Katarzyna TS: Za co przeprosi prezydent Duda w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim?

24

Po wczorajszych żenujących słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który w imieniu narodu polskiego prosił o wybaczenie żydowskich komunistów „wypędzonych” przez komunistycznych chamów w marcu 1968 roku oświadczam, że nic mnie już nie zdziwi. Głosowałam na PAD, napisałam wiele felietonów agitujących za PAD, z biciem serca czekałam na wyniki wyborów i popłakałam się z radości, gdy te wyniki ogłoszono. Wydawało mi się, że po latach upokorzeń mamy w końcu prezydenta, który Polakom przywróci poczucie godności. Wczoraj poczułam się opluta i upokorzona. Jeżeli mój prezydent prosi o wybaczenie kanalie pokroju Stefana Michnika i Heleny Wolińskiej, to nie jest już moim prezydentem. I nie przyjmuję żadnych tłumaczeń, że dyplomacja-sracja. Nie ma żadnego wytłumaczenia dla prezydenta, który rozpacza, że część żydowskich komunistów wyjechała z Polski. Szkoda, że razem z nimi nie wyjechała cała ta komunistyczna banda zainstalowana w Polsce dzięki sowieckim tankom i zdradzie Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. Jakoś nie słyszałam, żeby Polskę za tę zdradę przeprosił angielski lub amerykański rząd. A jest za co.

Wiecie co? Byłam przygotowana na wszystko. Na nagonkę w izraelskiej prasie. Na antypolską jatkę w wykonaniu muzeum POLIN, Żydowskiego Instytutu Historycznego i Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Na prowokację ze strony ambasador Azari. Nawet na eskalację roszczeń żydowskich w stylu „Polska musi zapłacić wielomilionowe odszkodowania za Marzec’68”. Ale nie byłam przygotowana na to, że prezydent Duda przeprosi za Gomułkę i zapłacze nad losem Michnika i Wolińskiej. Takie coś nie przechodzi do żadna rubryka.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W zaistniałej sytuacji obawiam się, że na przeprosinach za Marzec’68 sprawa się nie zakończy. Zbliża się 75. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Obawiam się, że wtedy dopiero usłyszymy festiwal przeprosin. Taka okazja do upokorzenia Polski i Polaków nie może nie zostać wykorzystana. A zważywszy na historyczną ignorancję prezydenta Dudy możemy spodziewać się jazdy bez trzymanki. Warto zatem psychicznie przygotować się do kolejnej odsłony z cyklu „Polska moimi ustami prosi o wybaczenie”. Za co więc najprawdopodobniej przeprosi prezydent Duda? Oto moje typy.

Po pierwsze – prezydent Duda przeprosi za karuzelę na placu Krasińskich, która w antypolskiej narracji ma być symbolem polskiej znieczulicy wobec tragedii walczącego getta. O tej karuzeli pisał Czesław Miłosz, a na bazie jego wiersza prof. Jan Błoński sprokurował ohydny paszkwil opublikowany na łamach Gazety Wyborczej pt. „Biedni Polacy patrzą na getto”. Oto kilka cytatów z artykułu Błońskiego: „Wiersz Miłosza, Campo di Fiori, opowiada o karuzeli, którą – chciał traf, ale jaki to znaczący, osobliwy traf – zmontowano w Warszawie, na placu Krasińskich, tuż przed wybuchem powstania w getcie. Gdy zaczęły się walki, karuzelowy interes nie przestał funkcjonować, gromadził dalej dzieci, młodzież, gapiów. (…) Musimy całkiem szczerze, całkiem uczciwie stanąć wobec pytania o współodpowiedzialność. (…) [powinniśmy] powiedzieć najpierw: tak, jesteśmy winni. (…) Miast się targować i usprawiedliwiać, winniśmy najpierw pomyśleć o sobie, o własnym grzechu czy słabości. Taki właśnie moralny przewrót jest w stosunku polsko-żydowskiej przeszłości konieczny. Tylko on może stopniowo oczyścić skażoną ziemię. (…) Powinniśmy jednak najpierw wyznać naszą winę i prosić o przebaczenie. (…) Skażenie, zbezczeszczenie polskiej ziemi miało miejsce i dalej ciąży na nas obowiązek oczyszczenia. Chociaż – na tym cmentarzu – sprowadza się już tylko do jednego: do obowiązku zobaczenia naszej przeszłości w prawdzie.”

