„I znowu tupot nóg sołdackich”. Internauci upamiętniają 78. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę

fot. twitter
6

Realizując postanowienia paktu Ribbentrop-Mołotow 17 września 1939 roku sowieckie wojska przekroczyły granicę Polski pod pretekstem ochrony ludności ukraińskiej i białoruskiej. Rosjanie zaatakowali na całej wschodniej granicy między godziną 3 a 6 rano. „Sowiety wkroczyły. Nakazuję ogólne wycofanie na Rumunię i Węgry najkrótszymi drogami. Z bolszewikami nie walczyć, chyba w razie natarcia z ich strony lub próby rozbrojenia oddziałów” – brzmiał rozkaz wodza naczelnego, marszałka Edwarda Śmigłego – Rydza.

Rozkaz nie dotarł do wszystkich dowódców, różnie był także interpretowany. Do starć z Armią Czerwoną dochodziło w wielu miejscach. Na Polesiu i Wołyniu improwizowana grupa KOP dowodzona przez gen. Wilhelma Orlika-Rckemanna stoczyła z Sowietami kilkanaście potyczek i dwie bitwy: pod Szackiem 28-29 września i Wytycznem w pow. włodawskim 1 października. Na Polesiu z Armią Czerwoną walczył także: dowodzony przez ppłk Nikodema Sulika-Sarneckiego pułk KOP „Sarny”, brygada KOP „Polesie” oraz jednostki KOP „Kleck” i „Baranowicze”. Z kolei w Kodziowcach, niedaleko Grodna, w nocy z 21 na 22 września doszło do bitwy, w której 101. pułk ułanów przez kilka godzin zatrzymywał przeważające siły sowieckie, niszcząc m.in. 22 czołgi. Na Wileńszczyźnie i Nowogródczyźnie z Sowietami walczyły oddziały KOP „Iwieniec”, „Głębokie” i „Krasne”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wkraczającym oddziałom Armii Czerwonej opór stawiały również miasta, wśród których najbardziej zacięty i tragiczny bój stoczyło Grodno. Walki z Wehrmachtem i Armią Czerwoną toczyła dowodzona przez gen. Franciszka Kleeberga Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie”, w skład której weszli m.in. marynarze Pińskiej Flotylli Wojennej.

W sumie w starciach z Armią Czerwoną zginęło ok. 2,5 tys. polskich żołnierzy, a ok. 20 tys. było rannych i zaginionych. Do niewoli sowieckiej dostało się ok. 250 tys. żołnierzy, w tym ponad 10 tys. oficerów. Straty sowieckie wynosiły ok. 3 tys. zabitych i 6-7 tys. rannych.

Internauci upamiętniają rocznicę sowieckiej napaści na Polskę pod hasztagiem #17września

Źródło: polskieradio.pl, twitter

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Biga mówi

  POtworne pejsate dziadostwo ciagle wymyslaja od 2000 lat te same metody niszczenia wszystko co sie da.Zeruja na ludzkosci zarabjaja w bankach,wojnach,ciamajdanach i innych oszukanczych praktykach!

 2. Normalny mówi

  Tu dzisiejszy artykuł uzupełniający :
  http://www.pch24.pl/sowiecki-najazd-na-kresy–smiercionosna-nawalnica,54659,i.html

  Szeroką wiedzę można jednak uzyskać z prawdziwych białych kruków dot. historii Polski i Polaków w świetle prawdziwego sprzysiężenia Niemców, Rosjan i Żydów, a w dalszej kolejności Ukraińców i Litwinów w gigantycznych mordach na Polakach – z książek prawdziwego nestora historiografii – Henryka Pająka.

 3. Renata mówi

  Ojczyzno najdroższa moja
  na śmierć swych dzieci patrząca
  zdradzona i z nożem w plecach.
  Osamotniona, gasnąca.
  Tyś nieśmiertelna! Wróg nie wie
  że zabić Ciebie nie zdoła.
  To Ciebie Najdroższa Polsko
  Europa na pomoc woła.
  Dziś pod islamskim butem
  Jak Niobe wyniosła i harda
  Co dzień opakuje swe dzieci
  A z ust jej płynie pogarda.

 4. janek mówi

  Prawdziwy antyPOLSKI i antyLUDZKI sojusz żydobolszewii (socjalistów międzynarodowych) z niemieckimi nazistami (socjalistami narodowymi). Ideologicznie oparty na rasistowskim talmudzie.

 5. Jarek mówi

  Siemion Mojsiejewicz – a więc Siemion syn Moszego – Mosze cóż za rosyjskie imię niesamowicie. Chazarowie robiąwszystko od dawna by nas zniszczyć i naszych braci słowiańskich na wschodzie

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.