Katarzyna TS: Nasza wojna, czy nie nasza?

plakat inicjatywy "To nie nasza wojna"/ fot. Twitter/Leszek Sykulski
40

We wtorek (31.01.2023) dr Leszek Sykulski poinformował na Twitterze o inauguracyjnym spotkaniu założonej przez niego i Sebastiana Pitonia inicjatywy Polski Ruch Antywojenny. Poinformował też, że już niedługo w całej Polsce zawisną billboardy z hasłem „To nie nasza wojna”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronie Polskiego Ruchu Antywojennego, powstał on na skutek „głębokiej niezgody na politykę wewnętrzną i zagraniczną prowadzoną przez rządy w Warszawie po 1999 roku. Politykę awanturniczą, nastawioną na konfrontację z naszymi sąsiadami i realizację interesów strategicznych Waszyngtonu”. – Jesteśmy ruchem społecznych, tworzonym oddolnie, bez formalnych struktur. Istotną naszych działań jest praca organiczna na rzecz suwerenności kulturowej narodu polskiego i niepodległości Polski – informują założyciele ruchu. Z jego postulatami można zapoznać się TUTAJ.

Jak można się było tego spodziewać, dr Sykulski został natychmiast napiętnowany jako „ruska onuca”. – Wycierus spod rosyjskiej ambasady coś tam chce przekazać. Mam nadzieję, że w każdym miejscu w PL, gdzie pojawi się taki billboard, pojawi się także feedback – napisał na Twitterze Igor Isajew, czyli – jak sam się określa – Ukrainiec w Polsce. Natomiast Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, nazwał dra Sykulskiego „gołodupcem” i stwierdził: Mam nadzieję, że odpowiednie służby sprawdzą skąd idą pieniądze na propagandę wrogiego wobec nas kraju.

Portal Disinfo Digest, prowadzony pod patronatem Fundacji Info Ops Polska, której prezes Kamil Basaj jest zawodowo związany z Dowództwem Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni i Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, tak skomentował powstanie inicjatywy Polski Ruch Antywojenny: Sykulski łączy wsparcie udzielane Ukrainie z tezami o wspieraniu wojny i zagrożeniu dla bezpieczeństwa RP. Beneficjentem komunikacji Sykulskiego jest propaganda Kremla, która osiąga podobne cele zastraszając wojną jako „konsekwencją” wspierania Ukrainy. Nie daj się zastraszyć!

Na temat Polskiego Ruchu Antywojennego wypowiedział się też Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP, Stanisław Żaryn, który w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl tak ocenił dra Sykulskiego: Od pewnego czasu radykalizuje swój przekaz. W ostatnich tygodniach prezentuje tezy wprost zbieżne z rosyjską propagandą. To człowiek, którego działalność już kilkukrotnie zwracała moją uwagę ze względu na charakter tez, które publicznie stawia. A tezy te to m.in. publiczne oskarżanie polskich władz i rządu o przygotowywanie jakiejś formy agresji czy dołączenia do wojny z Rosją. To tezy również związane z budową oporu społecznego wobec władz RP, a także prezentowania pewnych niuansów i relatywizowania tego, co dzieje się przeciwko Ukrainie. Analiza tych przekazów wskazuje jednoznacznie, że jest to człowiek, który kolportuje tezy tożsame z rosyjską propagandą. Jest to działalność zdecydowanie szkodliwa, a jego przekaz jest coraz bardziej agresywny i niepokojący.

Jak widzicie, hasło „To nie nasza wojna” wywołało prawdziwą furię. Wojna rosyjsko-ukraińska ma być nasza, a kto twierdzi inaczej, ten działa na rzecz Kremla. Co ciekawe, jeszcze niedawno Stanisław Żaryn twierdził, że działaniem na rzecz Kremla jest twierdzenie, iż wojna na Ukrainie to wojna proxy USA i NATO z Federacją Rosyjską, a więc „nasza” wojna. A zatem działaniem na rzecz Kremla może być zarówno twierdzenie, że wojna na Ukrainie „jest nasza”, jak też twierdzenie, że „nie jest nasza”. W połączeniu z forsowaną przez m.in. ministra Pawła Jabłońskiego tezą, że oddając wojskowy sprzęt Ukrainie nie rozbrajamy polskiej armii, ale ją dozbrajamy, trzeba przyznać, że propagandowe działania polskiego rządu nie charakteryzują się spójnością i logiką. Zapewnienia Jabłońskiego o dozbrajaniu polskiej armii trafnie skomentował jeden z Internautów pytając, czy minister będzie straszył Rosjan fakturami za zakup czołgów, których póki co nie mamy. Czy to też jest pytanie „zbieżne z rosyjska propagandą”?