Globkurier [CPS] PL

Jak widzicie, wiersz Miłosza o karuzeli przy murach getta posłużył prof. Błońskiemu do wskazania Polaków jako współwinnych Holokaustu. Warto zatem zapytać, jak to z tą karuzelą naprawdę było. A było tak, że karuzela służyła jako przykrywka dla żołnierzy AK, którzy nieśli pomoc walczącemu gettu. „Karuzelę ustawiono wprawdzie wg planów okupanta, ale zgodnie z lokalizacją wskazaną przez władze Polski Podziemnej. Miała stać blisko (…) getta celem ułatwienia kontaktów” – napisał Stanisław Soszyński w liście opublikowanym wiosną 1993 r. na łamach „Życia Warszawy”.

A teraz fragment wspomnień Aleksandra Maliszewskiego, który po wybuchu Powstania w Getcie znalazł się na pl. Krasińskich, gdzie ujrzał karuzelę: „– O, rany! Patrz! – O kilka kroków od nas poruszyła się klapa, zamykająca wejście do kanału. Klapa w górę, a za nią – bojowy hełm niemiecki z błękitną opaską i umorusana twarz mężczyzny. – Chłopaki! Szkopy daleko? – Wyłaź, nie gadaj. – Ja nie potrzebuję wyłazić, ale tu są Polki, pięć sztuk. – Wypychaj, zasłonimy. – Głowa żołnierza znika, a po chwili gramolą się jedna za drugą (…) i znowu ten w hełmie. – Wyłaź, prędko! – Ja nie potrzebuję, ja tu mogę i trzy lata siedzieć też. Serwus, chłopaki! – Serwus, trzymajcie się! – Już klapa zamknięta, chłopcy wrócili do huśtawek”.

Tak w rzeczywistości wyglądał polski „współudział” w Holokauście, ale o tym się nie mówi, bo to nie pasuje do obrazu złych Polaków, co Żydów mordowali i cieszyli się, że Niemcy Żydów mordują. Ale za karuzelę pewnie prezydent Duda przeprosi w ramach dyplomacji-sracji. Chyba, że ktoś mu w końcu powie, jak to naprawdę z tą karuzelą było. Tylko kto?

Po drugie – prezydent Duda zapewne przeprosi za brak polskiej pomocy dla walczącego getta. Taka narracja również funkcjonuje, a została zbudowana przez komunistów z Żydowskiej Organizacji Bojowej i Marka Edelmana. A jak było naprawdę? AK faktycznie odmówiła dozbrajania komunistów z ŻOB, tak jak odmówiła dozbrajania komunistów z GL i AL. Ale jednocześnie szkoliła i dozbrajała członków Żydowskiego Związku Wojskowego, którzy byli faktycznymi organizatorami i bojownikami Powstania w Getcie. To żołnierze z ŻZW zawiesili nad gettem dwie flagi: biało-czerwoną i biało-niebieską. To oni walczyli na placu Muranowskim. To z nimi skoordynowana była pomoc AK-owców, którzy wchodzili na teren getta i brali udział w walkach z Niemcami. I to ich, żołnierzy z ŻZW, Marek Edelman nazwał „faszystami” i odsądził od czci i wiary, a potem zadekretował, że Polacy nie pomagali walczącemu gettu.

Dlaczego narracja Edelmana przyjęła się i trwa? Z żołnierzy ŻZW prawie nikt nie przeżył, a tych, którzy przeżyli nikt nie chciał słuchać. Po co komu świadectwa, z których wynika, że ŻOB przywłaszczył sobie cudze zaszczyty? Po co komu świadectwa o tym, że Polacy szkolili i dozbrajali Żydów walczących w getcie i jeszcze do tego getta wchodzili i brali udział w walce z Niemcami? To nie jest  dobra narracja. Na takiej narracji przemysł Holokaustu nic nie zarobi. Dlatego jest to narracja do bani i lepiej o niej zapomnieć. A że to właśnie jest prawda, to co z tego? Tym gorzej dla prawdy.

