J. Międlar: Interes „arcypasterza”, czyli prawo kościelne a pochówek Adamowicza

Abp Sławoj Leszek Głódź / Fot. YouTube
53

Wiedziałem, że jego cichym pragnieniem jest, gdyby co, aby spoczął w Bazylice Mariackiej. Kiedy przyszedł sygnał od rodziny, podjąłem taką właśnie decyzję – dla Polsat News powiedział metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Kościół katolicki ma swoje wewnętrzne prawo, do którego przestrzegania są zobowiązani zwłaszcza hierarchowie. Co zatem o pochówku Adamowicza mówi eklezjalna jurysdykcja?

Kan. 1242 – W kościołach nie należy grzebać zmarłych, chyba że chodzi o Biskupa Rzymskiego, kardynałów lub biskupów diecezjalnych, również emerytowanych, którzy powinni być chowani we własnym kościele.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kanon jest bardzo czytelny i zapewne doskonale znany przez gdańskiego hierarchę. Dlatego abp Sławoj Leszek-Głódź asekuracyjnie tłumaczy, że Paweł Adamowicz nie będzie jedynym politykiem pochowanym w Bazylice Mariackiej. W Bazylice spoczywa ponad 3000 mieszczan, także prezydentów i burmistrzów miasta. Ostatnim jest marszałek Maciej Płażyński.I w tym miejscu dopuszcza się obrzydliwej manipulacji. Aktualny Kodeks Prawa Kanonicznego obowiązuje w Kościele od 1983. Poprzednie wersje, za czasów pochówku „3000 mieszczan” nie uwzględniały zakazu grzebania świeckich w kościołach. Oznacza to, że gdański metropolita świadomie manipuluje, żerując na nieznajomości przez Polaków – co jest zrozumiałe – prawideł panujących w Kościele katolickim. Chcąc się wytłumaczyć ze swojej decyzji (biznesu), Głódź wspomina także osobę Macieja Płażyńskiego, którego zwłoki spoczęły w gdańskim kościele. Na marginesie zaznaczę, że decyzję o pochówku marszałka podejmował wtedy jawny entuzjasta środowisk lewicowych abp Tadeusz Gocłowski. Tak, w tym przypadku, złamano obowiązujące prawo kościelne, czy się to komuś podoba czy nie. Jednak w przypadku pochówku Adamowicza jest o wiele więcej wątpliwości.

Promotor nazisty

Kan. 1184 – § 1. Jeśli przed śmiercią nie dali żadnych oznak pokuty, pogrzebu kościelnego
powinni być pozbawieni: 1 notoryczni apostaci, heretycy i schizmatycy; 2 osoby, które wybrały spalenie swojego ciała z motywów przeciwnych wierze chrześcijańskiej; 3 inni jawni grzesznicy, którym nie można przyznać pogrzebu bez publicznego zgorszenia wiernych.

Paweł Adamowicz do aniołów nie należał. Publicznie szerzył i uparcie kwestionował prawo do życia od momentu poczęcia, aż do naturalnej śmierci. Promował parady środowisk LGBTQP+, równocześnie podważając katolicką teologię moralną. Ponadto prezydent Gdańska gorszył społeczność wiernych Kościoła swoim postępowaniem w kwestii uczciwości. Ciążyły na nim zarzuty prokuratorskie, mataczył w kwestii sprawozdań finansowych i kooperował z twórcą piramidy finansowej Marcinem P. Adamowicz uhonorował członka organizacji jawnie stojącej w opozycji do Kościoła i Rzeczpospolitej. Jeden z gdańskich tramwajów nazwał imieniem Adolfa Butenandta. Był to niemiecki biochemik nagrodzony Noblem za odkrycie żeńskiego hormonu płciowego estronu (1929) i jego męskiego odpowiednika – androsteronu. W Gdańsku kontynuował swoje badania, wyodrębniając kolejne hormony płciowe: progesteron (1934) i testosteron (1935). I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie jeden istotny fakt. Adolf Butenandt był nazistą. W listopadzie 1933 roku, jako świeżo upieczony profesor gdańskiej uczelni, podpisał deklarację wierności Adolfowi Hitlerowi, a w 1936 roku wstąpił do NSDAP. W czasie II wojny światowej prowadził szereg badań mających znaczenie dla wojennej machiny hitlerowskich Niemiec. Był również kierownikiem instytutu, który działał na rzecz przemysłu zbrojeniowego. Butentandtowi zarzucano też współpracę z Josefem Mengele prowadzącym w Auschwitz-Birkenau „kuracje hormonalne” na kobietach. Takiego człowieka Paweł Adamowicz uznał godnym upamiętnienia.

