Jest porozumienie ws. kopalni Turów. Czesi wycofają skargę z TSUE, Polska zapłaci 45 mln euro

premier Morawiecki i premier Fiala/ fot. Twitter
13

W czwartek (3.02.2022) premierzy Polski i Czech, Mateusz Morawiecki i Petr Fiala, podpisali porozumienie w sprawie kopalni Turów. Czechy zobowiązały się do wycofania skargi z Trybunału Sprawiedliwości UE. Polska zapłaci Czechom 35 mln euro rekompensaty, a Fundacja PGE przekaże 10 mln euro województwu libereckiemu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polska zobowiązała się dokończyć budowę bariery, która zapobiegnie odpływowi wód podziemnych z Czech do Polski. Jeżeli bariera nie będzie działać, to wydobycie zostanie wstrzymane. Uzgodniono też budowę wału ziemnego, który zabezpieczy mieszkańców regionu przez zanieczyszczeniem powietrza, hałasem i pyłami. Do zakończenia wydobycia w kopalni Turów monitorowany będzie poziom hałasu, zanieczyszczenia powietrza, osunięcia gruntu i poziom wód gruntowych. Unia Europejska ma sprawować pięcioletni nadzór nad wykonaniem postanowień umowy.

– Z naszej perspektywy ważne jest, że ze względów bezpieczeństwa energetycznego nie mogliśmy pozwolić na wyłączenie z funkcjonowania kopalni w Turowie. To kilka procent naszego systemu energetycznego, to kilka tysięcy miejsc pracy – powiedział premier Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej.

Źródło informacji: Kancelaria Premiera/Twitter/Facebook

Zobacz też:

KE domaga się od Polski dowodu zaprzestania wydobycia węgla w kopalni Turów i grozi egzekucją kary z należnych Polsce środków unijnych

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Hania mówi

  Wygraliśmy. Teraz trzeba tylko zapłacić i odsiedzieć.

 2. Arkadiusz mówi

  Pozytywne w tym wszystkim jest to, że „polityka na kolanach” powoli lecz nieubłaganie zbliża się do swojego zasłużonego końca. Tego nie da się już niczym przykryć. Nawet tępą propagandą w rządowych mediach. „Pycha kroczy przed upadkiem” i właśnie zaczęła się potykać o własne nogi…

 3. Dariusz mówi

  Jak dla mnie to należałoby się zainteresować kopalniami po drugiej stronie granicy . Marionetkowe państewka jak Litwa , Czechy , ukraina (celowo z małej) robią co chcą. Państwo teoretyczne. Sami się nie wybierają …

 4. Dariusz mówi

  Dokładnie, Arku. Nie oddamy guzika … Możemy pogadać… Który tyłek mamy pocałować ? Polska polityka zagraniczna.

 5. Krzesimir Dobry mówi

  Gdzie tu sukces? Czesi mogą stwierdzić, że wody gruntowe im opadają, nikt tego nie sprawdzi i zabawa zaczyna się od początku, Już mają 45 mln euro. Morawiecki prowadzi nas do przepaści a my mu pozwalamy.

 6. MAREK mówi

  Socjalista kaczyński wraz z morawieckim i resztą tych antypolskich pajaców w rządzie dokręcających śrubę segregacyjną i finansową Polakom z pewnością odtrąbią swój kolejny wielki sukces.

  Niestety ten sukces kolejny raz odnoszą wszyscy na około kosztem Polski i Polaków!

 7. Janek mówi

  Sukces? Ręce opadają.
  Teraz my powinniśmy zająć się kopalniami po stronie czeskiej i skarżyc ich do TSUE. Tak dla rewanżu, żeby kolejnym nacjom nie przychodziły głupie pomysły do głowy, ale ten rząd tego nie zrobi – mięczaki.

 8. Zene mówi

  Zgodzili się starsi bracia na umorzenie Turowa w zamian za ubicie izby dyscyplinarnej… ciekawe co jeszcze „nasi” sprzedali…

 9. Shadow mówi

  Krajowy nierząd, to jakieś pokraczne dupki, co to na prawo i lewo rozdają pieniądze Polaków, bo przecież nie swoje, a powinni za swój debilizm płacić z własnej kieszeni. —Swoją drogą Czesi wraz „hujnią europejską” zasługują na miano złodziei.

 10. wróg w mieszkaniu mówi

  widać wyraźnie, że morawiecki cały czas prowadzi grę na osłabienie , wręcz wyniszczenie Polski. Ekonomicznie, społecznie, biologicznie i wojennie. Brnie do wojny na zlecenie masonerii. Wpierw Białoruś teraz Ukraina. Realizuje zlecenie masonerii, plan z Davos. Morawiecki i kaczyński tego samego pochodzenia. To jest pełzający zamach stanu.

 11. Rebih mówi

  „Jeżeli bariera nie będzie działać, to wydobycie zostanie wstrzymane.” Czyli: uznaliśmy zarzuty i pretensje Czechów, zobowiązaliśmy się do zapłacenia odszkodowania oraz zobowiązaliśmy się do inwestycji mającej na celu ochronę zasobów wody. I wszystko byłoby dobrze, bo kto winien ten powinien płacić, gdyby nie to, że nie jest pewne cy spadek poziomu wód gruntowych jest spowodowany wyłącznie wydobyciem węgla przez kopalnię Turów. Jeżeli nie, to zbudowana bariera rozwiąże problem częściowo, co oznacza, że wydobycie będzie musiało być wstrzymane. Co za idiota zgodził się na to?

 12. Ewa-Maria mówi

  Morawiecki jak to w zwyczaju swoim, odtrąbił zwycięstwo. Takich 'zwycięstw’ już było wcześniej . Problem w tym że dość drogo nas Polaków to kosztuje. Zapłaciliśmy wszyscy za to swoimi podatkami

 13. Pan Kracy mówi

  „Do zakończenia wydobycia w kopalni Turów…”
  Węgla wystarczy spokojnie do 2044. Czy owo „zakończenie” to za ~dwadzieścia lat czy wcześniej?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.