Katarzyna TS: Wojna z Rosją to walka o klimat!

szczyt energetyczny w Kopenhadze/ fot. Twitter/Kancelaria Premiera
11

We wtorek (30.08.2022) w Kopenhadze przywódcy państw basenu Morza Bałtyckiego spotkali się podczas szczytu The Baltic Sea Energy Security Summit. W spotkaniu wziął udział premier Mateusz Morawiecki oraz szefowie rządów Danii, Estonii, Finlandii, Niemiec, Łotwy i Szwecji. W szczycie brał również udział prezydent Litwy oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen. Głównymi punktami szczytu były rozmowy na temat jak najszybszego wyeliminowania zależności od rosyjskich paliw kopalnych.

Jak uczestnicy szczytu postanowili uniezależnić się od rosyjskiego gazu? Uwaga, nie spadnijcie z krzeseł. Odpowiedzią mają być farmy wiatrowe na Bałtyku. To nie żart! W podpisanej deklaracji przyjęto cel, aby do 2030 roku infrastruktura energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim produkowała 19,6 MW, czyli siedmiokrotnie więcej niż obecnie. A na stronie Kancelarii Premiera znajdujemy takie oto rewelacje:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Lepsza współpraca polityczna ma umożliwić skuteczniejsze wdrażanie wspólnych projektów w dziedzinie energii odnawialnej. Rozpoznawanie potrzeb każdego z państw pozwoli na trafniejsze i efektywniejsze decyzje. Przełoży się to na optymalne wykorzystanie potencjału Morza Bałtyckiego i sprzyjać będzie osiągnięciu celów w zakresie dekarbonizacji europejskiej gospodarki. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że Morze Bałtyckie staje się wewnętrznym akwenem NATO, wykorzystanie Bałtyku w kontekście energii będzie elementem niezależności energetycznej Europy.

Zważywszy na fakt, że elektrownie wiatrowe nie są wydajnym i stabilnym źródłem energii oraz wymagają wsparcia w postaci energetyki konwencjonalnej, w tym gazowej, cały ten plan jest po prostu planem wariata. Na czym bowiem miała polegać słynna transformacja energetyczna? Na zastąpieniu węgla i atomu wiatrakami i fotowoltaiką wspieraną gazem. Po to właśnie zbudowano Nord Stream 2. Niemcy, jako dysponent gazu z Rosji, miały go sprzedawać do innych krajów europejskich zmuszonych do rezygnacji ze stabilnych źródeł energii, takich jak węgiel i atom, na rzecz niestabilnych OZE. W ten sposób Niemcy zamierzały zlikwidować suwerenność energetyczną państw członkowskich UE.

Wydawało się, że agresja Rosji na Ukrainę wysadziła cały ten plan w powietrze. Wydawało się, że w obliczu kryzysu energetycznego sprawa utopijnej transformacji energetycznej trafi tam, gdzie jej miejsce, czyli do kosza. Ale nie! Właśnie dowiadujemy się, że odpowiedzią na horrendalny wzrost cen gazu będzie rozbudowa OZE wymagających gazu jako wsparcia. Do tego plany dekarbonizacji energetyki pozostają bez zmian. I to ma nam zapewnić niezależność energetyczną. Przecież to jest szaleństwo!

Podczas szczytu premier Morawiecki poinformował, że Polska „planuje zainwestować ogromne kwoty w energię wiatrową na morzu”. Od razu zapowiadam, że efektem tego pomysłu będzie jeszcze większy wzrost cen prądu. OZE to nie jest tania energia. To jest energia droga, a do tego niestabilna, więc oparcie się na niej prędzej czy później doprowadzi do niedoborów prądu. Nie będzie żadnego energetycznego cudu. Bez energii konwencjonalnej jesteśmy skazani na blackouty. Czy to jest tak trudne do zrozumienia?

Morawiecki zaapelował też o zmianę systemu ETS, czyli systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2. Zmiany miałyby polegać na tym, żeby na dwa najbliższe lata ustalić stałą cenę tych uprawnień na poziomie 30 euro za tonę lub w wąskim przedziale cenowym w tych okolicach. Obecnie cena ta wynosi 80 euro za tonę. Tak właśnie wygląda efekt spekulacji w handlu powietrzem, który drastycznie podbija ceny prądu. System ETS to po prostu przewał wszechczasów, który należy zlikwidować, bo inaczej pójdziemy z torbami. A co powiedziała na szczycie w Kopenhadze szefowa KE Ursula von der Leyen? – Potrzebujemy systemu ETS, żeby zmniejszać emisję CO2, bo to CO2 jest przyczyną zmian klimatu. Prawdziwa przyczyna wzrostu cen energii leży gdzie indziej. To gaz, głównie rosyjski, którym manipuluje Putin – oświadczyła. Przewał wszechczasów będzie więc kontynuowany.