Zgorszenie, czyli „godne życie Adamowicza”

Fot. tysol.pl
Fot. tysol.pl

Postępowanie Pawła Adamowicza było gorszące, dlatego pochówek w Bazylice Mariackiej, nie mówiąc już o katolickim pogrzebie, jest zarówno sprzeniewierzeniem się prawu kościelnemu, któremu szczególnie podlega wydający dyspozycje hierarcha, oraz jest publicznym zgorszeniem. Dlaczego zgorszeniem? Pochówek polityka w takim miejscu zostanie odczytany przez wiernych Kościoła jako wyróżnienie za zasługi, a w konsekwencji będzie to odebrane jako identyfikacja się Kościoła z haniebnym postępowaniem Adamowicza, którego byliśmy świadkami przez ostatnie lata. Przekaz będzie prosty: Kościół pobłogosławił światopogląd, z którym identyfikował się zamordowany polityk. I nie przeinaczą tego fałszywe słowa gdańskiego metropolity o „godnym, wielkim i dynamicznym życiu Adamowicza”. Nie przeinaczą tego także wyznania kato-celebryty Adama Szustaka: „pan Paweł jest już w niebie”. Jaki „pan Paweł” to był doskonale wiemy. Słowa kapłanów, w tej sytuacji nie mają mocy sprawczej. Adamowicz publicznie stał w opozycji wobec doktryny katolickiej. Jak każdemu człowiekowi należy mu się modlitwa, ale nie uroczysty pochówek, w swoim wymiarze przypominający uwieńczenie procesu beatyfikacyjnego męczennika za wiarę. Adamowicz nie umarł ani za wiarę, ani za poglądy które głosił. Umarł, bo pod wpływem silnego wzburzenia, na jego życie targnął się gdański kryminalista. Przypomnę. W przypadku honorowego pogrzebu Pawła Adamowicza wypełnia się punkt 3. Kan. 1184 – § 1, a ponadto pochówek w takiej formie, w dalszej perspektywie dla społeczności wiernych będzie zgorszeniem.

Symonia

Na tym nie koniec. Ciało Pawła Adamowicza zostanie skremowane. W sobotę o godzinie 12 w Bazylice Mariackiej, przy urnie z prochami zaplanowana jest Eucharystia. Tymczasem: Msza święta pogrzebowa powinna być sprawowana nad trumną z ciałem, a nie nad urną z prochami. Tak mówią wytyczne watykańskie. W polskich kościołach te wytyczne były przywołane do publicznej wiadomości, podczas niedzielnych kazań w listopadzie 2011 roku. Zaznaczono także: Obrzęd sprawowany jest przy udziale najbliższej rodziny, bez zewnętrznej okazałości (WIĘCEJ TUTAJ). Czy zatem tak jak – najwyraźniej – w przypadku prawa państwowego, państwo Adamowicze są ponad prawem kościelnym? A może na dobre, w biskupich pałacach, zadomowiły się stare, korupcyjne zwyczaje, fachowo określane mianem symonii? Jak w tej sytuacji mają się czuć tysiące rodzin, którym od lat odmawia się Mszy świętej pogrzebowej przy urnie zmarłego? Są równi i równiejsi?

Interes „arcypasterza”

Na koniec. Jak w tej sytuacji należy ocenić abp. Sławoja Leszka Głodzia? Wyjaśnię w dwóch zdaniach. Po pierwsze metropolita, który nie ma dobrej opinii w środowisku lewicy, żerując na śmierci Adamowicza, po prostu poprawia sobie PR. W tym celu wystawia fałszywe laurki zmarłemu politykowi i szykuje mu wyjątkowy pochówek. Po drugie, laurkami, „świętym spokojem”, a w ten sposób wykupionym sobie lepszym traktowaniem ze strony Urzędu Miasta Gdańsk i środowisk lewicowych, nad trumną jeszcze nieskremowanego Adamowicza, „arcypasterz” dobija najlepszy interes od lat. Biznes się kręci…

A może po prostu pochówkiem Pawła Adamowicza, gdański hierarcha chce dać mały, wszak czytelny sygnał, o jawnym otwarciu się episkopatu na dewiacje LGBTQP+, które promował tragicznie zmarły prezydent? Nie pozostaje mi zatem nic innego jak podziękować „arcypasterzowi”, za tak czytelne uwiarygodnienie słów, które zawarłem w autorskiej książce „Moja walka o prawdę”. Za pieniądz i „święty spokój” są gotowi podpisać pakt z Diabłem. Przywróćmy Kościół w ręce chrześcijan!

