Kalendarium Powstania Warszawskiego: 1 sierpnia 1944

Godzina "W". Patrol por. "Agatona" z batalionu "Pięść" na pl. Kazimierza Wielkiego/ fot. arch.
7

Rozkaz Komendanta Głównego AK do żołnierzy AK w Warszawie wzywający do powstania

Żołnierze Stolicy! Wydałem dziś upragniony przez Was rozkaz do jawnej walki z odwiecznym wrogiem Polski – najeźdźcą niemieckim.Po pięciu blisko latach nieprzerwanej i twardej walki, prowadzonej w podziemiach konspiracji, stajecie dziś otwarcie z bronią w ręku, by Ojczyźnie przywrócić Wolność i wymierzyć zbrodniarzom niemieckim przykładną karę za terror i zbrodnie dokonane na ziemiach polskich.Dowódca Armii Krajowej (-) Bór, Warszawa, 1 VIII 1944.

O godzinie 17 (Godzina „W”) rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Do walki przystępuję ok.600 plutonów AK liczących blisko 40 tys. żołnierzy. Na uzbrojenie walczących składa się: 2500 pistoletów, 1475 karabinów, 420 pistoletów maszynowych, 94 ręczne karabiny maszynowe, 20 ciężkich karabinów maszynowych.

Już od pierwszych chwil powstania Niemcy wykazują bezprzykładne barbarzyństwo dopuszczając się dobijania rannych powstańców (nieudane natarcie na lotnisko Okęcie). Tego dnia również żołnierze batalionu AK „Kiliński” zdobywają gmach Towarzystwa Ubezpieczeń „Prudential”- najwyższy w Polsce budynek mieszkalny o wysokości 68 metrów, na którego dachu podch. Jerzy Frymus „Garbaty” zawiesił polską flagę.

Wiadomość o Powstaniu, która dotarła do Berlina, wywołała stanowczą reakcję najwyższych niemieckich czynników politycznych. Heinrich Himmler wydał rozkaz: Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią.

Przeczytaj też:

A. i K. Żabierkowie: W obronie honoru Polski w nocnej straży na brytyjskim niebie. 307 Dywizjon Lwowskich Puchaczy

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. SKLEP-WPRAWO.PL
 2. Jacek NH mówi

  Powstanie Warszawskie. Niemcy zabili 180 tysięcy cywilów i 20 tysięcy powstańców. Wypędzono z miasta 500 tysięcy cywilów, zburzono całe miasto..Cześć i Chwała Bohaterom

 3. Zbulwersowany mówi

  Żydowscy okupanci Warszawy rozwiązali właśnie nielegalnie legalny kilkutysieczny Marsz polskich patriotów dokonując ewidentnej prowokacji przy pomocy sił policyjnych. Zebrani patrioci nie poddają się.

 4. Zbulwersowany mówi

  Organizatorzy Marszu zawiazali natychmiast Nowy Marsz i przemieszczamy się pod Kolumnę Zygmunta gdzie będzie cd uroczystości.

 5. Zbulwersowany mówi

  Uczestnikami Marszu było m.in dwóch księży z Bractwa Piusa X. Przemawiał m.in. poseł Winnicki i Robert Bakiewicz. Grają teraz zespoły młodzieżowe. A ja przeniosłem się już na koncert Warszawiacy śpiewają nie zakazane piosenki powstańcze. Jak długo jeszcze nie zakazane po wspólnej antypolskiej akcji POPIS ?

 6. Michal mówi

  A co z Wroclawska godzina W ??
  Na placu Dominikanski jest?

 7. Jacek Wójcikiewicz mówi

  Podobnie jak świętej pamięci Adam Doboszyński,uważam,że łotrów,którzy wydali rozkaz o wybuchu powstania,należało postawić pod sąd i roztrzelać.

  1. Aleksander mówi

   Wczoraj na pierwszej stronie niemieckiego dziennika Schwäbisches Tagblatt umieszczono fragment pomnika Powstańców warszawskich, a raczej pracownika w odblaskowej koszulce, który myje karcherem fragment pomnika na Pl. Krasińskich. I tytuł pod zdjęciem: „Czyszczenie na Jubileusz”. Niemcy jak zwykle humorystycznie musieli wpleść wątki klimatyczne oraz zwalili winę na Nazistów.
   Inna sprawa, że ten Pomnik przypomina raczej feagment Bitwy pod Lenino lub Termopilami niż bohaterów Warszawy. Ale w tej kwestii każdy mieć może inne zdanie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.