Katarzyna TS: Sława ambasadoru!

ambasador Ukrainy Andrij Melnyk/ fot. screen
20

W środę (29.06.2022) na kanale YouTube niemieckiego dziennikarza Tilo Junga opublikowany został wywiad z ambasadorem Ukrainy w Niemczech Andrijem Melnykiem. Jednym z wątków poruszonych przez Junga było ludobójstwo na Polakach i Żydach przeprowadzone przez OUN-UPA w latach 1943-1944. – W 1943-44 zabili oni 100 tysięcy polskich cywilów. To fakt historyczny – powiedział dziennikarz. Powiedział też, że oddziały banderowców wymordowały ok. 800 tysięcy Żydów. Zapytał, jak można uważać za bohatera masowego mordercę, jakim był Stepan Bandera.

Ambasador Melnyk oświadczył, że Bandera był bohaterem walczącym o wolność i niepodległość Ukrainy. – Nie ma dowodów na to, że oddziały Bandery wymordowały setki tysięcy Żydów. To rosyjska narracja, utrwalana w Polsce, Niemczech i Izraelu. Nie wiem, skąd Pan ma swoje dane – powiedział. Co do ludobójstwa na Polakach Melnyk stwierdził, że „podobne masakry dokonywane były przez Polaków na Ukraińcach, dziesiątki tysięcy. Trwała wojna”. – Przyczyną wrogości pomiędzy Polską i Ukraina było to, że Ukraińcy byli największą grupą mniejszościową w państwie polskim. Stanowili ¼ ludności, a mimo to byli uciskani w tak okrutny sposób, że trudno to sobie wyobrazić. I dlatego Ukraina była przeciw Polsce, więc Polacy byli dla nas takimi samymi wrogami jak nazistowskie Niemcy i ZSRR – oświadczył Melnyk. – Bandera nie był masowym mordercą Polaków i Żydów. Tak mówię i mogę to powtórzyć. Nie zdystansuję się od tego. I tyle – podkreślił.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Od tego wywiadu minęły cztery dni. Melnyk nie został odwołany z funkcji ambasadora. Jedyne, co w tej sprawie zrobiła strona ukraińska, to wydanie oświadczenia, w którym ukraiński MSZ wyraził wdzięczność dla Polski za wsparcie udzielone w obliczu rosyjskiej inwazji i zapewnił, że „nie ma kwestii, które nas dzielą, ponieważ zarówno Kijów jak i Warszawa rozumieją potrzebę zachowania jedności w obliczu wspólnych wyzwań”. Wypowiedź Melnyka została określona jako „prywatna opinia”, która „nie odzwierciedla stanowiska MSZ Ukrainy”.

Jaka była reakcja strony polskiej? Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wydał oświadczenie o następującej treści: Odbyłem rozmowę z moim przyjacielem z MSZ Ukrainy Dmytro Kulebą w związku z fałszującymi historię wypowiedziami ambasadora Ukrainy w Niemczech. Podziękowałem ministrowi Kulebie za szybką publiczną interwencję w tej sprawie. Polska i Ukraina wspólnie muszą stawiać czoła zarówno próbom prowokacji, jak i brakowi rozwagi i odpowiedzialności.

Na tym zakończyła się polska interwencja w sprawie gloryfikacji Bandery i relatywizowania ukraińskiego ludobójstwa na Polakach przez ambasadora Ukrainy. Władze RP przyklepały ukraińskie tłumaczenie, jakoby wypowiedź Melnyka była „prywatną opinią”, której rzekomo nie podziela ukraiński MSZ.  Oczywistą oczywistością jest to, że takie wyjaśnienie to totalna bzdura. Publiczne wypowiedzi ambasadora nigdy nie są „prywatną opinią”. Tym bardziej, że to, co powiedział Melnyk jest kwintesencją ukraińskiej polityki historycznej. Ukraińcy od lat budują swoją tożsamość na gloryfikacji ludobójców i relatywizacji Rzezi Wołyńskiej. Pisałam o tym wielokrotnie i nie ma sensu tego wszystkiego powtarzać. Natomiast to, co zrobiły polskie władze, jest de facto przyzwoleniem na narrację ukraińską. Jeśli udajemy, że nic się nie stało, to hulaj dusza, piekła nie ma. Nie ma winy, nie będzie kary. Państwo polskie dało jasny i wyraźny sygnał, że nie będzie wyciągać żadnych konsekwencji wobec antypolskich kłamstw i gloryfikacji morderców Polaków. Cieszmy się, że rosyjskie bomby nie lecą nam na głowy. A to, że Ukraińcy bestialsko wymordowali co najmniej 100 tysięcy Polaków i dziś oddają cześć mordercom, niech nam snu z powiek nie spędza. Sława Ukrajini, herojam sława!