Wróćmy teraz do zapowiedzianej przez dra Sykulskiego akcji billboardowej  i spójrzmy, jakie komentarze pojawiły się pod moim postem na Twitterze, w którym napisałam: Widzę, że akcja @SykulskiLeszek wywołała furię i oskarżenia o „ruski onucyzm”. Nie zauważyłam, żeby osoby atakujące Sykulskiego miały problem z tym, że ponad 400 tys. Ukraińców w wieku poborowym zwiało do Polski, żeby nie walczyć za Ukrainę. Czy ktoś umie to wytłumaczyć?

Oto kilka komentarzy, które pojawiły się pod moim wpisem (pisownia oryginalna):

Owszem, nie mam z tym problemu. Znam wielu Ukraińców i nie widzę wśród nich żołnierzy. Odkąd to Pani problem, czy ktoś ma odwagę ginąć za swój kraj? Reprezentuje Pani ukraińską komisję uzupełnień?

Łatwo osądzać. To chyba nie jest takie proste 0-1 będąc postawionym w obliczu życia lub śmierci. Jeżeli ma pani poborowe dziecko, życie przed nim, wysyła pani za granicę czy na front? Nigdy nie chciał bym być przed takim wyborem.

Mój przykład: mam 2 małych dzieci czy jakby wybuchła wojna mam iść wojować i je osierocić czy uciec z dziećmi w trosce o ich los. Pani widzę się zna na wszystko zna odpowiedź, powie mi która odpowiedź jest dobra.

Nie wszyscy są tacy odważni jak Pani, żeby chwycić za karabin i dołączyć do legionu cudzoziemskiego w Ukrainie. Nie każdy Ukrainiec musi mieć na tyle odwagi jak Pani. Rozumiem, że jest już Pani w drodze do Bakhmutu pokazać Ukraińcom jak się walczy, dobrze rozumiem?

Takich komentarzy jest o wiele więcej. W tych komentarzach Polacy usprawiedliwiają Ukraińców, którzy uciekli do Polski właśnie dlatego, żeby nie iść na wojnę. Jak zauważył jeden z Internautów, ci Ukraińcy zagłosowali nogami za hasłem „To nie nasza wojna”. I nikt ich w Polsce za to nie gani, ani nie prześladuje. A skąd wiadomo, ilu ich jest? Wiadomo z danych przekazanych dziennikowi „Rzeczpospolita” przez por. Annę Michalską, rzeczniczkę Komendanta Głównego Straży Granicznej. Pomimo wydanego przez władze Ukrainy zakazu wyjazdu z kraju mężczyzn w wieku 18-60 lat, od 24 lutego do 7 czerwca 2022 roku do Polski wjechało 432 tys. obywateli Ukrainy spełniających te kryteria. A por. Michalska poinformowała, że „Straż Graniczna nie przekazywała danych tych osób służbom Ukrainy”. Jak informuje „Rzeczpospolita”, ukraińska służba bezpieczeństwa miała zatrzymać pod koniec maja grupę pograniczników, którzy za łapówki od 3 do 5 tys. dolarów, przyjmowane na przejściach granicznych, pozwalali wyjechać obywatelom objętym zakazem opuszczania kraju. I to jakoś nie oburza Polaków atakujących dra Sykulskiego. Widać Ukraińcy mają prawo zdecydować, że „to nie nasza wojna”. Natomiast Polacy takiego prawa nie mają, bo to „narracja zbieżna z propagandą Kremla”.