Po trzecie – prezydent Duda może też wpaść na pomysł, żeby w tzw. szerszym kontekście przeprosić za polską policję zapędzającą Żydów na Umschlagplatz. Co z tego, że Żydów pędziła do wagonów policja żydowska? Zastosuje się ulubioną sztuczkę narracyjną, w której żydowscy policjanci zostaną określeni jako „obywatele polscy” (którymi faktycznie byli). Potem fuknie się, że antysemityzmem jest nazywanie Żydami obywateli polskich służących w policji w getcie. Na koniec wyjdzie, że w policji w getcie służyli polscy antysemici. Jeżeli myślicie, że to nie przejdzie, to ja Wam mówię, że przejdzie. Wszystko przejdzie, byle tylko przemysł Holokaustu mógł się tym pożywić.

Być może przesadzam. Być może prezydent Duda nie wygłupi się aż tak, jak wygłupił się prosząc o wybaczenie „wypędzonych” w marcu 1968 roku. Być może prezydent Duda nawet powie prawdę o karuzeli, o ŻZW, o pomocy AK dla walczącego getta. Gdyby to zrobił, rozważyłabym powtórne obdarzenie go szczątkowym zaufaniem. Ale wielkiej nadziei, że tak się stanie, po prostu nie mam. I jest mi z tego powodu bardzo przykro.

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. michu mówi

  Nie było powstania w gettcie. Była likwidacja getta. Jest różnica. Inicjatywa była w ręku Niemców.

  1. Bronisław mówi

   Prezydent Duda wychodzi z założenia, że państwo polskie funkcjonuje jako ciągłość. Przecież PRL to było też państwo polskie. Prezydent czuje się odpowiedzialny przeprosić za elity władzy, które obecnie sam reprezentuje. Ale rację ma także zakrwawiony patriota ze spotu “Respect us”, że nas, na szczeblu państwowym nikt nie przeprasza.

  2. michu mówi

   Albo legalny był rząd w Londynie emigracyjny II RP, albo ten w PRL, zależy kto od jakiej ciągłości się poczuwa; )

 2. Robert mówi

  Na szczycie amplitudy eksplozji przeprosin z ust prezydenta A.Dudy wypłyną słowa złączone gridem,,przepraszam bardzo, że nie jestem Żydem,,i polecą w dół rowkiem grzbietowym meandrem pośladków do samych kolan,aż 11 listopada w 100 rocznicę dumnie zaśpiewa,nie przenoście nam stolicy na wzgórza golan

 3. Spostrzegawczy mówi

  A może Duda wreszcie się ocknie i wypowie to znamienne zdanie, które jak sami wykonawcy przyznają ma być traktowane nie jak wulgaryzm, ale jako akt zarazem samoobrony jak i bezsilności, dlatego wklejam ten utwór ?

  https://www.youtube.com/watch?v=Q8I-M9pal4M

  1. Hammurabi mówi

   Wysłuchałem… Zapłakałem…

 4. Hammurabi mówi

  Za co prezydent Duda jeszcze poprzeprasza? A za wszystko. A na koniec klęknie (lubi to robić) i zalany rzewnymi łzami, przeprosi, że my, Polacy mamy czelność jeszcze żyć.
  Zgadzam się z panią, Pani Katarzyno. Swoimi “przeprosinami” prezydent Duda ustawił się karnie w szeregu obok kwaśniewskiego-stolzmana, komorowskiego-szczynukowicza i został dudą-… Jakim? hromenko…
  Nie. Nie chcę. Nie mogę w to uwierzyć… To naprawdę boli.

  1. Patryk mówi

   Dokładnie Pan Duda stoi w tym samy szeregu co Bolek elektryk , Rudy szatniarz, Ból

 5. Claire mówi

  Jest mi wstyd, że 35 milionowy kraj pozwala na to, żeby rządziła nim garstka nieudaczników, którzy pod różnymi sztandarami niszczą nasz kraj od czasów wojny po dzień dzisiejszy.

