Katarzyna TS: Hołodomor upamiętnić, Rzeź Wołyńską zapomnieć

ukraińska flaga na miejscu gospodarza przy wejściu do Sejmu RP/ fot. Twitter
19

W czwartek (1.12.2022) Sejm RP przyjął uchwałę w sprawie 90. rocznicy Wielkiego Głodu na Ukrainie. Jeden jedyny poseł głosował przeciw. Był to Grzegorz Braun. Czy to dobra decyzja? Tak, to bardzo dobra decyzja. W ukrainofilskim amoku, który ogarnął dużą część Polaków, ktoś musi bić na alarm, chociaż zostanie za to opluty, a nawet stratowany przez ogłupiałe stado pędzące ku przepaści. Tak jak poseł Braun był jedynym, który w czasie pandemicznego obłędu nigdy nie założył na twarz bezużytecznej maseczki, tak samo jest jedynym, który ma odwagę przeciwstawić się bezwarunkowemu popieraniu Ukrainy kosztem polskiego bezpieczeństwa, polskiej gospodarki i polskiej godności.

Zobaczmy najpierw, co znalazło się w uchwale, przeciw której głosował Braun. Oto jej treść w wersji zarekomendowanej przez sejmową Komisję Spraw Zagranicznych.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jak widzicie, o Wielkim Głodzie jest w tej uchwale niewiele, ale to, co napisano, wpisuje się w politykę historyczną Ukrainy, która przedstawia Wielki Głód jako akcję skierowaną wyłącznie przeciw Ukraińcom. Tymczasem Wielki Głód był zbrodnią skierowaną przeciw chłopom w ramach przymusowej kolektywizacji przeprowadzonej w całym Związku Sowieckim. Faktem jest, że Ukraina została szczególnie dotknięta tym komunistycznym bestialstwem, które kosztowało życie ok. 4 milionów ukraińskich chłopów. Ale to nie kryterium etniczne leżało u podstaw tej zbrodni. To była kara za opór wobec komunistycznej wizji rolnictwa, której realizacja pochłonęła ok. 14,5 miliona ludzi w całym ZSRS. O tym w tej uchwale nie ma ani słowa. Jest natomiast bardzo wiele o obecnej wojnie na Ukrainie, która została zestawiona z Hołodomorem. I to jest ogromne nadużycie, bo bez względu na to, jak barbarzyńsko postępuje obecnie Federacja Rosyjska, ta sytuacja jest nie do porównania. Dziś Ukraińcy nie umierają milionami z głodu. Zestawianie ofiar Wielkiego Głodu z ofiarami obecnej wojny jest zwyczajnym nadużyciem i pomniejsza rozmiar tej komunistycznej zbrodni.

Zostawmy teraz na boku dywagacje historyczne i przejdźmy do polityki. Uchwała Sejmu RP niewątpliwie jest aktem politycznym wyrażającym bezwarunkowe poparcie dla Ukrainy. W związku z tym warto przypomnieć, jaka była reakcja Rady Najwyższej Ukrainy, gdy w 2016 roku Sejm RP przyjął uchwałę w sprawie oddania hołdu ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II RP w latach 1943–1945 i zdecydował, że 11 lipca (rocznica Krwawej Niedzieli) będzie Narodowym Dniem Pamięci Ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Polakach.

W rezolucji ukraińskiego parlamentu stwierdzono, że ustanowiony przez Sejm RP Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP jest „przejawem upolitycznienia tragicznych stronic ukraińsko-polskiej historii”. Rada Najwyższa podkreśliła, że debata na ten temat toczyła się w Polsce w warunkach „histerii antyukraińskiej”. Ukraińscy deputowani napisali, że uchwała Sejmu została przyjęta w czasie, gdy na wschodzie ich kraju trwa wojna z Federacją Rosyjską. Oświadczyli także, że decyzja Sejmu podważa dyplomatyczny dorobek dwóch krajów na rzecz porozumienia, wzajemnego przebaczenia i upamiętnienia niewinnych ofiar konfliktu, wśród których są Ukraińcy i Polacy.

