Kalendarium Powstania Warszawskiego: 15 sierpnia 1944

grupa żołnierzy z batalionu "Zośka" na Starówce/ fot. arch.
0

Na budynek przy ul. Miodowej 22 spada kanadyjski samolot dokonujący w nocy zrzutów. To jeden z trzech samolotów zestrzelonych tego dnia przez niemiecką obronę przeciwlotniczą. Maszyna eksplodując zapala sąsiednie budynki u zbiegu Miodowej z Długą.

Ambasador USA William Averell Harriman zwrócił się z prośbą o pozwolenie na lądowanie na terenie radzieckim amerykańskich samolotów po dokonaniu zrzutów nad Warszawą. Zastępca komisarza spraw zagranicznych ZSRR Andriej Wyszyński udzielił następującej odpowiedzi: Rząd sowiecki nie może się na to zgodzić. Wybuch walk w Warszawie, do których została wciągnięta ludność Warszawy jest wyłącznie dziełem awanturników i rząd Sowiecki nie może przyłożyć do tego ręki.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W Śródmieściu Niemcy atakują na odcinku Towarowa-Grzybowska- Krochmalna. W czasie walk ze zgrupowaniem mjr. „Zagończyka” Niemcy tracą 9 czołgów, samochód pancerny, działo szturmowe i ok. 150 zabitych i rannych. Pozycje na Krochmalnej przechodzą z rąk do rąk.

W Al. Ujazdowskich 23 oddział AK zdobył budynek Dowódcy SS i Policji na dystrykt warszawski [tzw. „bunkier Kutschery”] obsadzony przez kompanię SA.

Odbywają się uroczystości związane z rocznicą Cudu nad Wisłą.

„Biuletyn Informacyjny” rozpoczyna publikację list osób zaginionych.

Przeczytaj też:

Kalendarium Powstania Warszawskiego: 14 sierpnia 1944

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.