Warto odnotować, co w sprawie „prywatnej opinii” Melnyka mają do powiedzenia Żydzi. Oto treść oświadczenia opublikowanego przez ambasadę Izraela w Niemczech: Wypowiedzi ukraińskiego ambasadora to przeinaczanie faktów historycznych, bagatelizowanie Holokaustu i zniewaga dla tych, którzy zostali zamordowani przez Banderę i jego ludzi. Stwierdzenia ambasadora nie tylko podważają wartości, które wszyscy cenimy i w które wierzymy, ale także podkopują odważną walkę narodu ukraińskiego o życie zgodnie z wartościami demokratycznymi.

Jak widzicie, Żydzi nie bali się nazwać rzeczy po imieniu. Oni doskonale wiedzą, jaką moc ma przypominanie o Holokauście. Zbudowali na tym swoją pozycję międzynarodową i bez względu na to, czy to się komuś podoba, czy nie, skutecznie wykorzystują ludobójstwo na Żydach do walki o własne interesy. Polacy robią dokładnie odwrotnie. Ludobójstwo na Polakach jest przez polskie władze traktowane jako przeszkoda w realizacji polskiej polityki. To musi skończyć się źle, bo ten, kto pozwala szargać pamięć ofiar, nie zasługuje ani na szacunek, ani na poważne traktowanie. Taktyka „myśmy wszystko zapomnieli” prowadzi do tego, że można Polsce bezkarnie pluć w twarz. Wiadomo, że Polacy obetrą ślinę i dalej będą udawać, że deszcz pada.

Wypowiedź Melnyka pokazała, że nie tylko polskie władze obtarły gęby ze śliny w imię „solidarności z Ukrainą”. To samo zrobili polscy ukrainofile, którzy po 24 lutego, czyli inwazji Rosji na Ukrainę, ostatecznie rozstali  się z rozumem i budują chore wizje polsko-ukraińskiej wspólnoty, w której obowiązuje zasada „kochajmy się”. Po tym, jak Melnyk powiedział to, co powiedział, wielu z nich zaczęło szukać usprawiedliwienia dla jego wypowiedzi. I wymyślili. To robota rosyjskich służb! Nie wierzycie? A zatem zobaczcie, co napisał na Twitterze dziennikarz TVP Filip Memeches: Im dłużej myślę nad słowami ambasadora Melnyka, tym coraz bardziej chodzi mi po głowie „montaż” Vladimira Volkoffa. Rosyjska agentura to mistrzowie prowokacji. Niemieckie pudła rezonansowe zrobiły swoje. Inna rzecz, że ukraiński dyplomata dał się wkręcić.

To jest perełka. Melnyk dał się wkręcić! Taki niezguła. A może było jeszcze inaczej? Może rosyjska agentura porwała ukraińskiego ambasadora, a na jego miejsce podstawiła kacapskiego sobowtóra, który broni Bandery, czego przecież nie zrobiłby żaden Ukrainiec, prawda? Pomniki Bandery oraz Szuchewycza też postawiła na Ukrainie rosyjska agentura. Obchody rocznicy powstania UPA też organizuje rosyjska agentura. Zakaz ekshumacji pomordowanych podczas Rzezi Wołyńskiej również wydała rosyjska agentura. Piosenkę „Batko nasz, Bandera” śpiewa rosyjska agentura. Popiersie Szuchewycza na polskiej szkole we Lwowie także zawiesiła rosyjska agentura. I to rosyjska agentura organizuje ceremonie ku czci Dywizji SS „Galizien”. Ukraińcy nie mają z tym nic wspólnego!