Kolejnej ciekawej rzeczy dowiadujemy się z alertu informacyjnego, zamieszczonego w środę (1.02.2023) na Twitterze przez Stanisława Żaryna: W ramach działań prowadzonych w Polsce doszło do sfabrykowania fałszywego pisma MSWiA, rozsyłania maili podszywających się pod MSWiA, a także rozklejania plakatów – przekazy zawierają apele o zbieranie danych dot. Ukraińców mieszkających w Polsce. Nasi międzynarodowi partnerzy przekazują informacje o podobnych działaniach realizowanych w innych państwach Europy, m. in. na Litwie i Łotwie. Operacja jest elementem międzynarodowych działań dezinformacyjnych Rosji. Kreml sugeruje, że państwa Europy, które przyjęły uchodźców z Ukrainy, prowadzą obecnie przygotowania do akcji mobilizacyjnej wśród Ukraińców. Według tez rosyjskich – obywatele Ukrainy mają być przymusowo odsyłani z państw Europy na UA. Prowadzona kampania informacyjna to operacja dezinformacyjna prowadzona przez rosyjskie służby specjalne przeciwko Zachodowi.

Co wynika z informacji podanej przez Żaryna? Wynika z niej to, że Ukraińcy, którzy uciekli przed poborem do Polski i innych państw europejskich, nie poniosą konsekwencji złamania zakazu wyjazdu, a kto twierdzi, że tak będzie, ten powiela rosyjską dezinformację. A zatem Ukraińcy, którzy zdecydowali, że „to nie nasza wojna”, mogą spać spokojnie. Przynajmniej na razie. A czy mogą spać spokojnie Polacy, którzy uważają, że „to nie nasza wojna”? Nagonka urządzona na dra Sykulskiego pokazuje, że raczej nie mogą.

Na koniec ciekawostka, która pokazuje, w jaki sposób buduje się w Polsce propagandowy przekaz o „ruskich onucach”. Portal Wirtualne Media poinformował, że zdjęcie użyte przez dra Sykulskiego do grafiki ilustrującej kampanię „To nie nasza wojna” przedstawia stolicę Estonii Tallin i można je znaleźć w rosyjskim serwisie Freelance.ru, gdzie widnieje na nim reklama marketu. W mediach społecznościowych natychmiast pojawiły się wpisy sugerujące, iż jest to dowód, że osoba, która wykonała grafikę dla Polskiego Ruchu Antywojennego, to „ruska onuca”. A tu niespodzianka! Rosyjski portal nie jest źródłem tego zdjęcia. Internauta Krystian Wojciechowski poinformował na swojej stronie FB, że zdjęcie pochodzi z generatora mediamodifier.com należącego do firmy estońskiej, jest darmowe i każdy może je pobrać oraz wkleić własny billboard.

I tak upadła teza, że grafika z billboardem „To nie nasza wojna” pochodzi z rosyjskiego portalu. Tyle warte są ustalenia portalu Wirtualne Media i budowany w oparciu o nie sensacyjny przekaz propagandowy. Warto mieć tego świadomość.

Jeśli podobają się Państwu moje felietony i chcielibyście wesprzeć moją działalność publicystyczną, możecie to zrobić dokonując przelewu na poniższe konto PayPal. Będzie to dla mnie nie tylko wsparcie w wymiarze finansowym, ale również sygnał, że to, co robię, jest dla Państwa ważne i godne uwagi. Z góry dziękuję. Katarzyna Treter-Sierpińska https://www.paypal.me/katarzynats

Zobacz też:

Katarzyna TS: Raport o tezach zbieżnych z rosyjską propagandą

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Rafał mówi

  Tak tylko nieśmiało przypomnę że we wrześniu 1939 Francuzi też mówili że to nie nasza wojna ( wtedy brzmiało to „Nie bedziemy umierać za Gdańsk). Jak się to skończyło- wiadomo…. Delikatnie mówiąc nie popieram ukrainizacji Polski, ale patologiczna rusofilia p. JKM i Pani naiwna wiara w to że kacapy zatrzymają się na polski-ukraińskiej granicy jest rozbrajająca……..

 2. Ayax mówi

  Co się dziwić. Już kiedyś prezes stwierdził, ze ruch antyszczepionkowy w PL zorganizowała KGB (to chyba za czasów Breżniewa jeszcze) Teraz kolej na kolejną inicjatywę nie po myśli prezesa. Ciekawe co powie o właścicielach diesli za kilka lat. On czy ktoś inny , albo właścicielach pieców węglowych. V kolumna? Element antyspołeczny? Wrogowie ojczyzny? Chyba egzekucje się zaczną, bo jak się tak nazwie pewnie ze 40% społeczeństwa to rewolta murowana.

