Kalendarium Powstania Warszawskiego: 10 września 1944

żołnierze z plutonu NSZ "Sikora" podczas natarcia w okolicach Sejmu przy ul. Wiejskiej/ fot. arch.
1

Rusza natarcie Armii Czerwonej na Pragę. W walkach o warszawskie przyczółki na Wiśle bierze udział 1. Armia Wojska Polskiego dowodzona przez gen. dyw. Zygmunta Berlinga. Samoloty sowieckie bombardują lotniska na Bielanach i Okęciu. Dochodzi do pierwszej walki powietrznej nad Warszawą.

Powstańcy toczą ciężkie walki w Śródmieściu. Niemcy za wszelką cenę dążą do opanowania Alej Jerozolimskich. Zacięte walki o każdy dom trwają wiele godzin. Niemcy bez powodzenia atakują Pocztę Główną. Oddziały kpt. „Gozdawy” walczą o domy pomiędzy Nowym Światem, a rejonem pl. Napoleona i Bracką.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Trwają rozmowy ze stroną niemiecką na temat warunków kapitulacji AK.
Dowództwo AK przekazuje Niemcom pismo, w którym żąda gwarancji dla powstańców, ludności cywilnej i władz cywilnych oraz oznajmia, że bez pisemnego ujęcia tych szczegółów dalsze prowadzenie układów jest niemożliwe. W odpowiedzi na otrzymane pismo o godz. 11.00 gen. Rohr udziela wymaganych gwarancji, żąda też kapitulacji do godz. 16.00. Powstańcy żądają potwierdzenia gwarancji przez gen. Hansa Reinhardta.

Z ran umiera dowódca drużyny batalionu „Parasol”, plut. podch, Józef Szczepański „Ziutek”, autor piosenki „Pałacyk Michla” i „Dziś idę walczyć, mamo”.

Przeczytaj też:

Kalendarium Powstania Warszawskiego: 9 września 1944

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. MSW mówi

    Dochodzi do pierwszej walki powietrznej nad Warszawą… Łzy cisną się do oczu. Już 40 dni jak Powstanie trwa… I dopiero dziś. Jest nadzieja, do końca. Pamiętamy!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.