Pora zdjąć klapki z oczu i miejmy nadzieję, że popis ambasadora Melnyka wielu Polakom te klapki zdejmie. Wbrew infantylnemu tłumaczeniu ukraińskiego MSZ, przyklepanemu przez stronę polską, to, co powiedział Melnyk, było i jest stanowiskiem ukraińskiego państwa, które od lat budowane jest na ideologii banderowskiej. Wojna z Rosją tego nie zmieniła. Mordercy Polaków to bohaterowie Ukrainy. Naiwny ten, kto sądzi, że będzie inaczej. Chociaż oficjalnie ukraiński MSZ odcina się od wypowiedzi Melnyka, to w rzeczywistości Bandera jest i pozostanie ukraińskim bohaterem. Po raz kolejny ostrzegam: prędzej Polacy zostaną zmuszeni do akceptacji kultu Bandery, niż Ukraińcy zrezygnują ze swojego heroja. Po występie ambasadora Melnyka powinno być to oczywiste dla każdego, kto potrafi dodać dwa do dwóch. O żadnej wspólnocie polsko-ukraińskiej mowy nie ma i być nie może. Trzeba być nienormalnym, żeby budować wizję takiej wspólnoty z ludźmi, którzy gloryfikują ludobójców. To nie jest cywilizowany naród. To jest dzicz!

Na koniec coś optymistycznego. Pamiętacie ambasador Izraela Annę Azari? Jej antypolska wypowiedź podczas obchodów rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau obnażyła głupotę i naiwność polskich filosemitów. Tak samo Melnyk obnażył głupotę i naiwność polskich ukrainofilów. I bardzo dobrze! Ci, którzy wyzywali Polaków przypominających o Wołyniu od „ruskich onuc”, albo zamknęli teraz gęby, albo wymyślają durne usprawiedliwienia dla ukraińskiego ambasadora, który napluł Polakom w twarz. Powtarzam, ambasador Melnyk przedstawił ukraińską politykę historyczną taką, jaka ona jest. Żadne fikołki tego nie zmienią. Ukrainofile zostali ze swoją głupotą i naiwnością jak Himilsbach z angielskim. I za to należy się Melnykowi podziękowanie. Sława amabasadoru!

Jeśli podobają się Państwu moje felietony i chcielibyście wesprzeć moją działalność publicystyczną, możecie to zrobić dokonując przelewu na poniższe konto PayPal. Będzie to dla mnie nie tylko wsparcie w wymiarze finansowym, ale również sygnał, że to, co robię, jest dla Państwa ważne i godne uwagi. Z góry dziękuję. Katarzyna Treter-Sierpińska https://www.paypal.me/katarzynats

Zobacz też:

Katarzyna TS: Negowanie Rzezi Wołyńskiej polską racją stanu? – wPrawo.pl

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Dumny Polak mówi

  Choc troche wyobrazni potrzeba, aby sobie przed oczy przywolac, co by bylo z wami zdziczalymi kanaliami, jesli nie pomoc dzieci, rodzin i sasiadow tych, ktorych tak bestialsko pomordowaliscie!

  Dawno by was juz wszystkich jasny szlag trafil, zdechlibyscie tak samo w rowach i lasach, scigani i wytepieni przez Rosjan, jakby dzieci tych zhanbionych ofiar nie oddali wam wszyskiego, co tylko mieli!!

  Wy tego nawet nie potraficie ogarnac, bydlaki, nie mowiac juz o jednym slowie wdziecznosci, do ktorego organicznie, kompletnie, nie jestescie zdolni!
  Jesli sie teraz tego nie nauczyliscie, nic po was tutaj na tym swiecie, jestescie kupa niewdziecznego zdziczalego, smierdzacego gowna, niegodnej jakiejkolwiek pomocy!

  Sami ukrowscy wspolplemiency WINNI natychmiast zareagowac na taka krzyczaca hanbe swojego ambasadora, jesli jeszcze chca zachowac resztki swojej obsranej geby!
  Wszystko NA PROZNO!