Czy po lutowym ataku rosyjskim na Ukrainę coś zmieniło się w ukraińskim podejściu do Rzezi Wołyńskiej? Czy Ukraina, którą Polska wspiera w tym konflikcie, przyznała, że Ukraińcy dokonali ludobójstwa na Polakach? Czy Ukraina zrezygnowała z gloryfikacji banderowskich zbrodniarzy? Nie! Stało się coś przeciwnego. Ukraina wykorzystuje obecną wojnę do umocnienia kultu Bandery i UPA. Mało tego! Doradca prezydenta Zełenskiego ogłosił niedawno, że „Polska zgodziła się zapomnieć Rzeź Wołyńską”. Nie było polskiego dementi w tej sprawie. Nie było noty protestacyjnej po mianowaniu banderowca Melnyka wiceszefem ukraińskiego MSZ. A prezydent Duda jak lew bronił prezydenta Zełenskiego negującego polskie oświadczenie w sprawie rakiety, która zabiła dwóch Polaków w Przewodowie.

Postępowanie polskich władz doprowadziło do tego, że Ukraińcy robią z nami, co chcą. A przecież to im powinno zależeć na tym, żeby utrzymać polskie poparcie. Tymczasem nasze władze zachowują się tak, jakby to nam było potrzebne poparcie Ukrainy. Wszystko zostało postawione na głowie. Hołodomor upamiętnić, Rzeź Wołyńską zapomnieć. Czy na tym mamy zbudować dobre relacje polsko-ukraińskie? Bez żartów. Efekt będzie wprost przeciwny. W myśl zasady „daj palec, wezmą rękę”, Ukraińcy będą coraz bardziej roszczeniowi. Już teraz pojawiają się po ich stronie głosy, że Polacy to tchórze, bo nie chcą walczyć z Rosjanami. Polscy ukrainofile myślą, że po wojnie Ukraińcy będą nam wdzięczni za pomoc. Nie będą. Ukraińcy będą mieli pretensje, że Polacy nie umarli za Kijów. To jest oczywisty mechanizm emocjonalny, który już znamy z żydowskich oskarżeń. Polacy są przedstawiani jako współsprawcy Holokaustu, bo nie umarli za Żydów. I tak samo będzie z Ukraińcami.

Obowiązkiem polskich władz jest stawianie Polski na pierwszym miejscu. Tymczasem mamy sytuację, w której polskie władze stawiają na pierwszym miejscu Ukrainę, a propaganda wmawia Polakom, że jest to w interesie Polski. Nie jest. W interesie Polski jest postawienie Ukrainie warunków, które ta musi spełnić, aby otrzymywać pomoc od Polski. I o tym przypomina sprzeciw posła Brauna wobec sejmowej uchwały o Wielkim Głodzie na Ukrainie. Na litość boską, szanujmy się!

Jeśli podobają się Państwu moje felietony i chcielibyście wesprzeć moją działalność publicystyczną, możecie to zrobić dokonując przelewu na poniższe konto PayPal. Będzie to dla mnie nie tylko wsparcie w wymiarze finansowym, ale również sygnał, że to, co robię, jest dla Państwa ważne i godne uwagi. Z góry dziękuję. Katarzyna Treter-Sierpińska https://www.paypal.me/katarzynats

Zobacz też:

Katarzyna TS: Ruski fejk, czyli schizofrenia relacji polsko-ukraińskich

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. verizanus mówi

  Każdy naród działa we własnym interesie. Korumpowanie i kompromatowanie (zbieranie kompromatów) administracji wrogów to też przecież działania mogące przynieść konkretny zysk. Zwłaszcza wobec narodów co BIERNIE łykają każdą bzdurę propagandową i każde działanie PRZECIW SOBIE. 😉

 2. Buran mówi

  KONFEDERACJO !!!! Co się z tobą dzieje???