Przeczytaj także:

J. Międlar: Hodowanie konfidentów i szkolny ołtarzyk dla Adamowicza

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Mirka mówi

  Święta prawda , ale ani miejsce ani majątek nie pomogą w dostaniu się do raju.Słowa , że pan Paweł jest już w niebie to powiastka dla małych dzieci.

 2. michu mówi

  Wg nauki Kościoła katolickiego, każdy kto umiera w grzechu ciężkim na pewno idzie do piekła. Trudno tylko powiedzieć jaki jest stan duszy poszczególnej osoby, w niektórych przypadkach poszlaki mogą wskazywać nawet na 95%.

  1. Andrzej Józef mówi

   Jakim był Pan Bóg jego osodzi.
   Nam nie wolno wydać sodu, może w ostatniej chwili zrobił rachunek sumienia?
   Chrystus powiedział.
   Ostatni będo pierwszymi.

  2. michu mówi

   Może tak może nie. Napisałem o poszlakach a nie pewnikach. Oczywiście że znani są święci pokutnicy np św. Augustyn. Nie nam osądzać, ale nam katolikom ostrzegać przed piekłem.

  3. Andrzej Józef mówi

   Racja trzeba ostrzegać szczególnie Brata w Wierze. Może wezmo sobie do Serca , może nie.
   Zbawienie wielki dar.
   Łotr na krzyżu wyraził żal w ostatniej chwili przed połamaniem jego nóg .
   My mamy nadzieję, jemu Chrystus obiecał,
   dziśiaj będziesz w Niebie.

  4. Mirosław Władysław Kasprzak mówi

   Panie „Andrzej Józef Mówi” ! … Za czynny udział w imprezach i manifestacjach szerzących homoseksualizm i zabijanie nienarodzonych zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego należy w KAŻDYM przypadku orzec EKSKOMUNIKĘ ! … Oznacza to, że taka osoba jest pozbawiona prawa korzystania z Sakramentów Świętych. ….. Jednak ten sam Kodeks zezwala na udzielenie Sakramentu Namaszczenia w obliczu śmierci, czym usuwa ekskomunikę. ………. W tym przypadku miało to miejsce, i ta osoba ma prawo do katolickiego pochówku ale nie w świątyni katolickiej, o czym mówi przytoczony Kanon 1242 … .

  5. Andrzej Józef mówi

   Panie Mirosław Władysławie, trafił Pan w 10 .
   Prawdziwa skrucha za grzechy w Sercu oraz otrzymanie Sakramentu Namaszczenia jest kluczem do zjednania się z Chrystusem co za wspaniały dar Zbawiciela.
   Można to porównac do właściciela Wlnnicy który zatrudnił pracownika w ostatniej godzinie pracy I zapłacił jemu tak samo jak pracownikowi który pracował cały dzień . Co za niepojęta Miłośc.
   Gdzie on jest pochowany, trudno to zrozumieć oraz wprowadziło dużo zamieszania, trzeba to zostawic dla Pana Boga.
   Nasz Jan Paweł || ( miał takie swoje życzenie)
   najlepiej do Ziemi) Protokół na to nie pozwolił.
   Życzę Paniu wszystkiego najlepszego.

  6. Andrzej Józef mówi

   Panie Mirosławie Władysławie.
   Jeszcze dodam ze na nasz ludzki umysł trudno jest zrozumiec do czego jest Człowiek zdolny.
   Rok temu był wywiad z kobieto ktòra wygrała w1973 roku prawo do legalnej Aborcji . ROE v WADE.
   60 milionów zabitych nienarodzonych dzieci w USA.
   Z własnej woli została Katoliczko, przyjęła Sakrament Chrztu, Bierzmowania , chodziła regularnie do spowiedzi.
   Odeszła z tego świata rok temu.
   Św Paweł, nie był takim Świętym jak był Szawłem.
   Czasami jest lepiej nie wydawać opinii co jest bardzo trudne. Kto jest zbawiony kto nie. Jeżeli Kardynał zrobił pomyłkę apropo pochówku w Świotyni Katolickiej i to jest Śmiertelny Grzech on będzie sodzony.

  7. Andrzej Józef mówi

   Wydawanie opinii tyczy się ludzi którzy tu na Ziemi osodzajo komu należy się Piekło a kto dupćio zachaczy o Czyściec.

 3. michu mówi

  WPRAWO TO CHYBA OSTATNI WOLNY PORTAL NA FRONDZIE JUŻ SĄ TRUDNOŚCI Z KOMENTARZAMI.

  1. Jacek Międlar mówi

   Fronda? Proszę nawet tej nazwy nie przywoływać :)). Wolność cenimy sobie bardzo i pozdrawiamy.

