Jan Grabowski oburzony porozumieniem ws. przywrócenia wycieczek edukacyjnych izraelskiej młodzieży do Polski

Jan Grabowski/ fot. screen
14

W poniedziałek (10.04.2023) prof. Jan Grabowski, zajmujący się rozpowszechnianiem kłamstw na temat rzekomej współodpowiedzialności Polaków za Holokaust, opublikował na portalu jewish.pl artykuł, w którym wyraża oburzenie w związku z podpisaniem polsko-izraelskiego porozumienia przywracającego wycieczki edukacyjne izraelskiej młodzieży do Polski. Porozumienie zostało zawarte 22 marca 2023 roku i przewiduje, że:

 • ważnym składnikiem programu wizyt młodzieży będą spotkania rówieśników z Polski i Izraela. Wspólne spotkania są najlepszym antidotum na krzywdzące i nieprawdziwe skojarzenia po obu stronach;
 • programy wizyt młodych Izraelczyków w Polsce nie będą koncentrowały się wyłącznie na miejscach pamięci związanych z historią Holokaustu. Program będzie obejmował również nauczanie o polskiej historii, niemal tysiącletnim dziedzictwie Żydów polskich i tak samo długich relacjach polsko-żydowskich;
 • obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa grup młodzieży – izraelskiej w Polsce czy też polskiej w Izraelu – będzie spoczywał na kraju goszczącym. Uzbrojona ochrona będzie mogła przebywać w kraju goszczącym tylko za jego zgodą.

Porozumienie tak bardzo rozsierdziło Grabowskiego, że napisał artykuł pt. „Kolejne zwycięstwo negacjonistów”. Na czym ma polegać ów negacjonizm? Na tym, że młodzi Żydzi będą zwiedzali Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Ulmów w Markowej, dwa muzea Żołnierzy Wyklętych, Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich oraz Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

– To kolejne zwycięstwo negacjonistów, czyli tych, którzy nie są w stanie zrozumieć, że – w jakiś stopniu – ich własny naród wziął udział w zaprojektowanym i wykonanym przez Niemców ludobójstwie. Współczuć można młodym Izraelczykom, którzy na własnej skórze doświadczą tępej propagandy historycznej polskich nacjonalistów. Pozostaje pytanie, dlaczego izraelskie władze zgodziły się na ten haniebny dyktat. Dlaczego Netanyahu i jego ludzie zdecydowali się zdradzić pamięć sześciu milionów wymordowanych Żydów? Czy chodzi o głosowanie Polski w ONZ? Czy chodzi o polskie poparcie dla Izraela na łonie organizacji europejskich? Trudno powiedzieć, ale jest to obrzydliwy targ, który każdego z nas powinien pozostawić z uczuciem głębokiego niesmaku – pisze Grabowski.

Jakie zarzuty ma Grabowski do muzeum w Markowej? – To tam młodzi Izraelczycy dowiedzą się, że Polacy masowo i z ryzykiem własnego życia rzekomo oddawali się w czasie okupacji ratowaniu Żydów. Nie dowiedzą się jednak, że w samej Markowej, w miejscu, w którym stoi muzeum, lokalna ludność dokonała „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej” własnymi rękami, bez bezpośredniego niemieckiego udziału! – wścieka się Grabowski.

To, o czym pisze Grabowski, jest kolejnym antypolskim kłamstwem, które sprokurował na podstawie wyssanych z palca żydowskich relacji, które zostały już dawno zdemaskowane i obalone. W 2016 roku dr Mateusz Szpytma, współautor wystawy w muzeum w Markowej, odpowiedział na kłamliwy artykuł Jana Grabowskiego i Dariusza Libionki opublikowany w „Gazecie Wyborczej”, w którym atakowali oni muzeum im. Ulmów.

