Jacek Międlar: „Dość talmudyzacji i banderyzacji polityki historycznej”. Mocny wywiad o kulisach 2. odcinka serialu „Sąsiedzi”

0

Na kanale YouTube Prawy Prosty EU ukazał się wywiad z Jackiem Międlarem, autorem potrzebnego i szeroko komentowanego serialu dokumentalnego „Sąsiedzi. Ostatni Świadkowie ukraińskiego ludobójstwa na Polakach”. Rozmowa, zatytułowana „Międlar: Dość talmudyzacji i banderyzacji polityki historycznej” (link do nagrania), porusza kwestie drugiego odcinka serii oraz szerszego kontekstu narracji historycznej w Polsce i na świecie. Twórca zapowiada 4 odcinki. Pierwszy z nich już został umieszczony na portalu YouTube (TUTAJ) oraz DVD (TUTAJ), zaś druga część jest dostępna na platformie FlixClassic.pl (TUTAJ).

W wywiadzie Międlar mówi wprost: polska polityka historyczna jest — jego zdaniem — „przeżarta talmudyzmem z jednej strony, a banderyzmem z drugiej”. Odnosi się w ten sposób do zjawiska wypierania i relatywizowania zbrodni popełnionych przez Ukraińców na ludności polskiej w latach 40., a także do obecnych prób narzucania poprawności politycznej w mówieniu o cierpieniu Polaków na Kresach Wschodnich.

SKLEP-WPRAWO.PL

Twórca wyjaśnia, że drugi odcinek „Sąsiadów” skupia się na dramatycznych relacjach ostatnich żyjących świadków ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu, Lubelszczyźnie i w Małopolsce Wschodniej. Jak zaznacza, są to osoby w podeszłym wieku, często zapomniane przez instytucje państwowe, a ich opowieści są ostatnią szansą na zachowanie pamięci o tamtej tragedii i przeciwstawieniu się fałszerstwom historycznym produkowanym przez Kijów i banderofilów wszelkiej maści.

Międlar mówi również o trudnościach związanych z realizacją materiału: brakiem wsparcia ze strony mediów głównego nurtu, a także atakach i próbach cenzury ze strony środowisk, które nie chcą, by prawda o ludobójstwie na Polakach została głośno wypowiedziana. Wyraża przy tym żal, że w Polsce nie ma odwagi na oficjalne postawienie tej sprawy w relacjach z Ukrainą — szczególnie w kontekście masowego wsparcia, jakiego nasz kraj udzielił sąsiadowi zza wschodniej granicy.

Wywiad stanowi mocny głos w debacie publicznej i jednocześnie zaproszenie do refleksji nad tym, jak Polska opowiada własną historię i komu oddaje głos. Jak wielokrotnie zaznacza Międlar: „Nie można budować przyszłości, fałszując przeszłość”.

Film „Sąsiedzi” zdobywa uznanie na międzynarodowych festiwalach filmowych, mimo braku zainteresowania ze strony największych polskich telewizji. Obejrzyjcie ten odcinek, aby dowiedzieć się więcej na temat zapomnianych kart historii oraz trudności z jakimi boryka się niezależne kino dokumentalne.

Obejrzyj 2. odcinek serialu dokumentalnego „Sąsiedzi. Ostatni Świadkowie ukraińskiego ludobójstwa na Polakach” – TUTAJ.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.