  2. Paula87 mówi

   Co jest nie tak z Frondą niby? Dawno tam nie byłam co prawda, ale wydawało mi się, że to katolicki portal. Pozdrowienia dla wszystkich ze złego Danzigu 😉

 4. Hammurabi mówi

  Panie Jacku, „nihil novi sub sole”. Frymarczenie świętościami uprawiane przez Kościół jest plamą na honorze nie tylko dzisiejszego dzisiejszego Kościoła.

  1. Spostrzegawczy mówi

   A dajesz pieniądze na Święty Kościół Rzymskokatolicki ?! Jeśli nie to nie masz żadnego prawa żeby Go rozliczać ! Rozliczających swoje zbiory czy cerkwie czy synagogi ! Madrala się znalazł. Co za bezczelność innowiecow !

  2. Hammurabi mówi

   Po pierwsze nie „zbiory” a zbory
   Po drugie choć jestem Polakiem, mam w sobie bardzo wielki zasób tolerancji dla „innowierców”.
   Ten „Święty” Kościół Rzymskokatolicki, świętym jest jedynie z nazwy. Siedem grzechów głównych, to i tak zbyt mało, by jego mizerność duchową określić!
   Zaś co dawania pieniędzy, to od wiernych Kościół otrzymuje 1,2 miliarda. Dodatkowo, trafiają do niego nawet 2 miliardy złotych w dotacjach od państwa. Na samych katechetów oraz katolickie uczelnie, przedszkola, a także kapelanów podatnicy płacą rocznie 1,65 miliarda złotych. Kościół może także liczyć na pieniądze z Unii Europejskiej. Roczne wpływy wynoszą więc ponad 3 miliardy złotych. Kościół jest w Polsce zwolniony z podatków lokalnych. Nie obowiązują go także podatki od nieruchomości i czynności cywilnoprawnych, a także opłaty celne. Ulgi nie dotyczą jedynie działalności gospodarczej. Katolickie rozgłośnie radiowe mają status nadawców społecznych, więc nie obowiązują ich opłaty koncesyjne. To tych drobnych sum wyciąganych z kieszeni jakże bogatego społeczeństwa dochodzą jeszcze środki z podatków przeznaczane na specjalny fundusz, z którego finansowane są składki zdrowotne i emerytalne duchownych. W 2017 roku było to 159 milionów złotych. O rozbójniczej komisji majątkowej oddającej nie swoje nawet nie wspomnę w obawie o Twój atak apopleksji!
   Powiem krótko każdy porządny człowiek wyliczy na jednym oddechu kilkadziesiąt celów które bardziej zasługują na finansowanie niż popsuty twór roszczący sobie prawo do życia na czyjś koszt!

  3. Spostrzegawczy mówi

   To opowiedz lepiej o działaniach Twoich braci protestantow w przeszłości wobec nas katolików, o mordach i gwaltach na księzach i zakonnicach, o rekwirowaniu, zwykłych kradziezach dóbr katolickich, świątyń , katedr, kościołów, dzieł sztuki. A co powiesz o tym fakcie, że państwo polskie będące pod okupacją Twojej cywilizacji bizantyjsko protestanckiej i innych nie oddało nam katolikom jeszcze 60 tysięcy hektarów majątków kościelne- zakonno- parafialnych, na które to składały się miliony wiernych katolików. Protestantyzm to kłamstwo, obłuda, zakłamanie. Protestanci nie rozróżniaja prawdy od kłamstwa, dobra od zła, bo to wpisane jest w diabelska herezje luterańska o zbawieniu niezależną od moralności. Więc jeśli silisz się na jakieś teorie to po pierwsze napisz ile dajesz na Kościół Katolicki A po drugie napisz jakich makabrycznych szalbierstw dopuścili się protestanci na katolikach, a i podaj jakie kwoty przeznaczamy my Polacy na zbory protestanckie. Nie wiem dlaczego katolicy łoża na renowację kościoła ewangelicznego przy Zachęcie w Warszawie w postaci M.in. nowej miedzianej błyszczącej kopuły.

  4. Spostrzegawczy mówi

   D.c.Najbardziej popsutym tworem są herezje ciągle zabiegunkowanego Lutra – lotra z jego całą sekta. Jak można liczyć na zbawienie wieczne kiedy na zasadzie zafiksowanej predystynacji nie rozróżnia się zbrodni od szlachetnych uczynków, kradzieży od własności, gwałtu od cnoty, lgarstwa od prawdy, lgbt od normalności itd itp. Czy nie Tak nauczał Luter swoją heretycka sekte ?! A poza tym od ciągłej sraczki czyż nie cierpiał na hemoroidy, które mu całkowicie mózg zlasowaly. A poza tym nie podrzucajcie nam więcej swoich kukułczych protestanckich jaj do szeregów zakonników, to nie będziecie się dziwić, że hierarchowie tak nisko upadli.