 6. Goj mówi

  Strach pomyśleć, za co zdrajca Duda przeprosi podczas rocznicy wybuchy Drugiej Wojny Światowej i napaści na Polskę przez Ruskich…

 7. Straszna Prawda mówi

  MIŁOSZ SZKALUJE POLAKÓW w “Campo di Fiori” . W Zeszytach Historycznych Paryż 1985 Władysława Bartoszewskiego str 71, w której komentuje książkę emisariusza Jerzego Lerskiego: “…Wózki zastygłej w bezruchu karuzeli. Tak było karuzela była nieczynna od chwili wybuchu walki w getcie” – https://youtu.be/JzA8WUK2XnQ?t=43m40s Jerzy Robert Nowak

 8. Robert B. mówi

  To nie jest żadna ignorancja. Duda został napompowany na prezydenta przez stronnictwo amerykańsko-żydowskie, bo się nadawał. Teraz spełnia swoje zadanie.

 9. Gg mówi

  Prezydent Juda i jego banda sprzedaje Polskę! Jutro możemy się obudzić w Polin!

 10. Drwal mówi

  PAD to zydowski patriota czym wielokrotnie dowodzil swoimi wypowiedziami i projektami prawnymi tudziez podpisywanymi aktami prawnymi.
  Nie jest nasz, wiec nienalezy sie nim przejmowac a raczej zmarginalizowac go, bo gada w swoim a nie naszym imieniu i interesie.
  Taka esterkowa pacynka…

 11. aalfa.oomega mówi

  Ratuj Polskę! Podpisz petycje-https://stopacthr1226.org/new-sign-online-petition-now/ 12.03.spotkaniePolonii z czlonk.Kongr.USA celem przekaz.petycji izablokow.roszczen diaspory zydowskiej wobecPolski

 12. zenek mówi

  niech przeprosi polakow za to, ze podpisal ustawe szczepionkowa, ktora okalecza i depopuluje narod polski.

  1. Bolek i Lolek mówi

   A za co ma przeprosić ? Zrobił to rozmyślnie i na POlecenie starszych w wierze . To jest zdrajca !

 13. Janusz I mówi

  Następną okazją do przeprosin będzie 1 sierpnia. Wg gazety wyborczej, Powstańcy Warszawscy “zatłukli” niedobitków żydowskich. Trzeba obowiązkowo przeprosić!