 3. verizanus mówi

  @ Rafał Chyba warto być ostrożniejszym w takich tezach. Jednak Francja Polsce coś GWARANTOWAŁA a Niemcy chcieli zmienić skutki traktatu wersalskiego (czy przypadkiem dziś nie jest podobnie? ;)). Rosja chce denazyfikować Ukrainę i bronić Rosjan na Kresach Wsch. Ukrainy i DOPÓKI Polska nie zaczęła występować PRZECIWKO Rosji to chyba do Polski nic nie miała.

 4. Rafał mówi

  Na Ukrainie rządzą tacy naziści jak z kozich cycków kastaniety!! Nie każdy narodowy socjalizm to nazizm- gdyby tak było to trzeba by pisac o rządach nazistów w dzisiejszej Polsce. Po drugie na Ukrainie rządzi amerykańska agentura. A czy Rosja nam grozi czy nie okaże się już niedługo- ZBiR już praktycznie powstał i jeśli Rosja zażąda korytarza do Kaliningradu wszystko będzie jasne…

 5. Rafał mówi

  Poczekaj, poczekaj…. Trwają prace nad uwzglednianiem śladu węglowego w budowlance…. Ceny wystrzelą w niebo. I teraz tak- wprowadzą obowiązek termomodernizacji domów a do jej kosztów doliczą ślad węglowy. I nie trzeba bedzie podatku katastralnego żeby wysiedlić wszystkich którzy nie mieszkają w blokach. Jakie to proste!!

 6. Paweł mówi

  Bardzo dobra inicjatywa! Co do Pana Rafała, trzeba być wyjątkowo bezmyślnym, żeby porównywać sytuację z 1939 do tej obecnej. Francuzi mówili, że to ich wojna, wysyłali pocztówki antywojenne itp, ale wojska nie wysłali. Tak samo będzie i teraz. Wojska na Ukrainę nikt z NATO nie wyśle, ale już idiotyczna strategia wysyłania nowoczesnej broni na Ukrainę, która będzie niszczona przez Rosję, wydaje się korzystna. Otóż jest po prostu samobójcza i to ona może wywołać globalny konflikt. Niech Ukraina zaakceptuje, że na Krymie 70% ludzi to Rosjanie, a w Donbasie mało kto zna ukraiński.

 7. Rafał mówi

  Francuzi mówili że to ich wojna?? Francuzi najpierw nie chcieli umierać za Gdańsk a potem za Paryż, a co do ulotek to nie tylko je wysyłali ale nawet zrzucali- zamiast bomb- na Niemcy. Gdyby Francuzi i Anglicy wkroczyli do III Rzeszy II Wojna Światowa kończyłaby sie max na wiosne 1940!! Ale ok, pozwólmy kacapom zając Ukrainę. Białoruś już wepchaliśmy w łapy Kremla, oddajmy im tez Ukrainę i wierzmy – naiwnie- że nie sięgną po więcej. Przypomnę tylko- nieśmiało- że w porównaniu z rzeziami jakie kacapy od wieków urządzały Polakom Rzeż Wołyńska prawie znika. Oba kraje i narody są naszymi wrogami- ale powinno się wspierac słabszego wroga w walce z tym silniejszym. No chyba że p.Paweł tęskni za czasami PRL, albo nawet za krajem priwislańskim…..

 8. verizanus mówi

  @ Rafał Białoruś jest w łapach Kremla, bo zarządzający Polską prowadzili niezbyt mądrą politykę wobec tego państwa (zresztą znacznie pogarszając przez to sytuację polskiej mniejszości). Niemcy też dokonywali rzezi Polaków i co??? Jakoś zwolennikom UE to nie przeszkadza. Pozwoliliśmy szwabom zrobić z nas rynek zbytu i zrobić z nas tanią siłę roboczą i wierzmy naiwnie, że nie sięgną po więcej. A teraz jeszcze rzeź wołyńska najlepiej niech zniknie, bo to jakimś tam propagandystom na rękę.