  5. ZbulwersowanyL mówi

   Protestancka Szwecja wzbogaciła się na łupach wyrwanych polskim katolikom. Protestancka Anglia przechowuje nielegalnie polskie złoto zdeponowane za heroiczna pomoc m.in. polskich lotników katolików za Anglię. Protestanckie Niemcy zrobiły rzeź na milionach Polaków, skonfiskowaly majątki Polski i Polaków wg niektórych analiz w ilości 17 milionów składów pociągów towarowych i jeszcze nie chcą płacić reparacji i odszkodowań. A Merkel to córka pastora. A w ogóle co to za nick Hammurabi, kojarzy się fatalnie.

  6. Hammurabi mówi

   „Spostrzegawczy, dokonałem prawie niemożliwego i przeczytałem ten Twój bełkot. Mieszasz fakty historyczne z teraźniejszością i traktując je niezwykle wybiórczo odbiegasz od tematu.
   To, co piszesz i jak mam podstawy mniemać myślisz jest właśnie obrazem typowo polskiej głupoty, zakłamania i dewocji. Na takich jak Ty, opiera swoją arogancję i pychę dzisiejszy Kościół i taka polska głupota legła fundamentem pod straszliwymi tragediami Rzeczpospolitej. Jeśli już wchodzisz w historię, to rób to rzetelnie i bezstronnie.
   Napisałem: „Powiem krótko każdy porządny człowiek wyliczy na jednym oddechu kilkadziesiąt celów które bardziej zasługują na finansowanie niż popsuty twór roszczący sobie prawo do życia na czyjś koszt”! I zdanie swoje podtrzymuję.
   Przytoczyłem ogólnodostępne dane na temat finansowania Kościoła Ty możesz znaleźć interesujące Cię kwoty łożone na kościoły innych wyznań.

 5. adam mówi

  Biskupowi potrzeba olbrzymiego nawrócenia.Bez niego nie ma zbawienia.Pochowek gościa nie mającego nic wspólnego z kościołem jest śmieszne .Ale ta katedra w Gdańsku nie wiem czy wogole jest domem Bożym to raczej tylko sam budynek sakralny .

  1. Tadeusz mówi

   Dlaczego jątrzysz mało jednego mordu , jeszcze go nie pochowali a już się zaczęło . Przecież zarzuty prokuratorskie możemy każdemu postawić , ale udowodnić to jest inna sprawa .

 6. Zbigniew Ziemiański mówi

  To jest jawny zdrajca i bluźnierca Kościoła Chrystusowego, obrzydliwa postać udająca kapłana wtedy, kiedy czarcim ogonem na mszę dzwoni, paskudztwo dworuje sobie bezkarnie w przybytku Chrystusa.

 7. lol mówi

  Nawa Kościoła Katolickiego [czyli: hierarchia kościelna] zmierza ku swemu kresowi! To Wiara wiernych odnowi go po 3. Wojnie Światowej oraz Apokalipsie!

 8. Przebiśnieg mówi

  Bardzo pożyteczny artykuł. Wskazówka dla wszystkich katolików. Szkoda, że wielu hierarchów przyczynia się do zgorszenia.

 9. Olek mówi

  Wszystko prawda tylko to samo można by powiedzieć o pochowaniu l.k. na Wawelu.

  1. marian mówi

   Wawel to nie kościół po pierwsze po drugie te osoby o których myślisz to ludzie przyzwoici.

 10. enforcer one mówi

  PAMIĘTAM JAK W SWOIM KLUBIE CHRONIONY PRZEZ OCHRANIASZY ZGINĄŁ W MAFIJNYCH PORACHUNKACH -SZEF TRÓJMIEJSKIEJMAFII PS. NIKOŚ! I CO ARCYBISKUP GOCŁOWSKI POCHOWAŁ GO JAK KRÓLA W KATEDRZE OLIWSKIEJ – WYSTRÓJ KWIATAMI KATEDRY, CZERWONE DYWANY, WIEŃCE, KONCERT ORGANOWY ! DOBRZE ,ŻĘ GO W TEJ KATEDRZE NIE POCHOWANO! OBURZENIE SPŁECZEŃSTWA BYŁO TAK WIELKIE( SĄ GRANICE, KTÓRYCH NIE MOŻNA PRZEKROCZYĆ – TU PRZEKROCZONO) ,ŻE W TEJ SPRAWIE NAPISANO NAWET SKARGĘ DO JPII . UDZIELIŁ ODPOWIEDZI SŁOWNEJ, ŻE ZAJMIE SIĘ TĄ SPRAWĄ JAK WYZDROWIEJE , ALE NIE ZDĄŻYŁ! CZY ZNOWU TRZEBA PISAĆ DO OJCA ŚWIĘTEGO O PROPAGOWANIU ABORCJI, LGTBQ, INDOKTRYNACJI DZIECI I MŁODZIEŻY I INNYCH „GRZECHAĆH” -KILKUDZIESIĘCIU AFERACH P. ADAMOWICZA[ NP PROMOCJA AG] ? ZBRODNIĘ POTĘPIAM I MODLILEM SIĘ ZA JEGO DUSZĘ! WYDAJE MI SIĘ,ŻE OBOWIĄZUJE TUTAJ STARA RZYMSKA ZASADA -„CHLEBA I WIDOWISK”?