 14. d. mówi

  Jestem równie totalnie, potwornie, gigantycznie zawiedziona! PAD bije się w polskie piersi!!! Serce mi pęka jak można!!!??? Jak oni wszyscy mogą nam patrzec w oczy i mówić wyłącznie i nieustannie o antysemityźmie i polskich szmalcownikach /margines marginesu/ gdy Polska jest katowana BEZPODSTAWNIE ANTYPOLONIZMEM za wyjątkowe w skali całego świata, bohaterstwo ratowania żydów!! Ten Kaczynski – który bredził na przedostatniej miesięcznicy, ze antysemityzm to choroba psychiczna!!! Szok!! Jak mozna było w ogóle bredzić o antysemityzmnie, którego nie ma, gdy w naszym Kraju i wobec naszego Kraju szaleje ANTYPOLONIZM!!! Ten Prezydent – na niego głosowałam z ostateczną juz nadzieją, ze zatrzyma własnie ten obrzydliwy, bezpodstawny antypolonizm!!!! A on, on Ustawę o IPN odsyła do TK i przeprasza zydokomunistów za to, ze ich – za działalnośc na szkodę Polski, za mordowanie Polaków, inny komunista wywalił z Polski!!!! Rany boskie!! Panie Duda, panie Kaczynski to nie my Polacy jestesmy antysemitami bo tego zjawiska w Polsce nie ma!!! Zaś PRAWDA NIGDY NIE JEST ANTYSEMICKA!!! POLACY NIE SĄ RASISTAMI, NIE BIJĄ Żydów na plaży kamieniami jak to miało, kilka tygodni temu, miejsce w Izraelu gdzie polscy turysci zostali obrzuceni kamieniami przez zydów!!!!! NAWET NIE PISNĘLISCIE W OBRONIE tych POLAKÓW!!! Dlaczego zaden z Was nie mówi o antypoloniźmie, tylko 24/24 słyszę wyłącznie o antysemityzmie odmienianym przez wszystkie mozliwe przypadki!!!??? Skąd w was to skundlenie i klakierstwo!? DLACZEGO ZADEN Z WAS NIE JEST W STANIE BYC PRAWYM CZŁOWIEKIEM, JAK JACEK KACZMARSKI – ŻYD PRZECIEŻ, ALE JAKZE PRAWY I UCZCIWY ODDANY WOBEC OJCZYZNY,POLSKI!!! Dlaczego ZADEN Z WAS NIE ŻĄDA PRZEPROSIN WOBEC POLSKI!!!??? DLACZEGO WY W NASZYM IMIENIU SIĘ WYPOWIADACIE PRZECIW POLSCE???? NIE PO TO WAS WYBIERALIŚMY!!! NIGDY WIĘCEJ WAS JUŻ NIE WYBIERZEMY BOŚCIE NAS STRASZLIWIE ZAWIEDLI!!!! W internecie pełno antypolskich treści, Gross chodzi bezkarnie ulicami Polski i w polskojęzycznych meNdiach nieustannie pluje na Polaków i Polskę, ten pasożyt!!! A autor tego poniżej plugawego, wyjątkowo ZAŁGANEGO wierszydła, ktokolwiek nim jest, NIE słyszałam aby bił się w swe zydowskie piersi i przepraszał za kłamstwa obrzydliwe, wobec Polaków!!!
  ” Wiersz o zabiciu doktora Kahane
  A jacy to źli ludzie mieszczanie kielczanie,
  żeby pana swego, Seweryna Kahane,
  zabiliście, chłopi, kamieniami, sztachetami!
  Boże że go pożałuj i wszech synów Dawidowych
  iże tako marnie zeszli od nierównia swojego!
  Chciałci i jego bracia miła królowi służyć
  swą chorągiew mieć, ale żołnierze dali go zabić.
  Żołnierze, milicjanci, kieleccy rodzice
  świętości nie mieli, bezbronne dzieci zatłukli!
  Zabiwszy, ulicami powlekli, bić Żydów krzyczeli,
  Polacy, kielczanie jako psy kłamacze.
  Okrutność śmierci poznali, szkarady posłuchali,
  krwią splamili przyjacioły, na bruk ich wyrzucili.
  Bóg Polaków zamknięty w obozie, w baraku
  drży, gdy dzielni chłopcy z orzełkami na czapkach
  dobijają dziewczynki żydowskie, rurkami, na odlew.”

 15. sneik mówi

  Maliniak jak i rządzący to pajace żydo-banderowskie ośmieszają Polaków na cały świat podobnie jak folksdojcze z PO nie można klękać przed byle śmieciami żydowskimi i banderowskimi

 16. jacek mówi

  Duda na pewno nie jest już prezydentem Polaków…

 17. Chrzescijanin-Kresowy mówi

  ddduda zdradziła Polaków i swoich wyborców o szukales nas już nigdy już nigdy juz nigdy juz nigdy juz nigdy nas Polaków nie szukacie.Polacy wyborcy sprawdzanie przed wyborami ukrytych żydów pod Polskimi nazwiskami.Trzeba ich eliminować na listach bo sie kundle chowają pod Polskimi nazwiskami.Wstydzą się swojego zydostwa.To wilki ukryte w owczej skórze.Głosujmy tylko na PATRIOTOW POLSKI,nigdy !!!!!!na okraglostowcow.BÓG HONOR OJCZYZNA CWP…JEZU PROWADZ NAS.Szczęść Boże.Jeśli BOG z nami któż przeciwko nam.Żydzi nie jestem gejem ty jesteś tylko i tylko małym podłym zydem

 18. Chrzescijanin-Kresowy mówi

  Miało być …żydzi nie jestem gojem wy jesteście tylko małymi p odlymi niewdziecznymi zyskami i dodatku o kupujecie podbite Palestyne

 19. Ela mówi

  wszystko zmierza ku żydostwu – zmiana ulicy Lewartowskiego na Edelmana ( wspomnianego w artykule) , przyznanie tysięcy polskich paszportów Żydom, bez żadnej weryfikacji aby mogli zasiedlić Polskę, zasilanie konta muzeum Polin (które wiadomo czym jest) …. niedługo nie będziemy mogli normalnie funkcjonować tylko być sługusami Żydów . Czy to dziwne , że ich nie lubimy (delikatnie mówiąc) .. a te święte krowy zawłaszczyły świat i nadal płaczą ..

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.