 2. Dariusz mówi

  Rozumiem Pana zdenerwowanie i emocje. Mnie również krew zalewa, gdy widzę to łajno zalewające Polskę (z drobnymi wyjątkami). Ta dzicz , półanalfabeci ,którzy y zwyczajnie tutaj nie pasują. Jednak… większości tzw. Polaków to odpowiada. Tępe , telewizyjne bydło , skupione tylko na żarciu i disco-polo. Gdyby nie było akceptacji dla tego syfu, nigdy by to nie nastąpiło. Temat jest szerszy : Polacy wreszcie poczuli się „lepszymi” od kogoś. Kompleksy zrobiły swoje. Zawsze w cieniu „Zachodu” , z jarzmem komunizmu . I nagle cud : mogą się dowartościować. A do tego mają to, co kochają : wroga. Ruską k… Powtórzę : tępe, bezrozumne bydło. PiS sam siebie nie wybrał. Trzeba uświadamiać. Tylko czy to ma jeszcze sens ? Wątpię…

 3. Andrzej mówi

  Ambasador, to przedstawicieli danego państwa. Wypowiada się w jego imieniu. Dementi ich MSZ, to bzdura. A przyjęcie go przez Polską stronę, świadczy, że u władzy mamy debili. Nie rozumieją podstawowych zasad savoir-vivre dyplomacji.

 4. Dumny Polak mówi

  A Pan Dariusz to i z innymi sprawami, tez raczej tak pesymistycznie?
  Nie ma potrzeby!
  Prosze laskawie uwzglednic parszywy wplyw mediow na nas wszystkich!
  Uwielbiam moich Rodakow i w pelni rozumiem, ze czuja sie mocno ponizeni i wykorzystani przez rzadzace kanalie!
  Polske dopadlo szczegolnie mocno, choc i w innych krajach jest nie wiele lepiej!
  Prosze dac sobie szanse, ze istnieje tez w Polsce mnostwo pozytywnego, czego, gdzie indziej, nadaremno szukac i o dziwo, im wiecej Pan „przeprowadzi sie do krainy pozytywnych spraw”, tym wiecej dobrego zacznie sie w Pana zyciu, dziac i wiecej, udawac!
  Naprawde Panie Dariuszu! Slowo honoru!

 5. Marcin mówi

  Dziwne, że polskie żydostwo jeszcze popiera tego Bander…sq…syna.

 6. Marcin mówi

  Dziwne, że polskie żydostwo jeszcze popiera tego Bander…s..syna.

 7. Flex mówi

  Kompleksy znacznej części społeczeństwa (nawet najwyższych szczebli władzy), chęć bycia lepszym, zauważonym, pochwalonym, poklepanym po plecach przez możnych tego świata (ponoć Nobla pokojowego mamy szansę dostać za liderowanie pomocy dla UA) to jedno ze źródeł tej ślepej miłości do UA. Drugie już dawno zdefiniował R. Dmowski. To nie tyle miłość do UA co nienawiść do Rosji. Z tej nienawiści rozbijamy właśnie V4, wzywając UE do nałożenia ceł na rosyjską ropę z ropociągów – w praktyce godząc w gospodarki Węgier, Czech i Słowacji pozbawionych dostępu do morza i portów. U siebie już w zasadzie mamy kryzys. Saldo wymiany handlowej po wielu latach nadwyżki zeszło na minus – więcej już importujemy niż eksportujemy. Co będzie dalej łatwo się domyślić. Szumne sankcje mocniej uderzają w nas niż w Rosję, która sobie poradzi, nawet kosztem gospodarki. Ale walczymy, wspieramy, jesteśmy najlepsi i g z tego mamy. Po zawarciu jakiegoś pokoju przestaniemy być do czegokolwiek potrzebni. Tak to się skończy.

