Kalendarium Powstania Warszawskiego: 2 września 1944

powstańcy ze Starówki po ewakuacji kanałami na posesji przy ul. Wareckiej/ fot. arch
1

Całą noc trwa ewakuacja obrońców Starówki. Do głównego włazu na pl. Krasińskich wchodzą kolejno zgrupowania: „Róg”, „Sosna”, „Gozdawa” i jako ostatnie, od godz. 5:00 rano „Radosław”. Trafiony bombami gmach Sądu Apelacyjnego przy pl. Krasińskich wali się, a jego gruzy zasypują właz do kanału przerywając ewakuację oddziałów AK. Tylko części żołnierzy udało się dotrzeć do innych włazów na ul. Długiej i Miodowej.

Na zajętej przez Niemców Starówce dzieją się dantejskie sceny. Oddziały niemieckie i ukraińskie dokonują masowych mordów na bezbronnych Polakach. Zabijają starców i chorych. Palą żywcem i rozstrzeliwują rannych w szpitalach piwnicznych. Liczba ofiar to ok. 7000.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Po dwóch dniach krwawych zmagań pada Sadyba. W niektórych punktach oporu powstańcy walczą do ostatniego żołnierza. Niemcy zyskują dostęp do ul. Czerniakowskiej i Belwederskiej oraz pozycje wyjściowe do ataku na Sielce.

Na Żoliborzu zgrupowanie „Żmija” obsadza Marymont i dolny Żoliborz, a zgrupowanie „Żubr” mjr Władysława Jelenia-Nowakowskiego „Serba” olejarnię przy Gdańskiej i szkołę na Kolektorskiej.

Tego dnia Niemcy dokonują 120 nalotów bombowych. Bombardowanie Śródmieścia niszczy wiele domów na Wspólnej, Złotej, Śliskiej, Siennej i pl. Trzech Krzyży.

Przeczytaj też:

Kalendarium Powstania Warszawskiego: 1 września 1944

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. MSW mówi

    A ty Drogi Emigrancie, Czytelniku, a ty co dziś zrobiłeś na szkodę Niemcom? W każdy dzień powinieneś mścić się na naszych odwiecznych wrogach naszej Ojczyzny Polski. Rozrzucaj stonkę ziemniaczaną po niemieckich polach . Na murach maluj kotwice i szubienice z wiszącą swastyką. Pisz na płotach Hitler Kaput Merkel won do Afryki. Rozlepiaj zdjęcia Jarosława Kaczyńskiego gdzie tylko możesz. Namawiaj do tego innych! BĄDZ PRAWDZIWYM POLAKIEM!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.