Od lat ostrzegam, że dekarbonizacja i OZE to przepis na energetyczne ubóstwo. Pisałam wielokrotnie, że realizacja transformacji energetycznej skończy się tym, iż prąd będzie towarem luksusowym. Pisałam, że polityka klimatyczna doprowadzi do tego, że będziemy siedzieć po ciemku w nieogrzewanych domach. Ten scenariusz realizuje się na naszych oczach. Polska, która ma zapasy węgla na 200 lat i powinna być energetycznym Eldorado, została z ręką w nocniku, ponieważ zarówno PO jak i PiS zgodziły się na realizację obłędnej polityki klimatycznej. I ta polityka będzie realizowana nadal. Zamykanie polskich kopalni trwa w najlepsze, a Morawiecki z dumą zapowiada budowę farm wiatrowych na Bałtyku. Ręce nie mają gdzie opadać. A jeśli ktoś sądzi, że uratuje nas budowa elektrowni atomowych, to wyjaśniam po raz kolejny, że Niemcy nie pozwolą nam ich zbudować. Taka jest cena członkostwa w Unii Europejskiej i pora, żeby do Polaków w końcu to dotarło. Realizując unijną politykę klimatyczno-energetyczną jesteśmy skazani na biedę z nędza. Putin nie ma tu nic do rzeczy.

Na koniec jeszcze jedna wypowiedź premiera Morawieckiego ze szczytu w Kopenhadze. Oto cytat zamieszczony na Twitterze Kancelarii Premiera: Inwazja Rosji doprowadziła do takiej emisji gazów cieplarnianych, która przekracza ilości, które w ciągu 3 lat wyprodukuje cała UE. Nie możemy pozwolić sobie na to, żeby Ukraina przegrała wojnę.

I tak oto dowiedzieliśmy się od premiera Morawieckiego, że wojna z Rosją jest walką o klimat, której Ukraina nie może przegrać. Sensu w tym nie ma za grosz, bo jeśli wojna ma wpływ na klimat, to – rozumując logicznie – należałoby tę wojnę natychmiast zakończyć. Ale przecież natychmiastowe zakończenie wojny oznaczałoby, że Ukraina wojnę przegrała, ponieważ ukraińską wygraną ma być odzyskanie wszystkich utraconych terytoriów, z Krymem włącznie. A więc wojna ma trwać, żeby Ukraina jej nie przegrała, ale trwająca wojna to emisja gazów cieplarnianych, więc powinna się skończyć, żeby nie było emisji, ale nie może się skończyć, bo Ukraina musi odzyskać Krym, więc postawmy farmy wiatrowe na Bałtyku i utrzymujmy handel powietrzem, żeby uzyskać niezależność energetyczną Europy, której nie uzyskamy, bo jeśli postawimy farmy wiatrowe na Bałtyku, to zwiększymy nasze uzależnienie od gazu i nawet handel powietrzem tego nie zmieni. Czy też macie wrażenie, że żyjemy w domu wariatów?

Jeśli podobają się Państwu moje felietony i chcielibyście wesprzeć moją działalność publicystyczną, możecie to zrobić dokonując przelewu na poniższe konto PayPal. Będzie to dla mnie nie tylko wsparcie w wymiarze finansowym, ale również sygnał, że to, co robię, jest dla Państwa ważne i godne uwagi. Z góry dziękuję. Katarzyna Treter-Sierpińska https://www.paypal.me/katarzynats

Zobacz też:

Katarzyna TS: Jak premier Morawiecki ukręcił bicz na Polskę

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Tey mówi

  Już widzę jak nie ma wiatru i Pinokio osobiście kręci śmigłem elektrowni wiatrowej, żeby był prąd.

 2. MAREK mówi

  Kłamcy i pasożyty. Gdyby nie propaganda i ludzka ignorancja ci pajace musieliby pracować na swoje utrzymanie. A tak to imprezują, opływają w bogactwo i cieszą się pełną bezkarnością, okradając i kpiąc ze swoich niewolników.

 3. Henryk mówi

  Oczywiście prym we wszelkiej głupocie wiedzie
  polskojęzyczny śmieć,by tylko przypodobać się
  hegemonowi.On walczy o swoje i rodzinne interesy,a stan państwa i jego kondycji znaczenia nie ma.Lecz polactwu to rzecz bez znaczenia, mają grilla,wyjazdy no i wspaniałych braci spod znaku wideł.Więc do szczęścia nic nie brakuje.

 4. George mówi

  Niektórzy mogliby twierdzić, że te niesłychane bzdury, tezy, często ze sobą sprzeczne i po prostu głupie, które wygaduje Morawiecki wynikają z tego, że to polityk, a politycy – jak wiadomo – muszą kręcić, tumanić, przestraszać. Ale w przypadku Morawieckiego mam wątpliwości. Wydaje mi się, że on nie ogarnia rzeczywistości, jest po prostu intelektualnie ograniczony i pewnie często sam wierzy w te bzdury i łgarstwa, które publicznie wygaduje. Premier to przypadek psychiatryczny!

 5. ubawiony mówi

  Tropił przekręty najbogatszych Polaków. 30 lat temu Jarosław Ziętara. Temat dla prawdziwych dziennikarzy Pana jacka i Pani Teresy. Czekamy!!!!
  A nie obietrywne felietony.

