Już na DVD doskonały serbski film: „Na mlecznej drodze” Emira Kusturicy

Film "Na mlecznej drodze" / Filmweb
0

Ukazał się już na DVD najnowszy film Emira Kusturicy „Na mlecznej drodze”. Ten serbski film to bardzo dynamiczna, pełna humoru, słowiańska, historia w konwencji realizmu magicznego, wykorzystująca elementy ludowych legend. Akcja filmu rozgrywa się współcześnie trakcie konfliktu zbrojnego na Bałkanach.

Główny bohater Kosta codziennie ryzykuje życie by dowieść walczącym na froncie towarzyszom mleko. Wobec Kosty bardzo poważne zamiary ma mieszkająca na opuszczonej stacji kolejowej niezwykle atrakcyjna Milena, on jednak zakochuje się we Włoszce, którą Milena uwolniła z obozu dla uchodźców by ta została, żoną brata Mileny. Dodatkowo piekna Włoszka ścigana jest przez najemników swego byłego partnera.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Niczym jak w starych podaniach ludowych w trakcie swoich codziennych przepraw z mlekiem na linie frontu Kosta karmi mlekiem węża, ten kilkukrotnie odwdzięcza mu się ratując mu życie. Gdy Kosta i Włoszka uciekają przed prześladowcami pomaga im w tym sokolica Kosty.

Emir Kusturica w genialny sposób wykorzystuje klasyczne motywy z ludowych legend prezentując je widzom w nowoczesnej dynamicznej formie. Reżyser jest tak konsekwentny w swoim odwołaniu do folkloru, że film kończy się sprzecznie z standardami Hollywood, ale zgodnie z realiami boleśnie doświadczonej słowiańszczyzny.

Warto podkreślić też, że reżyser nie wstydzi się chrześcijańskiej tożsamości Bałkanów, w czym nie przeszkadza mu ani korzystanie z folkloru, ani atrakcyjność seksualna bohaterek. Film doskonale ukazuje jak wielkie ukojenie daje nieszczęśliwym wiara. Jest to niezwykle ożywcze na tle zlaicyzowanej Europy.

Reżyserem filmu „Na mlecznej drodze” jest Emira Kusturicy (autora takich filmów jak „Arizona Dream”, „Underground”, „Czarny kot, biały kot”, „Czas Cyganów”). W filmie w rolach głównych wystąpili: reżyser Emir Kusturica („Wdowa św. Piotra”, „ Kryptonim Farewell”, „Czas Cyganów”, „Podwójny blef”), grająca Włoszkę Monica Bellucci („Spectre”, „Malena”, „Asterix i Obleix: Misja Kleopatra”), Sloboda Mićalović („Zona Zamfirova”, „Pljačka Trećeg rajha”), Nataša Ninković („Śmierć człowieka na Bałkanach”, „Pułapka”, „Wybawca”, „Zawodowiec”)

„Na mlecznej drodze” to obraz, który ogląda się z ogromną przyjemnością. Widza oczarowuje dynamiczna akcja, piękne aktorki, ludowe klimaty, bałkańska muzyka. Reżyser udowadnia, że odwołanie się ludowej kultury, sympatia dla ziemi i wiary rodzinnej, dają o wiele lepsze efekty niż to co prezentują artyści wykorzenieni i nienawidzący rodzimego kontekstu kulturowego.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.