 9. Быдлошевский Л.З. mówi

  3 000 000 członków PZPR a ze świńskimi ich rodzinami było z 15 000 000 sztuk bydła i tylko ja mgr fil. rosyjskiej ur. 1959 jestem w 100 % za Rosja i anty Banderowski …Cuda, cudeńka ….A mówią komuniści że cudów nie ma… – ⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺💓💓💓

 10. Paweł mówi

  Rafale, nie masz pojęcia o historii, nie wiesz o II wojnie światowej chyba niczego. Nie ma to jednak znaczenia. Stany Zjednoczone traktują Europę jako gwarant ich wypływów na świecie, o to toczy się gra. Tęskni Pan za kolonializmem anglosasów? A może jeszcze gorzej za jakimś Imperium Angielskim 2.0?

 11. Ayax mówi

  Ale kolego Rafał , każdy powinien móc myśleć co mu sumienie dyktuje. A wyzywanie takiego człowieka od ruskich onuc, agentów czy co tam jeszcze świadczy tylko o tym, ze taki człowiek przejawia zapędy nazistowskie. Jak się ktoś nie zgadza niech przekona argumentami nie wyzwiskami. No chyba , ze argumentów brak to tylko wyzwiska pozostają.O tych naszych „elitach” mowie, żeby nie było nieporozumień. I druga kwestia, nazizm, komunizm, faszyzm, to wszystko lewicowe ideologie sprowadzające człowieka do roli parobka. Jak się komuniści biją z …żeby nie powiedzieć nazistami to powiem – z ludźmi mających za swych bohaterów i przykład kolaborantów nazistowskich, to wybacz, moja wojna to nie jest.

 12. Быдлошевский Л.З. mówi

  @ Rafał ….- nie kompromituj siebie i twoich rodziców bo żałość ogarnia nas wszystkich z twoimi przemysliwaniami Rosja i Banderolandią …mgr fil
  rosyjskiej ur. 1959 ….- ⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺💓💓💓

 13. Adam mówi

  Pis obecnie dziala bedac w jakimś amoku ukrainskim. Czy tam jest choć jedna osoba która uzywa mozgu? Dzialania ktore podejmuje pis sa skrajnie nieodpowiedzialne ponieważ bezpośrednio zagrażają stabilnosci i bezpieczenstwu Polski. Cierpliwość Rosji może sie skonczyc. Zeby jeszcze pis nie musial sie z Rosja przepraszac.

 14. z-k mówi

  Bilbordów nie będzie bo rezuno-banderowskie lobby w Polin jest już tak silne, że do ich postawienia nie dopuści

 15. W K mówi

  Odpowiadam na pytanie tytułowe. Nie nasza.

 16. Asd mówi

  Ukraina byla jest i bedzie zawsze rosyjska dlatego ze do UE sie zwyczajnie Nie Nadaje. Blizej jej do Rosji mentalnie, kulturowo, zwyczajowo. Jakby nie patrzec Ukraina bez Rosji nie przetrwa. Pytanie kiedy sie o tym przekonaja sami ukraincy i odpuszcza zapedy niepodleglosciowe

 17. verizanus mówi

  @ Adam Mózgi oni mają (w przeciwieństwie do tych którymi rządzą, bo na takie rządy POZWALAJĄ). Co innego stabilność i bezpieczeństwo państwa, a co innego stabilność i bezpieczeństwo OSOBISTE 😉

 18. verizanus mówi

  @ W K No i co z tego??? I tak musimy wykonywać polecenia tych i zanosić na ich pomysły do US których DOPUŚCILIŚMY do rządów nad nami ;).

 19. anonim mówi

  Odezwa do tej kukly od sluzb specjalnych, paranoika ruskich onuc, podzegacza wojennego, ktory w razie godz. W pierwszym samolotem bedzie spierdalac z Polski gdzie pieprz rosnie, gdyby hipotetycznie ruscy zaatakowali polin. Taki on rycerski, tak zagrzewa do walki, tak jedzie na wszystkich co nie maja takiego samego zdania jak syjonomafia.

