Kalendarium Powstania Warszawskiego: 8 sierpnia 1944

żołnierze plutonu pancernego "Wacek" batalionu "Zośka" na zdobytym niemieckim czołgu typu Pantera w okolicach ul. Okopowej/ fot. arch.
0

Trwają ciężkie walki w rejonie wolskich cmentarzy i ul. Okopowej. Kolejne niemieckie ataki na Starówkę, na którą zrzucane są bomby zapalające. Niemcy podpalają domy na Krakowskim Przedmieściu od pl. Zamkowego do ul. Karowej.

Przez plac Teatralny i Bankowy Niemcy nacierają na ulicę Bielańską i Ratusz, pędząc przed sobą w charakterze „żywych tarcz” kilka szeregów kobiet polskich z dziećmi. Atak załamuje się w ogniu bocznym powstańców, a większości zakładników udaje się dzięki pomocy AK-owców schronić na terenie opanowanym przez Polaków. Wiele kobiet ponosi jednak śmierć podczas wymiany ognia.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W pobliżu Hal Mirowskich trwają masowe egzekucje ludności cywilnej. Większość z kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców Ochoty wśród gwałtów i rzezi zostaje spędzona na „Zieleniak”.

Fragment audycji Radiostacji im. T. Kościuszki nadającej z Moskwy: Armia Ludowa ofiarowała swoje młode życie, swoje dusze i serca, aby pokazać światu, że stać ją zawsze na czyn bohaterski, o jakim inne narody świata słuchać tylko mogą. Gen. Sosnkowski i gen. Bór, prowokatorzy, twierdząc, że wyzwolenie Warszawy to krwawy trud Armii Krajowej, reklamują się budząc śmiech i pogardę.

W nocy 7 halifaxów i liberatorów z polskimi załogami dokonuje zrzutów w rejonie Śródmieścia.

W budynku PKO przy ul. Świętokrzyskiej uruchomiono powstańczą radiostację „Błyskawica”, która nadawać będzie do upadku Powstania. W programie m.in. piosenka „Warszawskie dzieci” (słowa Stanisław Ryszard Dobrowolski, muzyka Andrzej Panufnik).

Przeczytaj też:

Kalendarium Powstania Warszawskiego: 7 sierpnia 1944

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.