 11. Michał z Gdańska mówi

  Dlaczego w Polsce, wciąż nie ma prawa, tylko jest lewo… ?
  Zwykły człowiek jest gnojony, wymaga się od niego przestrzegania wszystkich zmyślnych praw i obyczajów, a gdy się potknie nie spotyka on ręki, która mu pomoże, wręcz przeciwnie dostaje po łapkach, że się ośmielił prosić o pomoc, że chciał się poprawić.
  Co innego gdy ten człowiek ma pieniądze i układy, gdy można się wzbogacić na nim.
  Wtedy jest stawiany na piedestale świętości, a zasługą jego jest fakt bycia zamordowanym, nie z powodu obrony wartości, losowego aktu szaleńca – zupełnie jak min. w filmie „Śmierć Stalina”, czy „KLER”.
  Dla mnie, bardziej tragiczne i smutne jest to co się dzieje wkoło po śmierci Pana Pawła Adamowicza, niż sam akt morderstwa.

 12. Joanna mówi

  To smutne, ale przeciez ostatnimi laty Kosciol , a wlasciwie Hierachowie Kosciola , zachowuja sie jak “ panie lekkich obyczajow” ( nie obrazajac pan lekkich obyczajow 😉 – Koscil odchodzi coraz dalej od “ Kosciola i jego Nauk “ . Znika Tabernakulum z Kosciolow na calym Swiecie , Hostie pdaje sie do reki, kaza Nam akceeptowac wszystkie zboczenia , a co najgorsze Ekumenizmen spychaja, Nas Katolikow , gleboko wierzacych , do przedsionka Wiary. stajemy sie “ mniej wazni “ od wszystkich INNOWIERCOW . Jezu, jakie to wszystko jest smutne. Wiem, ze trzeba Wszystkim wybaczac, modlic sie za Nich , ale czasami “ zwykly czlowiek we Mnie” buntuje sie i ogarnia mnie ludzka zlosc : Takiego czlowieka jak ten pan z Gdanska , chowac na Swietej Ziemi Bazyliki ? Czy Biskupi nie boja sie juz “ ognia piekielnego “, ze brna dalej w te szatnskie gierki ? Czy Kosciol pamieta jeszcze cokolwiek ze swoich doktryn, dzieki ktorym przetrwal ostatnie 2000 lat ? Nie kaze Nikomu “ palic czarownic “, ale po prostu tych niewiernych, ktorych nie udalo sie nawrocic – nie grzebac na poswieconej ziemi ? To jest jakby malenkimi kroczkami , wprowadzac szatana do Swiatyni Bozej ( wsrod Nas, grasuje on juz bezkarnie od bardzo dawna – odkad Ludzkosc przestala masowo wierzyc w jego istnienie – z prezrazeniem obserwuje , reakcje moich rozmowcow kiedy mowie o tym, ze sztan rosnie w sile, ze jest, ze ma sie bardzo dobrze, dzieki takim jak Oni , ktorzy uznaja Rozum, za swojego Boga – i w swiecie rozumu nie ma miejsca na “ takie zabobony “ . )
  Gdzie szukac pocieszenia, skoro Kosciol odwraca sie od Nas, wiernych ?

  1. Janusz mówi

   Masz racje, smutne ale prawdziwe…

 13. Neon mówi

  We czwartek bodajże poprzedzający zamach na prezydenta Adamowicz zmarł po długim proteście człowiek, którego Adamowicz eksmitował na bruk. I cicho sza… Są równi i równiejsi.
  P.S. W kościele od zawsze władza miała przywileje.
  Nie zmieniło się nic. Również ignorancja i ciemnota ludu trwa w najlepsze.