 20. Repatriant mówi

  bilbord extra, a ten kuternoga to chyba rafałek po wojnie

 21. Iob mówi

  A dlaczego Francuzi mieliby umierać za Gdańsk? Co za bzdurne żądanie? Wydawało się, że na tym portalu są mądrzejsi uczestnicy, ale niestety. Czytanie ze zrozumieniem stanowi dla nich problem. Chcesz umierać za rezunów-droga wolna. Ale nie żądaj tego od innych. Co wy macie z tą nienawiścią do Rosjan? Rezunów można kochać to dlaczego nie Rosjan? Dla rezunów, którzy są dumni ze swoich bestialskich, barbarzyńskich mordów na bezbronnych polskich dzieciach, kobietach i starcach jesteście gotowi dać się pozabijać? Może pora zacząć używać mózgu?

 22. Michu. mówi

  @Verizanus Człowieku idź weź zimny prysznic. Doczepiłeś się mnie , że bronię Ukrainy w tej wojnie, co powinien robić każdy Polak i przyzwoity człowiek. Oczywiście zawsze to mówiłem, że powinniśmy naciskać na odejście od banderyzmu, Ukraina ma swoich wielkich bohaterów w tej wojnie, Nie wiem, jak to będzie w lrzyszłości, czy będą nam wdzięczni, czy okażą się fałszywi, ale teraz widząć barbarzyństwo i bandytyzm, reagujemy. Nie pisz bzdur, że Rosja chciała kogoś chronić, oni zawsze chcą tylko kraść i zabijać. Walka z Rosją to nasza racja stanu, bo prędzej, a raczej później bo teraz Stany nie pozwolą ruszyć NATO , jednak gdyby w USA był większy kryzys, ruski na pewno chcieliby nas zdobyć, więc antycypując co może się wydarzyć staramy się maksymalnie osłabić morderczą Rosję. Wczoraj widziałem dokument o Mariupolu. Nie wiem jak można nienawidzić zwykłych ludzi, którzy żyli pokojowo. Ty nie jesteś całkiem prorosyjski, ale myślę, że zagubiłeś się wśrod tych kremlowskich komentarzy i niektórych felietonów na tym portalu. Życzę Ci zdrowia i refleksji. To jest nasza wojną, jakby nie Polska i Stany Ukraina już by padła. Wiadomo, że pomagać musimy z głową nie ponad stan, ale to że pomagamy,bprzyznaj uczciwie, że to szlachetne i sprawiedliwe.

 23. Быдлошевский Л.З. mówi

  @ – Michu – „…bronie Ukrainy w tej wojnie co powinien robić każdy Polak i przyzwoity człowiek…” – no to nie jestem Polak i nieprzyzwoity człowiek bo w 100 % jestem za Rosja i przeciw Benderolandii…mgr fil. rosyjskiej ur. 1959….- 🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺💓💓💓

 24. Paweł mówi

  Michu do Kijowa! Broń polskiej racji stanu na czołgu z banderowskimi flagami, możesz tez wejśc do kraba i być przynętą. Rosja niszczy na Ukrainie najlepszy sprzęt NATO i to praktycznie bezkarnie. Strategia wojenna USA to największy idiotyzm w historii świata, powinna trafić do księgi Darwina. Gdyby nie Stany, to by nie było żadnej wojny, a Ukraina miałaby taki status jak od samego początku swojego istnienia, czyli nie rusofobiczny. Rosjanie nie byliby prześladowani w Donbasie, nie byłoby prześladowań ludzi za rosyjskojęzyczność i nieznajomość ukraińskiego.
  Tak więc Michu do Kijowa, a my zajmiemy się polskimi problemami z dzietnością, najniższa od II WŚ.

 25. verizanus mówi

  @ Michu (ten nowy ukraiński) Co powinie robić każdy Polak i przyzwoity człowiek to akurat każdemu mówią jego autorytety i sumienie. Żaden michnikoidalny proukr nie powinien być sędzią w tej sprawie. Bo zdania są różne. Dokumenty, czy to będzie o Odessie czy o Mariumpolu ktoś produkuje i ktoś zajmuje się dystrybucją. Mówisz,że Rosja chce zawsze kraść i zabijać, a inne państwa i nacje??? Pomyśl chwilę. No właśnie jak można nienawidzić zwykłych ludzi którzy chcą żyć pokojowo?? Nie pod okupacją oligarchów (obojętnie eskimoskich czy jakichkolwiek innych), zwłaszcza np w Ługańsku, czy Donbasie.