 8. Hammurabi mówi

  Szanowna Pani Katarzyno.
  Ma Pani rację. Zgadzam się z Panią w 99 procentach.
  Ten jeden procent z którym się nie zgadzam to te „klapki na oczach”.
  Niestety, kiedy się z zimnym wyrachowaniem popatrzy na Polaków odnosi się wrażenie, że gros z nich to mankurci.
  Mankurt to według mitologii kirgiskiej termin odnoszący się do bezwolnego, otępiałego, posłusznego niewolnika, doprowadzonego do tego stanu wymyślną torturą, polegającą na ucisku głowy, wysychającą na słońcu nałożoną w postaci czepka wielbłądzią skórą.
  Mankurt o ile przeżywał tą torturę, zapominał kim jest, skąd pochodzi, jak się nazywa. Był zupełnie bezwolny i ślepo wykonywał polecenia swojego pana.
  Czyż postawa Polaków nie tylko wobec Ukraińców ale również wobec Niemców i Rosjan nie przypomina bezwolnego planktonu? Nie przypomina stworów, które zapomniały kim są, skąd pochodzą? Czy te tabuny bezwolnych, bezkrytycznych potakiwaczy przeżuwających kaszankę z grilla zapijaną tanim piwem z marketu nie przypominają takich nieszczęśników?
  Jak inaczej wytłumaczyć powodzenie wyborcze kreatur nie dość, że po stokroć skompromitowanych to jeszcze jawnie działających na szkodę kraju?
  Jak wytłumaczyć polskie głosy negujące prawo Polski do reparacji i odszkodowania za zniszczenia, rabunek i zbrodnie niemieckie popełnione w czasie II wojny światowej?
  W świetle powyższego oczekiwanie by ta wypowiedź ambasadora Ukrainy odbiła się szerszym echem pośród polskich mankurtów jest dowodem na naiwność.

 9. Takijeden mówi

  @Dumny Polak
  O czym ty bredzisz? Przecież Ukraińcy cały czas praktycznie dziękują Polakom za pomoc i podkreślają jej znaczenie.

 10. wojtek mówi

  Marcin na takiej samej zasadzie Żydzi popierali Hitlera. Nie ma w tym nic dziwnego.

 11. Dumny Polak mówi

  Przypuszczam, ze najwieksze spustoszenie poczynila amarykanska propaganda i ta banda pyzatych, smierdzacych zdrajcow!
  „Ruskie onuce” i takie tam…
  Oni sa, jacy sa, nie gorsi i nie lepsi, niz Ukropy!
  Jako z sasiadami, daloby sie z nimi jakos zaaranzowac, i sprzedawac miliony ton owocow, miesa, mleka i innych, korzystajac z taniego gazu i ropy.
  A tak, stalismy sie zarozumialymi, niedoszlymi pogromcami cara Putina i narazamy sie na posmiewisko tych, ktorzy obserwuja nas z daleka!
  Z faktow historycznych trzeba wreszcie wyciagnac wnioski i wypier..c tych satanistycznych, bajdenowskich zydo-komunistow do kibla i nie robic juz wiecej z siebie kompletnych idiotow, permanentnie z reka w nocniku!
  Dojrzyjmy wreszcie wszechobecna propagande i przyjrzyjmy sie od tylu, komu te wypowiedzi, wlasciwie najbardziej sluza! Wtedy zrozumiemy wiecej!
  Z Ruskimi, ukaralismy przede wszystkim SIEBIE, najbardziej!

 12. alojz mówi

  Czyli że ukraińcy musieli odreagować traumę jaką im zafundowała II Rzeczpospolita? Stosując tę logikę ktoś dociekliwy mógłby zapytać jak bardzo 7hyci musieli skrzywdzić Niemców, że … no sami wiecie co. Najwyraźniej dla tow. ambasadora krzywdy jakich doznali w Polsce są nieporównywalnie większe od tych jakie im zafundowało CCCP, czyli śmierci głodowej kilku milionów w latach 30tych. Może też powinniśmy wysłać do RFN jakieś oddziały mścicieli?

 13. Dumny Polak mówi

  Zadziwiajace, ze wogole chcesz wchodzic w jego logike, jesli juz z gory widac, ze ten cap jest kompletnie powykrecany!
  Niech sobie zdechnie, zzarty przez dzikie psy!
  My jestesmy wyjatkowo godnym szacunku i znakomitym narodem, a ten, kto nam tak otwarcie pluje w twarz, jest sam sobie winny i bedzie przez, choc troche myslacych ludzi, w nejlepszym razie, zlekcewazony!
  Przeciez juz ten niemiecki reporter pokazal sie zniesmaczony, jakby gadal z kims z innej galaktyki… ” Panie Ambasadorze, przeciez to sa fakty historyczne…”
  No tak, wtedy wiemy, ze jest to jakis ambasador wyjatkowo obsranego kraj, bez jakiejkolwiek godnosci, na ktory rowniez nalezy, jak ktos sobie chce, podobnie nasrac!
  Wazne, zebysmy nie bali sie nosic godnie nasza glowe i nie pozwolic sobie na dalsza zniewage, zwyklym kanaliom, gdyz wsrod cywilizowanych osob, jestesmy wzorem ludzkiej godnosci i godni wszelkiego mozliwego szacunku!