 3. z-k mówi

  Żydobolszewicki hołodomor skierowany był przeciwko chłopskiej niezależności., chłopów ukraińskich, rosyjskich, polskich, tatarskich…. Tej chłopskiej niezależności nienawidzą też żydobolszewickie wnuki i okrągłostołowe prawnuki. Lepper zapłacił za nią cenę najwyższą, Kołodziejczyk walczy

 4. kurvinox mówi

  „Obowiązkiem polskich władz jest stawianie Polski na pierwszym miejscu”. NIE! Obowiazkiem polskich wladz jest stawianie Polski i jej interesow na pierwszym, drugim i trzecim miejscu. Ale to nie sa wladze polskie, tylko wladze wPolsce.

 5. Misiek13 mówi

  Pogonic ta bande z Belwederu na zbity pysk.Szacunek wielki dla Pana G.Brauna

 6. wojtek mówi

  Robi się z tego taka sama historia jak z holocaustem.

 7. verizanus mówi

  @ Misiek spróbuj pogonić, to Ci bezpieka wiadomo co z czego powyrywa, żebyś już nawet własnego kota nie mógł pogonić ;).

 8. Shadow mówi

  Polacy w większości to tchórze i koniunkturaliści, szczególnie obecni faceci, bezjajeczne twory, mężczyznopodobne tchórze. Najlepiej wam wychodzi jojczenie po internetach. —- P. Katarzyno ma pani rację, że politycy w Polsce nie mają honoru, godności i szacunku do siebie i naszego narodu. To zwykłe wycieruchy, ale jak można też szanować taki naród, który jak mu plują w twarz, mówi, że deszcz pada.

 9. verizanus mówi

  @ Shadow To też prawda, ale co można zrobić takim, którzy plują w twarz a zarazem mają na muszce broni palnej?? Jakieś propozycje?

 10. wit mówi

  Szacunek i wsparcie dla posła Grzegorza Brauna. Vivat Konfederacja Korony Polskiej!

 11. kompromitacja mówi

  Czyli w knesejmie, albo w ukropolińskim parlamencie mamy tylko jednego posła Polaka.

 12. baca mówi

  Ciekawe kto uczci Polaków jak zdechniemy z głodu w ramach” solidarności” z ukraińcami?

 13. kici kici KOCUR mówi

  @Baca
  Kto uczci to nie wiem, prawdopodobnie nikt, ale wiem komu przypiszą winę za to – z pewnością Putinowi do spółki z Tuskiem

 14. Stop ukrainizacji Polski! mówi

  Brawo Grzegorz Braun. Jedyny polski poseł.

 15. Buran mówi

  @Baca
  Żadnego czczenia nie będzie, ale na pewno będą strzelały korki od szampana że plan unicestwienia nas, w końcu się powiódł. Nareszcie będzie można zrealizować takie projekty jak generalna gubernia, polin czy ukropol.

 16. Jozef mówi

  Stop baderyzacji POLSKI—brawo Panie Posle Braun!

 17. Krzysztof mówi

  do : Buran . Jak to co kolego Konfa śpi . Kiedys z nimi sympatyzowałem , ale widzę ,że ONI po prostu TRWAJĄ W SWJMIE za nic nie odpowiadają i biorą pieniążki . Nasze pieniążki za szczekanie od czasu do czasu – jak trzeba . Notowania tej partii cały czas – od lat na tym samym niemal poziomie. Powinni takie partie bezużyteczne po 2-3 kadencjach delegalizować . Chyba ,że sami będą się finansować i to byłby dobry bodziec do działania . Dość leserowania , mamlania , obiecywania , straszenia – tylko qwa do roboty bosak , Braun (choć – ON – coś stara się robić ) i cała reszta. Nie macie planu to JA wam go zrobię , bo zachowujecie się jak dzieci we mgle. TCHÓRZE I ZWYKŁE PAJACE !

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.