 14. Krzysztof mówi

  Wygląda na to ,że Adamowicz był wyjątkowo w sobie zakochany , zadufany ,że pomyślał o tym , jakim jest geniuszem zasługującym na wielki pochówek z poklaskiem w Bazylice Mariackiej. Ależ to ludziom przewraca się w głowach. No cóż, ma czego chciał , ale nie przypuszczał – jak sadzę ,że to nastąpi tak szybko. Kiedyś krążył dowcip jak to teściowa zięcia prosiła o pochówek na Wawelu. Pojechał załatwił i powiedział teściowej : Mamo jest miejsce , ale Mama musi się pośpieszyć na to jest tylko 3 dni.

 15. Michał mówi

  Zacytowałem te dwa kanony kodeksu prawa kanonicznego na portalu trojmiasto.pl pod filmem z transmisją z pogrzebu, oczywiście polała się fala tzw. hejtu na mnie i mój komentarz został usunięty w około 10 minut po publikacji.
  Ciekawe czy to lewicowe lobby, czy ludzie już są tak zmanipulowani propagandą?
  W życiu ludzie nie zapadają już w refleksje, nie myślą, nie zauważają że z dnia na dzień ktoś działa wbrew swoim opinią, przyjętym zasadą bo tak jest mu wygodnie.
  Niestety z każdym kolejnym dniem życia w Polsce doświadczam coraz bardziej tego, że o czym piszę Pan Jacek Międlar jest prawdą.

 16. obserwa57 mówi

  ciekawe czemu nie pochowali tego arcykatolika na Wawelu?

 17. Stefan mówi

  Panie Jacku żyjąc cudzołostwie z konkubiną i waszym nieślubnym dzieckiem jest Pan ostatnią osobą która powinna uzurpować sobie prawo oceny moralności i grzeszności innych. Pan jest poza Kościołem Katolickim i renegatem z kapłaństwa, a Pan Adamowicz był wiernym synem tegoż Kościoła. Modlę się za Pana, kobietę z która Pan grzeszy i wasze grzesznie poczęte dziecko

  1. Hammurabi mówi

   Panie Stefanie ( może „księże” Stefanie), źdźbło w oku bliźniego Ci przeszkadza ale belki we własnym pan nie widzi!
   Jakże podłym człowiekiem trzeba być, by myśleć i wypowiadać się w ten sposób!
   To nie Jacek wyparł się Kościoła a Kościół wyparł się Jacka. Wyparł się tylko dlatego, że stał się niewygodny w swojej miłości do ojczyzny, tradycji i wolności, dlatego, że miał odwagę i czelność przeciwstawić się obłudzie, hipokryzji i zgniliźnie toczącej ten pański „kościół”!
   Jakże łatwo jest krytykować! A kim pan jest? Kogo pan widzi w lustrze?
   Pisze pan, że się modli… Obłudnik! Obłudnik, jak każdy który mając pełną gębę frazesów o miłości nie czyni niczego prócz czczej gadaniny.
   Poza Kościołem stawiają się tacy jak pan właśnie. Ludzie zapatrzeni we własny wizerunek, zakłamani i zdulszczeni. Dlatego dedykuję panu słowa Felicjana Dulskiego. To jedyne wypowiedziane przez niego w tym utworze. Znajdzie je pan na jego końcu.

 18. Jurek mówi

  Obawiam się, że te zarzuty nie dotykają istoty problemu.
  Opisane postępowanie biskupa daje się wyjaśnić jakąś formą zażyłości między władzą samorządową, a gdańskim Kościołem. Z Ewangelii zaś można wysnuć wniosek, że miłosierdzie jest ważniejsze niż litera prawa.
  Dlatego opisane zarzuty uważam za „mniejszej wagi”. A ponieważ przysłaniają one istotę sprawy – to nawet ich podnoszenie niezbyt mi się podoba.
  Co jest zatem moim zdaniem „istotą sprawy”? Zacieranie granicy między dobrem a złem. Kościół już raz uczestniczył w takim „dziele” – w 1989 roku. Teraz robi to ponownie. I cel ma być ten sam: odebrać masom Polaków poczucie godności i siły, jakie czerpią z wiary w Boga i patriotyzmu. Temu służy zacieranie różnicy między człowiekiem prawym a kombinatorem, ani między zdrajcą a patriotą.
  Jeśli to co się stało jest szatańskim dziełem (morderca zachowywał się jak opętany) – to raczej nie było jego celem „pojednanie” społeczeństwa ani zabicie jednego człowieka. Celem mogło natomiast być zabicie prawa do prawdy. To dlatego teraz mamy nawoływanie do cenzury, a każdy kto zapyta kogo drużyna Tuska reprezentuje w Brukseli będzie nienawistnikiem.

