Jelenia Góra w sojuszu z neobanderowcami! Radny PiS protestuje przeciw uchwale o miastach partnerskich

kult Bandery na Ukrainie/ fot. Facebook
15

W środę (18.12.2019) Rada Miasta Jelenia Góra ma głosować nad uchwałami w sprawie zawarcia umów o partnerstwie z miastami Tarnopol i Równe na Ukrainie. Umowy mają być podpisane i wykonane przez prezydenta Jeleniej Góry, Jerzego Łużniaka (PO) oraz mera Tarnopola Serhija Nadała i mera Równego Wołodymyra Chomko. Władze obu ukraińskich miast gloryfikują ludobójczy banderyzm, a mer Tarnopola twierdzi, że „dzięki działalności struktur OUN udało się powstrzymać politykę pacyfikacji Galicji i Wołynia przez Polskę”.

O tej bulwersującej sprawie poinformował na Faceboku jeleniogórski radny Mariusz Gierus, przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości. „Pamiętając o wszystkich Ofiarach ludobójstwa na dawnych Kresach Rzeczypospolitej Polskiej, dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów, APELUJĘ do wszystkich Jeleniogórzan Dobrej Woli o zdecydowany sprzeciw wobec planowanego partnerstwa Jeleniej Góry i ukraińskich miast pod banderowską flagą!” – pisze Gierus. Radny przedstawił też listę probanderowskich działań władz obu ukraińskich miast.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Władze Tarnopola przyjęły uchwałę o ogłoszeniu roku 2019 Rokiem Stepana Bandery, a mer tego miasta Serhij Nadał wystosował specjalny list z okazji urodzin Bandery. W liście czytamy m.in.: „Dziś spełniło się marzenie Bandery, gdy na okrzyk „Sława Ukrainie!” – miliony odpowiadają „Herojam Sława!” [Sława Bohaterom]. I 2019 rok został ogłoszony w Tarnopolu rokiem Stepana Bandery! To jest największy szacunek naszego pokolenia dla Stepana Bandery i wszystkich, którzy walczyli i walczą o niepodległą Ukrainę”.

Mer Tarnopola wystosował też specjalny list z okazji 90. rocznicy powstania Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, w którym pisze: „To właśnie dzięki działalności struktur OUN udało się powstrzymać politykę pacyfikacji Galicji i Wołynia przez Polskę (…) Ukraińska Powstańcza Armia, stworzona na bazie oddziałów wojskowych OUN(b), stała się armią wojującej Ukrainy w czasach II wojny światowej (…) Pozdrawiam wszystkich Ukraińców z okazji Wielkiego Dnia dla Ukraińskiego Narodu – rocznicy powstania Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów! W końcu „Pod niebiesko-żółtym sztandarem wolności – zjednoczymy swój wielki naród”! Sława OUN! Sława Ukrainie!”

Od 2001 roku w Tarnopolu odbywają się zawody sportowe o „Puchar Szuchewycza”. Tak czci się w tym mieście dowódcę ludobójczej UPA.

W  centrum Równego, niedaleko ratusza, postawiono pomnik Dmytra Klaczkiwskiego „Kłyma Sawura”, czyli dowódcy wołyńskich struktur OUN/UPA. To zbrodniarz bezpośrednio odpowiedzialny za Rzeź Wołyńską, której przebiegiem osobiście kierował. Oczywiście w Równem nie może też zabraknąć hołdu dla Stepana Bandery. We wrześniu 2019 roku z inicjatywy tamtejszego samorządu wybrano projekt nowego pomnika Bandery, którego budowa i odsłonięcie zaplanowane jest na przyszły rok.

Czy w związku z tym, w ramach oficjalnych delegacji, Władze Miasto Jelenia Góra zamierzają w przyszłości składać w imieniu wszystkich jeleniogórzan wieńce w takich miejscach, przy powiewających banderowskich flagach z faszystowską symboliką i wśród salutujących „kombatantów” UPA w mundurach SS-Galizien?” – pyta radny Gierus.

Od kilku lat, na wiele sposobów uświadamiam Władze naszej Jeleniej Góry, że ukraińskie władze wymienionych miast to skrajni nacjonaliści, konsekwentnie wynoszący na sztandary kult „ideologii banderowskiej”. Jej wyznawcy i „bohaterowie” czerpali wzorce bezpośrednio z faszyzmu, kolaborując z III Rzeszą Niemiecką, a w swoim bestialskim ludobójstwie przebili nawet największych zwyrodnialców nazistowskich i komunistycznych katowni” – pisze radny Gierus. Najwyraźniej władze Jeleniej Góry nie widzą nic niestosownego w zawieraniu partnerstwa z miastami, których władze gloryfikują zbrodniarzy.