 26. W K mówi

  @Verizanus Jedyne, co musimy, to ignorować okupanta.

 27. wojtek mówi

  Dokładnie to nie jest nasza wojna.

  Dobrzy byłoby jeszcze głośno powiedzieć kto tę wojnę sprowokował.

 28. verizanus mówi

  @ W K No to spróbuj ignorować i np nie zanieś daniny do Urzędu Skarbowego, albo zignoruj powszechną mobilizację jak ją ogłoszą, albo jak obce wojska wpuszczą do kraju i powiedzą „ręce do góry i opuszczaj chatę” to wtedy faktycznie będzie można takie polecenie zignorować ;).

 29. Shadow mówi

  @ Rafał- mylisz nazizm z nacjonalizmem. poza tym co to znaczy” my wepchnęliśmy Białoruś i pozwalamy zająć ruskim upainę” ( napisane przeze mnie w skrócie i uogólnione). Co ty sobie wyobrażasz? Czy jesteście ty i tobie podobni od decydowania o losach i zachowaniach innych krajów? Tak samo jak parchata ameryka uważa, że ma prawo do stanowienia o innych narodach, zwłaszcza jak widzi w trzymaniu innych za mordę duży interes dla siebie. Była umowa między Rosją a NATO, bodajże z końcówki lat 90, że NATO nie rozszerzy swoich wpływów poza ustalone terytoria. NATO nie dotrzymało słowa. Poza tym na tej zdegenerowanej upainie, od 2014 roku mordowani są tysiącami bezbronni cywile rosyjskojęzyczni, pozbawiani są podstawowych praw i podstawowych warunków do życia. Przez tyle lat los tych ludzi nie obchodził zepsutego zachodu, bo łapę nad wszystkim tam trzymają oligarchowie żydowscy. Nie wspomnę o licznych laboratoriach broni biologicznej, kierowanych przez amerykański, angielski i inny personel z zachodu. Nie wspomnę o handlu na masową skalę niemowlętami( tzw. surogacja), handlu narządami, bronią i narkotykami, po przepotężną korupcję. To jest obraz obecnej Ukrainy, którą jankesi doją od lat i z której chcą zrobić sobie, a więc i NATO, podległy całkowicie teren. I my mamy w tym bajzlu brać udział,biorąc do tego na swoje utrzymanie drugi naród? Ukraińcy nas szczerze nienawidzą, kochają tylko nasze pieniądze i wygody. I są tak samo fałszywi i okrutni jak żydki.

 30. Ewa-Maria mówi

  Zawsze wypowiadam się w swoim imieniu. Nie jest to moja wojna . Ci co mają największe interesy na Ukrainie niech się martwią i wspomagają. Ja nie mam tam żadnego interesu. USA I Angole mają i to bardzo duże. Polską wspomaga najwięcej, kosztem Polaków. Tu jest moje niezadowolenie i sprzeciw. Na nic to się zda ale protestuję. Nie wiem jak inni ale ja nie znam ani jednego przykładu w czym nam kiedykolwiek Ukraina pomogła. Zaszkodziła tak i to bardzo dużo razy. Życzyłabym sobie aby te bilbordy trafiały również na wioski .

 31. verizanus mówi

  @ Ewa Maria Ale ci których do władzy DOPUŚCILIŚMY wypowiadają się w imieniu polskich obywateli.

 32. George mówi

  Brawo drze Sykulski! Znakomita inicjatywa, którą popieram w pełnej rozciągłości. A tych którzy deklarują się jako „słudzy narodu ukraińskiego” należałoby pozbawić majątków i wysłać na ukraiński front. Chyba nie mieliby nic przeciwko, no bo jeśli deklarują się jako słudzy, to chyba z radością oddaliby własne majątki i życie w obronie Ukrainy. Inaczej ich twierdzenia byłyby zwykłą hipokryzją! Jasina – na front!!! He, he…

