Kalendarium Powstania Warszawskiego: 26 sierpnia 1944

Stare Miasto, ulica Długa przy skrzyżowaniu z Miodową/ fot. arch. kolorowane
0

Na Starówce trwają walki o budynki PWPW. Oddziały „Brody 53” uzbrojone w granatnik przeciwpancerny PIAT odparły atak 5 niemieckich czołgów, zniszczono 1 czołg, uszkodzono samochód pancerny i unieszkodliwiono „Goliata”.

Powstańcy utrzymują pozycje w Banku Polskim i pasażu Simonsa oraz część ul. Długiej. Obroniono ruiny Ratusza i pałac Blanka. Trwa obrona barykad na Miodowej, Podwalu, Piwnej, Świętojańskiej, Kanonii (walki w Katedrze św. Jana), Brzozowej, Boleść i Rybaki.

Na skutek bombardowania zawaliła się kamienica przy ul. Freta 16, w której zginęli członkowie sztabu Armii Ludowej Obwodu Warszawskiego. Ze Starego Miasta kanałami na Żoliborz dezerteruje ok. 300 członków PPR i AL.

Na Mokotowie grupa ppłk „Gryfa” złożona z oddziałów mokotowskich i leśnych przybyłych z odsieczą, próbowała bezskutecznie przerwać pierścień niemiecki w rejonie Łazienek, aby uzyskać połączenie ze zgrupowaniem kpt. „Kryski” na Górnym Czerniakowie.

Nocą oddziały powstańcze opanowują klasztor Nazaretanek przy ulicy Czerniakowskiej, skąd zostają ewakuowane zakonnice oraz ranni i cywile znajdujący się pod ich opieką.

Przeczytaj też:

Kalendarium Powstania Warszawskiego: 25 sierpnia 1944

 

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.