowem. Tego uczą się w pierwszej kolejności, jak to przystało na nację o tak wysokim poziomie moralnym i intelektualnym. Znam z autopsji liczne takie przykłady już od kilku lat.

 8. Marcin Malik mówi

  @ Shadow.
  Zgadzam się. Anglicy znają tylko jedno polskie słowo, to na literę 'k’, więc Ukraińcy znają je pewnie też świetnie.

  Ja zastanawiam się kiedy te ukraińskie pijaki (bo to są pijaki) pójdą do roboty? PIS chce ich wziąć do pracy aby budowali Polskę. Czekamy aż zaczną pracować.

  Jeśli tego Polaka zabił Ukrainiec to będzie bardzo źle. Jeśli policja nie znajdzie winnego, to będziemy wiedzieć że to pewnie Ukrainiec i że mamy nowy rodzaj poprawności politycznej w Polsce.

 9. Marcin Malik mówi

  SPOSÓB NA ZATRZYMANIE IMIGRACJI do Polski zależy od tego kogo chcemy powstrzymać.

  – Czarni – zbudować sieć KFC na północnym wybrzeżu Afryki i zrzucać im marihuanę i crack. Żaden nie wejdzie do pontonu. Powiedzieć im że wrócił handel niewolnikami i jest straszny rasizm.

  – Araby – tylko jemy wieprzowine, kobiety są czarne i brzydkie, a policja to syjonistyczni snajperzy z Izraela. Reżim u nas jak u Saudów,

  – Hindusi (kanciarze i zboczeńcy) – reżim finansowy + kara za rozmowę z białą kobietą.

  – Cyganie – po prostu zdelegalizować przekraczanie polskich granic za samo bycie Cyganem ! ! !

  – Ukraińców – wprowadzić prohibicję, oraz opłatą wizową w wys. 1000 euro.

  Dla wszystkich: żadnych zasiłków. Ja bym powstrzymał inwazję w pokojowy sposób, bez ani jednego strzału, ale trzeba chcieć.

 10. Zbyszek mówi

  Pani Katarzyno. Zwracam się do autorki, chociaż nie wiem, czy czyta te komentarze.
  Pani felietony są jak górski strumyk prawdy obok rzeki brudnych ścieków propagandy, która przedstawia nam tendencyjnie wypaczony obraz rzeczywistości. Teraz kiedy zdecydowana większość środków masowego przekazu jest w jednych rękach można tworzyć ,,rzeczywistość”, której nie ma. Mam wrażenie, że oglądam wirtualny film, tylko reżyser i ci co piszą scenariusz tego filmu pozostają w cieniu.

 11. Rebih mówi

  Policja pomimo posiadania filmu, obecności na miejscu zdarzenia (na Nowym świecie zawsze są policjanci) i mnóstwa świadków do dziś ich nikogo schwytała. To daje do myślenia, choć niekoniecznie świadczy o tym, że sprawcami byli Ukraińcy.
  Ale porównanie do antyszczepionkowych prowokacji Morawieckiego jest świństwem. Czy sugeruje pani, że ci którzy oskarżają Ukraińców o zabójstwo sami zabili tego człowieka by osiągnąć z góry zaplanowane cele propagandowe?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.