 33. zagłoba sum mówi

  Drogi Rafale! Teza, jakoby Rosja miała nie zatrzymać się na zachodniej granicy byłej UPAdliny, to bajdurzenia dziecka! Po pierwsze: PO CO Rosja miałaby napadać na byłą Polskę? O ile mi wiadomo, Polska ( niestyty, juz BYŁA Polska) nie ma zadnych konfliktów z Rosją, ani terytorialnych, ani narodowościowych. Żadnych, oprócz wywoływanych przez ANTYPOLSKIE gangi przez obce, wrogie ośrodki instalowane w Warszawie jako zarządcy tzw. Polski i dowcipnie nazywane „polskimi rządami”. Po drugie: Rosjanie doskonale pamiętają swoją idiotyczną interwencję w Afganistanie i jej skutki, czyli upadek ZSRR. Zresztą, moim skromnym zdaniem, inwazja na Afganistan była kombinacją brytyjskiego wywiadu, mającą na celu wpakowanie Sojuza w bagno. Przeciez brytyjskim dyplomatom wpaja się od początku kariery przykazanie: chcesz narobić komuś kłopotu, napuść go na Afganistan. No i, napuścili geriatyków z KC KPZR… Po trzecie: trudno nie zauwazyć, ze Rosjanie pieką dwie pieczenie przy jednym ogniu, a więc denazyfikują i debanderyzują UPAdlinę a przy okazji rozwalają Polskę (obecnie juz BYŁĄ) od środka, implementując wrogi i całkowicie OBCY kulturowo (wbrew koszernej propagitce, głoszącej kulturową jedność) zywioł w postaci milionów UPAdlińców, wysysających krew z tubylczych podatników. Rosja ma to, co chciała bez kosztownej wojny, bez agresji, bez utrzymywania jakichś sił okupacyjny itp. słono kosztujących imponderabiliów. Rosji całkowicie wystarczy skrajnie ANTYPOLSKA klika lokajów Waszyngtonu, Londynu, Tel Avivu i Berlina zainstalowana przy warszawskim korycie, rozwalająca kraj pomiędzy Bugiem i Odrą. Oczywiście, dzięki takim sq…nom, jak morawiecki, duda, kaczyński (czy jak oni się tam NAPRAWDĘ nazywają w językach swoich plemion) i większośi zydoUPAdlińkich, polskojęzycznych gnid w knesejmie i knesenacie moze dojść do np. rakietowego ataku na polskie miasta, o co od niemal roku mocno starają się wcześniej wymienieni, dlatego nalezy docenić cierpliwość Rosji, ignorującej ( na razie) wymachiwanie krucyfiksami. Krucyfiksami, gdyz „szabelek” juz dawno nie ma, zostały zezłomowane na UPAdlinie…

 34. Быдлошевский Л.З. mówi

  Pana wpis popieram w całości ….mgr fil. rosyjskiej ur. 1959 rok …- 🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺💓💓💓

 35. cccpsucks mówi

  TO NIE JEST MOJA WOJNA. KAPISZ?

 36. ROMAN mówi

  nasza, nie nasza, to nie temat i nie na temat, gdzieś w połowie listopada 2021, strony, czyli Waszyngton i Moskwa uzgodniły działania militarne i rozstrzygnięcia polityczne po wszystkim, za wiedzą i zgodą tego z Kijowa…

 37. Быдлошевский Л.З. mówi

  1000 godzin wysłuchałem rosyjskiego internetu ale nikt tej bredni nie powtarzał…Tak bredni…Kolega jest Wielki i Bardzo Oczytany….- mgr fil. rosyjskiej ur. 1959 r –

 38. Amer mówi

  Porozumienie z 2017r. pomiędzy igor erkut i 183 ..w przybyłych tam dot. Niebiańska Jerozolima na Ukrainie i przybycie do 2022r. ok. 18 mln Ydów. pisała Gazeta Warszawska IX 2018r.

 39. demokryta mówi

  Do Rafał mówi; Wydarzenia z 1939 r. nie muszą się powtórzyć, tak zresztą prawie nigdy nie było. Poza tym, głupie szczekanie i podskakiwanie Ruskim, to nie polskie wydanie, to nowojorskie naszym kosztem. Przypomnę, nigdy nie napadaliśmy na sąsiadów, nigdy nie mieliśmy kolonii. Ta niby Ameryka załatwi nas, jak Afgańczyków, którzy zawierzyli im, w ich pomoc w odbudowie Afganistanu. I co? Prawie wszyscy zostali zabici.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.