Źródło informacji i cytatów: Facebook

Zobacz też:

„Polaków odcina się od wiedzy o ludobójstwie!” Wywiad z dr Lucyną Kulińską (cz. 3/3)

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. jacek mówi

  może prezydent Jeleniej Góry będzie smażył kiełbaski razem z weteranami SS-Galizien?

  1. robert mówi

   Ukraina – Dyplomata – nazista wrócił do pracy w ukraińskim MSZ. | wolna-polska.pl

  2. Cyprian mówi

   Raczej bratwursty albo currywursty

 2. robert mówi

  1-Żydowska Rada Ukrainy. 2-O zombizacji Ukrainców. 3-Ukraina – Synowie Judasza Iskarioty w szeregach żydo – banderowców z ATO. | wolna-polska.pl

 3. piotr mówi

  ,,Wyszliśmy na idiotów” – prof. Witold Modzelewski.

 4. Robert mówi

  To wszystko dziś jest bez znaczenia,kiedy w projekcie ten obszar to jedna ziemia dla,,ludu specjalnej troski,,.Powolna integracja postępuje.Żal tylko człowieka,długo kariery nie zrobi

 5. Mario mówi

  Bo władze tych miast to upaincy przebrani za Polaków

  1. Zbigniew mówi

   Tak jak Tokarczuk.

   Niepotrzebnie Polacy sami siebie oskarzaja o jakies wybory, jezeli wlasnie tacy jak Tokarczuk udaja Polakow, gdyz w tym maja interes i mocodawcow.

 6. Buran mówi

  Z każdej strony – od wewnątrz też – szarpią wrogowie i podgryzają tę naszą umęczoną Ojczyznę. Najgorsze jest to że wiele z tych żmij wykarmiliśmy własną piersią.

 7. Tomasz mówi

  Precz z każdym przejawem banderyzmu oraz każdym który wychwala ten system i ludzi którzy go tworzyli i próbują hołdować. To bandyci, przestępcy i należy ich potępiać na każdym kroku i stawiać na równi z najgorszymi szumowinami w dziejach ludzkości.

 8. stekwołowy mówi

  Jak mnie cieszą te zbiórki kasy – ha ha ha że jest więcej niż zgłoszono – super . Niedługo sam Panu wpłacę kasę i bardzo POPIERAM PANA DZIAŁALNOŚĆ i MOWĘ PRAWDY !!!!!

 9. Cyprian mówi

  „Jej wyznawcy i „bohaterowie” czerpali wzorce bezpośrednio z faszyzmu, kolaborując z III Rzeszą Niemiecką”. Przypominam, że Hitler był narodowym socjalistą a nie faszystą. Radny Gierus chyba był wychowany w PRLu i operuje terminologią wprowadzoną przez komunistów.

 10. misiek mówi

  Kolejny etap ogłupiania Polaków.

 11. Zbigniew mówi

  Nie ma żadnej ukrainy, jest UPADLINA, upadłe państewko, którego właścicielami są oligarhowie potomkowie zbrodniarzy z upa i oun. Wszyscy upadlińcy z polski WON !!! Przypominam, gdy Polska weszła do eurosodomii mieliśmy prawie we wszystkich krajach tego nowotworu zakaz pracy. upadlina nie jest i nigdy nie będzie w euroszambie, więc należy im zabronić pracy w Polsce i da 48 na wypad. Tym którzy pracowali oddać to wpłacili do zus i won. ŻADNYCH EMERYTUR, ŻADNYCH 500+. WSZYSCY UPADLIŃCY Z POLSKI WON. Zamknąć im granicę. Najpierw muszą się przyznać w ONZ i w eurosodomii, że upa i oun to ludobójcy i zbrodniarze i bezwzględnie ich potępić. Usunąć z terytorium upadliny oraz innych państw gdzie są ich emigracje wszystkie pomniki zbrodniarzy – ludobójców.
  Następnie mają wypłacić Polsce reparacje za każdego zabitego Polskiego cywila po milionie funtów bryt. plus odsetki od 1941 roku, następnie mają zapłacić też z odsetkami za ropę i gaz dostarczany z Polski, oddać z procentami wszystkie pożyczki. Jak spełnią te warunki to dopiero możemy ewentualnie siadać do negocjacji.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.