 6. czarny mówi

  @George
  Mylisz się twierdząc, że oni zwariowali. Oni grają idiotów, bo wiedzą że nikt im nic nie zrobi. Są w pełni świadomi tego jakie bzdury gadają. To tylko walka o władzę, stołki i kasę, kto zostanie dłużej u żłoba, a Polska ich najmniej interesuje.
  A co do artykułu, to nie zapominajmy o putinflacji. Przecież to przez Putina jest drożyzna w Polsce. I Tuska, bo wszystko to wina Tuska.

 7. widzący z Lublina mówi

  Ja tylko przypomnę, że gazociąg miał iść przez Polskę, żeby ominąć Ukrainę, któa kradła przesyłany gaz i wykorzystywała swoją pozycję tranzytową do szantażu politycznego. Gazociąg jednak przez Polske nie poszedł, gdyż Polska pod przywództwem Lecha Kaczyńskiego, ogarnięta mocarstwowym amokiem, próbowała wykorzystać swoją pozycję tranzytową do szantażu politycznego wobec Rosji.
  Dlatego gazociąg poszedł przez Bałtyk wprost do Niemiec.
  A teraz płacz i pretensje do garbatego, że ma dzieci proste.
  Niemcy nie chcieli uzależnienia energetycznego Polski. To Polska tego chciała i to osiagnęła.

 8. Dumny Polak mówi

  A nie przejdzie Ci Bracie przez usta, ze jest to, wyjatkowo utalentowana przez samego diabla, zdradziecka kanalia, ktora wraz ze swoim kurduplastym sadysta, przez dlugie lata, systematycznie, metodycznie i cynicznie, w pelnej swiadomosci, doprowadzaja nasza Polske i ich mieszkancow, do kompletnej ruiny?
  Ludzie, nie istnieja tutaj juz wiecej, jakies kompromisy!
  Oni sa jednoznacznie glownymi wykonawcami wyroku smierci na Polske, a tylko tak jednoznacznie postawiona teza, wymusza nasza reakcje a nie tkwienie w marazmie, jak krolik przed zmija, miejac nadzieje na przyszla, zagwarantowana, miske, ryzu, jak juz do tego dojdzie!
  To nie moze stac sie poziomem naszej POLSKIEJ GODNOSCI!!!
  Zbiezmy sie wreszcie do kupy i odmowmy WSZYSCY placenia podatkow, podwyzek energii, kar i nieslusznych oplat. Nie respektujmy zadnych zarzadzen, ani zakazow!
  Ignorujmy wreszcie WSZYSCY KOMPLETNIE tych sku..now!
  PAMIETAJMY O TYM, ZE PANSTWO MA JAKO PODSTAWOWE ZADANIE, ZADBANIE O STABILNOSC I BEZPIECZENSTWO SWOICH OBYWATELI!
  JESLI SWIADOMIE NIE CHCE SPELNIAC SWOJEJ FUNKCJI, NIE MOZE BYC DALEJ ZASILANE!
  Inaczej, budujemy sobie, swoimi platnosciami i ulegloscia, szubienice, na ktorej wnet my sami, nasze rodziny i cale spoleczenstwo, zawisniemy!
  Stworca prosi, aby nie isc juz wiecej na kompromisy, ” tak ” powinno znaczyc ” tak „, a ” nie „, ” nie „!
  Pozostac przy PRAWDZIE, jak ja, wszyscy sercem odbieramy!
  On chce nam przy tym mocno dopomoc, nasza dupe, natomiast, musimy podniesc WRESZCIE, sami!

 9. piotr mówi

  Pod płaszczykiem dobrze brzmiących słów, zrównoważony rozwój, IV rewolucja przemysłowa, zielony ład jest zaprowadzany system antychrysta, ruina społeczna, ekonomiczna, religijna całych państw i narodów. Globalne zniewolenie człowieka opiera się na globalnym oszustwie. Walka z klimatem, ograniczenie emisji CO2 jest obłędem kreowanym przez satanistyczno globalistyczne elity, ich celem jest zniewolenie ludzkości na całej ziemi. Kult matki ziemi, ma stać się nową religią mas stworzoną przez upadłe elity. Jedynym lekarstwem jest szczere i trwałe nawrócenie ludzi, ścisłe przestrzeganie przykazań Bożych. Jeśli ludzie się nawrócą, to elity spotkają się z odmową współpracy, ich plany legną w gruzach.

 10. W K mówi

  Nadrzędnym celem okrągłostołowych jest likwidacja Polski i widać to coraz częściej.

 11. czarny mówi

  @Piotr
  Następny który czegoś się nawciągał i bredzi.
  Już widzę jak te elity się przestraszą. Jak im ktoś podskoczy, to go spacyfikują zbrojnie za pomocą wojska, czy jakichś najemników. To nie wiesz, że mają się odbyć wydarzenia opisane w Apokalipsie św. Jana? Ludzie mają żyć w/g nauk religii katolickiej, a grzesznicy się nawrócić, żeby zasłużyć na zmartwychwstanie w Królestwie Bożym na tamtym świecie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.