 14. Dumny Polak mówi

  Czesc TAKIJEDEN!
  Ja mam wciaz wrazenie, ze oni mocno ida po ” najmniejszej linii oporu”, tzn. w swojej masie, potrafiliby doprowadzic do zgody narodowej i pochylic sie nad setkami tysiecy, ludzkich resztek, po lasach, przydroznych rowach i studniach.
  Byloby to absolutne minimum, ktorego nalezaloby oczekiwac, chcac zachowac nasza godnosc!
  Jest tyyyyle, co daloby sie od razu zrobic! , ( jak by sie chcialo!)
  Albo wybito Ci juz skutecznie z glowy, co wlasciwie oznacza pojecie ” partnerstwo”, albo ” wzajemny szacunek”?
  Tak wygladaja mniej wiecej, rozmowy z jadowita zmija!
  Wyobraz sobie, ze kiedys oni nie beda juz nas az tak bardzo potrzebowali…. myslisz naprawde, ze wtedy moglbys od nich cos w zamian oczekiwac!?
  Jadowita zmija ukasi wtedy wlasnie Ciebie, za Twoja dobroc / naiwnosc!
  I bedzie nad Toba stala i sie smiala, jak sie wijesz z bolu!
  No, tosmy sobie pobredzili, co, TAKIJEDEN?
  Kiedys mi to wytlumaczyla jedna, ktora mnie wziela ” na dziecko”, a potem okazalo sie, ze jest zydowka….!
  Wtedy zrozumiesz, co mam na mysli…..
  To wszystko, to jedna wspolna, satanistyczna, kur..ska mentalnosc!
  Mozesz robic , co chcesz, rozbiora Cie do naga, a potem na Ciebie nasraja, a na koniec jeszcze poprosza Cie bardzo uprzejmie o papier do wytarcia dupy!
  Trzeba tez dokladnie wiedziec, komu warto pomoc, a nie komus, kto tu przyjezdza Jaguarem, aby zyc w 5 gwiazdkowym hotelu i miec od miesiecy bezplatny urlop all inclusive, dla calej rodziny!

 15. Shadow mówi

  Polityczne knury w Polsce wykonują na wyprzódki polecenia, ogólnie rozumianych, starszych i mądrzejszych, a także większych. Poza tym różniste służby mają na większość z nich, rozmaite haki, w tym upaińskie SBU, choćby filmiki z luksusowych burdeli na Podkarpaciu. Dlatego m. in. tak im, te sprzedajne szmaty, włażą w odbyt bez mydła, ale oduraczone propagandą ściekową poliniaki, niczego nie dostrzegają, nie dostrzegają nawet tego, jak inne nacje, za naszą głupotę i infantylizm, zaczynają nami gardzić. Nie wspomnę o UE, w której naszym krajem, pomiatają, jak brudną ścierą. –Kto się sam nie szanuje, tego inni nie uszanują również inni i to się tyczy zarówno polityków, jak i zwykłych ludzi.

 16. Shadow mówi

  W ostatnim zdaniu powinno być—Kto się sam nie szanuje, tego inni nie uszanują i to się tyczy zarówno polityków, jak i zwykłych ludzi.

 17. W K mówi

  Wielokrotnie powtarzałem, że Stalin zagłodził miliony Ukraińców, a Polacy tego nie zrobili. Ukraińcy pokochali za to Polaków, a ich wdzięczność przyszła około 20 lat później. Teraz też tak będzie.

 18. Dumny Polak mówi

  To chyba zy..wscy komunisci zatracili sens pojecia NAROD, Wladco!
  A Ty tez jakos masz z tym pojeciem problemy?
  Wsrod Twoich znajomych, nie zna sie czegos takiego, jak NAROD!?
  Znacie wylacznie BANKNOTY i nic wiecej?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.