Kalendarium Powstania Warszawskiego: 13 września 1944

barykada na ul Koszykowej w Śródmieściu/ fot. arch.
0

Pierwsze jednostki sowieckie wkraczają na Pragę. Niemcy wysadzają mosty: Poniatowskiego, Średnicowy, Gdański i Kierbedzia.

Trwa zmasowane natarcie niemieckie na pozycje powstańcze na Czerniakowie. Zdziesiątkowane oddziały AK są zmuszone do oddania Portu Czerniakowskiego, drugiej strony ul. Łazienkowskiej, ruin ul. Przemysłowej i Gazowni na ul. Ludnej. Niemcy zdobywają budynek ZUS i mordują rannych powstańców oraz chroniącą się tam ludność cywilną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Po całodobowej walce powstańcy ostatecznie utracili budynki Szpitala św. Łazarza na Książęcej. Kontratak oddziałów „Czata 49” w kierunku wlotu Książęcej na plac Trzech Krzyży załamuje się. Czerniaków został odcięty od Śródmieścia.

W nocy 13/14 września następują pierwsze zrzuty sowieckie z pomocą dla walczącej Warszawy. W akcji biorą udział 282 samoloty. Na teren Żoliborza, Śródmieścia i Powiśla trafia w ten sposób 30 ton żywności, 1.200 granatów i 80 sztuk broni.

Na Pragę przeprawiła się łączniczka „Ewa” z kompanii „Dysk” Kedywu KG AK. Celem misji było nawiązanie kontaktu ze sztabem 1 Armii Wojska Polskiego.

Przeczytaj też:

Kalendarium Powstania Warszawskiego: 12 września 1944

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.