– Znaczna część wspomnianych przez Grabowskiego i Libionkę dokumentów zawiera błędne informacje. Po co miałbym cytować na wystawie relację Mosze Weltscha o masowym grobie w Markowej, w którym „leży ponad 200 Żydów z całej okolicy, którzy przez cały ten czas zastrzeleni zostali przez Polaków”, jeśli ekshumacja wykazała, że spoczywały tam 34 ciała. Z innych wiarygodnych źródeł wiemy, że to nie Polacy ich rozstrzeliwali, lecz niemieccy żandarmi. Po co cytować relację Jehudy Ehrlicha o tym, że „następnego dnia [po śmierci Ulmów] na polach odnaleziono 24 ciała Żydów. Zostali oni pomordowani przez samych chłopów – chłopów, którzy ukrywali ich w ciągu [poprzednich] dwudziestu miesięcy”, jeśli wiemy i o tym piszemy, że po zbrodni na rodzinie Ulmów nie tylko nie mordowano Żydów, ale ich nadal ukrywano (w Markowej do końca okupacji niemieckiej przeżyło ich 21). (…) Znany mi jedyny przypadek zamordowania Żyda przez mieszkańca Markowej, który go ukrywał (uczynił to w 1943 lub na początku 1944, gdy ukrywający się Israel Tohym postradał zmysły i zaczął chodzić po wsi, mówiąc kto mu pomaga), jest na wystawie wyraźnie wyeksponowany – pisze Szpytma w artykule pt. „Czyje te bezdroża? – odpowiedź wiceprezesa IPN na tekst „Gazety Wyborczej”.”

Tak właśnie wygląda „wiarygodność” Grabowskiego, któremu nie zależy na ustaleniu prawdy, tylko na wmówieniu światu, że Polacy mordowali Żydów. Dlatego w artykule opublikowanym na jewish.pl powtarza nieprawdziwe informacje o mieszkańcach Markowej, a o Żołnierzach Wyklętych pisze, że  „z równą ochotą walczyli z komunistami jak i z bezbronnymi żydowskimi dziećmi”. Wizyta młodych Żydów w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich oburza go, ponieważ „właśnie na wsi polskiej doszło do masowego mordu na polskich Żydach”. Natomiast Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zostało „swego czasu wymyślone przez byłą premier Beatę Szydło jako „przeciwwaga” dla muzeum w Auschwitz”.

Antypolska obsesja Grabowskiego wylewa się z jego artykułów, książek i wypowiedzi. A przecież jest synem Żyda uratowanego przez Polaków. Skąd w nim tyle nienawiści?

Źródło informacji i cytatów: jewish.pl, ipn.gov.pl, gov.pl

Zobacz też:

Żydowska publicystka oskarżyła Polaków o wymordowanie 3 milionów Żydów. Prof. Grabowski zachwycony!

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Katolik mówi

  Od kiedy chanuka w Pałacu prezydenckim???? To Polska czy rael?
  Był kiedyś zaproszony np. abp Jędraszewski do Pałacu by pokazać światu np,Wigilię, Boże Narodzenie czy inne w Świętym Kościele Katolickim????
  Przed wyborami marsze za Papieża, wyjazdy na Jasną Górę i in. ??

 2. z-k mówi

  Jesteśmy chyba jedynym krajem na świecie, który pozwala swobodnie szczekać takiemu draniowi i nawet tytułować się profesorem…. w jego ojczyźnie został by najprawdopodobniej zastrzelony a przynajmniej przepędzony i pozbawiony możliwości egzystencji gdziekolwiek by próbował zamieszkać

 3. Odmieniec mówi

  Jak oni tak, to my piszmy własną historię; w Auschwitz żydzi wymordowali 6 mln Niemców i Polaków -może zmądrzeją…