 19. Janek mówi

  …zabił pod wpływem silnego wzburzenia (afekt)… powiem Ci tak Międlar…może znasz prawo kanoniczne, dziwne, wymyślone nie wiadomo w jakim celu, które widać miało wielki wpływ na Twoją psychikę, ale o prawie karnym, zwłaszcza materialnym, to Ty nie masz zielonego pojęcia….ale to nie twoja wina, taki już jesteś. Idź jeszcze do szkoły i przykładaj się do nauki. Na porządnych studiach, trzeba się uczyć, a nie tylko być ( seminarium). To co robisz, do Ciebie wróci, jak mówi Koran. …zastanów się co piszesz..

  1. Jacek Międlar mówi

   Dziękuję za niezwykle rzeczowy komentarz :)).

 20. Ela mówi

  Panie Jacku, a mnie Pan zgorszył, zyje Pan z kobieta bez slubu a jeszcze z tego grzech dziecko się zrodzilo modlę sie o Pana nawrocenie

  1. marian mówi

   Czy wie pani ilu księży ma dzieci i też bez ślubu i to nie hipokryzja to panią nie gorszy.

 21. Slav mówi

  Mieszkam w UK ale obserwuje co sie dzieje I krew sie we mnie gotuje na to waszystko .
  To jest zgorszenie I policzek dla uczciwych ludzi . Jesli najwazniejsi w kosciele zapraszaja zaraze to dokad to zaprowadzi ?

  1. Andrzej Józef mówi

   Slav.
   Może bardziej dla Wierzocych.
   Ja jak spotkam kogoś bardzo uczciwego z miejsca sprawdzam czy mam portfel w kieszeni.

 22. Alexa mówi

  Panie Jacku, mnie gorszy ex zakonnik, który ślubował Bogu (nie ludziom, a właśnie Bogu) czystość i wierność. Nie wiem, jak u Pana z wiernością, ale sam Pan mówi o tym, że został Pan ojcem. Nie atakuję Pana, daleka jestem od tego, ale coś mi nie hallo z tą uczciwością. Adamowicz święty nie był, ale Pan też nie jest, pomimo tego szczuje Pan na zmarłego sam będąc nie do końca kryształowy. Czytuje czasem ten portal, zgadzam się z linią programową, ma Pan moje poparcie, ale to jedno mi nie pasuje. Ciekawe, czy komentarz się pojawi, bo kiedyś też napisałam coś o mowie nienawiści, nie pozwolił Pan na publikację.

  1. Piotr z Kalisza mówi

   Nie ma czegos takiego jak mowa nienawisci – to totalny lewacki belkot dla cwiercinteligentow ktory ma zakneblowac Usta niepokornym i ostatecznie polozyc Kreis onych, co njest obrzydliwa zbrodnia i ktos kto przyklada reke do tego jest wspolnikiem zbrodni. Ponadto ow zbrodniarz demoralizowal dzieci i mlodziez poprzez przyzwolenie na organizacje parad zboczencow w strefie publicznej co powodowalo zgorszenie. A wiemy co powidzial Chrystus o tym co gorsza dzieci – lepiej byloby im uwiazac kamien mlynski u szyi i chlup do wody! Natomiast Jacek Miedlar jesli z czyms pobladzil to prywatníe i nie afiszuje sie z tym – nie jest to poza tym sprawa takiego kalibru jak zbrodnia dzieciobojstwa. Idac Twoim tokiem rozumowania moznaby bylo powiedziec ze nikt z nas nie ma prawa oceniac innych bo grzeszymy i nie jestesmy krysztalowi. Wowczas nie moglibysmy formulowac zadnych sadow!

 23. George mówi

  Z tego płynie jeden wniosek: należy Bazylikę Mariacką traktować wyłącznie jako atrakcję turystyczną, a nie kościół, bo widać Boga w nim już nie ma. Swoją drogą ten cały Sławoj Leszek Głódź, to musi być człowiek mizernego formatu. Rozumiem że lubi wypić i zakąsić, ale tak zeszmacić w oczach wiernych pozycję metropolity to grzech niewybaczalny. Gdańsk w ogóle nie ma szczęścia do metropolitów: wcześniej szemrana postać Gocłowskiego uwikłanego w aferę Stella Maris, teraz zesłany do Gdańska Sławoj Głódź. Cała ta nasze Hierarchia służy już chyba diabłu: Nycz wygłasza peany na cześć Gronkiewicz-Waltz, że niby w Warszawie zbudowała Królestwo Niebieskie, teraz Głódź prawie „kanonizuje” Adamowicza. Może tym naszym hierarchom ktoś coś dosypuje do herbaty? Bo czym innym to wytłumaczyć?

  1. marian mówi

   Popieram i zgadzam się w100%.

 24. Anna mówi

  Chciałabym przybić Ci „piątkę” patrząc prosto w oczy. ? Kłaniam się. ?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.