Kalendarium Powstania Warszawskiego: 30 września 1944

powstańcy z batalionu „Gustaw” na ul. Królewskiej w Śródmieściu/ fot. arch.
1

Rano, bez przygotowania artyleryjskiego, wykorzystując zaskoczenie, Niemcy obsadzają teren spółdzielni „Zgoda” na ul. Słowackiego. Następnie, po silnym ostrzale artyleryjskim, wyprowadzają silne uderzenie na ul. Słowackiego, Gdańską i pl. Wilsona.

Oddziały powstańcze próbują przebić się na brzeg Wisły i ewakuować się na praską stronę. Działająca na Żoliborzu radiostacja radziecka przyjmuje wiadomość od dowództwa I Armii o przygotowaniach do przeprawy oddziałów żoliborskich. Powstańcy usiłują za wszelka cenę utrzymać pozycje na linii Wisły, lecz po informacji, że pomoc ze wschodu została przełożona na godz. 19:00, dalsza akcja zgrupowanych na tym odcinku oddziałów AK zostaje przerwana. O godz. 18:00 następuje kapitulacja Żoliborza.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polska komisja prowadząca w sztabie von dem Bacha rozmowy na temat wyjścia ludności cywilnej z Warszawy uzyskuje zgodę na zawieszenie broni w dniach 1 i 2 października w godzinach od 5.00 do 20.00. Niemcy wyznaczają pięć przejść w zachodnich rejonach Śródmieścia, którymi ludność cywilna ma opuścić miasto.

Zobacz też:

Kalendarium Powstania Warszawskiego: 29 września 1944

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. Robert mówi

    Myśli żołnierz;w dupie z wami i waszymi wojnami gdyby do nas przyszła,skłamałbym ze wyszałaś,że na świat nie przyszłaś, kłamałbym jak popadnie,choć kłamać córeńko nieładnie.Myśli żołnierz w dupie z wami i wyjątkowymi Eskimosami

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.