 4. Hammurabi mówi

  „Sala sądowa nie jest właściwym miejscem do prowadzenia debaty historycznej” – stwierdziła sędzia Wiśniewska-Sadomska jednak w uzasadnieniu tego wyroku sąd stwierdził, że „przypisywanie narodowi polskiemu odpowiedzialności za Holocaust” potencjalnie narusza dobro osobiste każdego Polaka. Nie ma zatem powodu, aby dowolna osoba prywatna (a tym bardziej organizacja, instytucja czy towarzystwo) nie pozwała w trybie cywilnym dowolnego historyka, który pisze o zabijaniu przez Polaków Żydów w czasie wojny – niezależnie od tego, jak to jest udokumentowane. W istocie jednak sąd rozstrzygnął tutaj spór historyczny dość obszernie się wypowiadając na ten temat. Ocenił bowiem, że dwoje zawodowych historyków z tytułami profesorskimi źle zinterpretowało informacje źródłowe, fragment dotyczący Malinowskiego ( stryja Filomeny Leszczyńskiej) „nie znajduje pokrycia w faktach”, a więc mogą oni odpowiadać za to prawnie.
  Tyle sąd. Jednak Grabowski, Engelking, Gross i jakże wielu innych żerujących na holocaustowych kłamstwach uczyniło sobie dolce vita dzięki apanażom za prokurowanie kolejnych kłamstw i popełnianie kolejnych „pomyłek”. Ciesząc się nietykalnością, produkować będą swoje kłamliwe sensacje na pęczki, bo każdy głos sprzeciwu będzie „antysemickim głosem potomków morderców” i utonie w ocenie opłacanej na wzór klaki wrzawy medialnej.

 5. Ewa-Maria mówi

  Wstrętny, obleśny typie twoi bracia w wierze to żydowscy SBecy , którzy mordowali naszych największych bohaterów narodowych. A że pochodzisz z tego ludu oskarżam ciebie o współudział w tym procederze. Tak jak ty plujesz , nienawidząc Polaków tym samym się odwdzięczam.

 6. anonim mówi

  Obrzydliwa zydowska kreatura. Juz z tej jego zalganej mordy z tymi przymrozonymi slepiami mozna wywnioskowac ze ujada pod okreslony cel polityczny. Kto tego gada zaprasza, szanuje i cytuje jego belkoty powinien byc w Polsce persona non grata. W agenturalnym pisowskim panstwie polin ten szczur jest bezkarny o moze ujadac i pluc jadem na Polske. Jeszcze nadajda te czasy gdy takie szczury beda chowac sie po katach ze strachu przed sprawiedliwoscia.

 7. anonim mówi

  A propo tego ,,kompromisowego porozumienia”, to jest ono tyle warte co ustawa o IPN. I tak zydostwo nie zrezygnuje z ujadania na Polske. I tak beda saczyc jad w szkolach na Polakow jako najwiekszych antysemitow. I tak beda wybielac Niemcow jako cywilizowany narod, a nazistwobbeda podczepiac pod polskie obozy smierci. I tak beda kazdorazowo tworzyc spektakl z bandziorami z mossadu, a lokalne milicyjne pueski beda tyljo od apirtowania…

 8. anonim mówi

  Zeby zaistialo prawdziwe porozumienie Polakow z Zydami musieliby najpierw wyplenic talmudyczna nienawisc do gojow, a to wymagaloby korekty zydowskiego genomu.

 9. G h uvyvyvu mówi

  Gdzie mieszka Grabowski? Macie adres?

 10. alojz mówi

  Bez obaw Grabosztajn. Już tam odpowiedni ludzie się postarają żeby młodzież izraelska nie doznała szoku i dysonansu poznawczego z powodu nadmiaru prawdy. Ale w jednym się z nim zgadzam – też jestem przeciw tym wycieczkom.

 11. JMK mówi

  Szczekają głośno aby zakrzyczeć prawdziwy holokaust , który zrobili narodom Rosji po 1917 roku. W Katyniu też się „napracowali” bo ani jeden Ruski nie mordował tam Polaków tylko sami żydzi.

 12. W K mówi

  Hasło ,,Żydzi, Żydzi, cała Polska was się wstydzi” nie wzięło się stąd, że ktoś chciał ułożyć rym częstochowski.

 13. Rebih mówi

  „Uzbrojona ochrona będzie mogła przebywać w kraju goszczącym tylko za jego zgodą.” Dobrze, że Izrael przystał na taki zapis, bo gdyby nie przystał, to nadal wysyłałby uzbrojonych żołnierzy na teren Polski, a Mariusz „Kamiński” Stein surowo nakazywałby policjantom, by niczego nie widzieli.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.