Historia Wielkiej Polski – KWIECIEŃ. Powrót Błękitnej Armii gen. Hallera, Katyń ’40, grób Nieznanego Żołnierza…

Historia Wielkiej Polski - kalendarium kwiecień
2

Kwiecień zapisał w historii naszej kochanej Ojczyzny wiele ważnych wydarzeń. Będziemy dla Państwa starali się przybliżać te najważniejsze (naszym zdaniem – prosimy o podawanie w komentarzach innych dat). Oto nasza propozycja na ten miesiąc:

Armia polska we Francji - objęcie dowództwa przez generała Józefa Hallera / Fot. Archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego
Armia polska we Francji – objęcie dowództwa przez generała Józefa Hallera / Fot. Archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego

W kwietniu 1919 roku do Polski zaczęła powracać Błękitna Armia generała Józefa Hallera. Wojsko to utworzone i wyposażone we Francji stanowiło istotne wzmocnienie dla wciąż rozwijającej się Armii Polskiej, która w tym czasie prowadziła działania wojenne m.in. w Małopolsce Wschodniej. W 20 rocznicę przyjazdu z Francji Błękitnej Armii generał Haller, odnosząc się do tej formacji napisał, co następnie opublikował między innymi „Dziennik Bydgoski”, że: Armia Polska we Francji (…) nawiązując do przeszłości nie zadowoliła się łącznością z ostatnią epoką wolności, lecz sięgnęła w najdawniejsze piastowskie wieki Bolesławów Chrobrego i Krzywoustego, którzy zwycięsko przeciwstawili się naporowi Germanów wskazując zarazem narodowi wielki program mocarstwowej polityki1.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

3 kwietnia 1940 rozpoczęły się masowe mordy na polskich jeńcach wziętych do niewoli w czasie sowieckiej agresji na Rzeczpospolitą w 1939 roku. Tego dnia wyjechał pierwszy transport jeńców do miejscowości Katyń koło Smoleńska, gdzie strzałem w tył głowy polscy żołnierze byli uśmiercani zgodnie z decyzją, jaka zapadła 5 marca 1940 roku, podjętą przez władze sowieckie (W dniu 2 marca Beria – Ludowy Komisarz Spraw Wewnętrznych ZSRR skierował do Józefa Stalina notkę, w której zaproponował fizyczne zlikwidowanie jeńców polskich)2.

Grób na cmentarzu Orląt Lwowskich, z którego zabrano prochy nieznanego żołnierza (pole VI, grob 414) i przewieziono do Warszawy. Fotografia z 1971 r. / Fot. East News
Grób na cmentarzu Orląt Lwowskich, z którego zabrano prochy nieznanego żołnierza (pole VI, grob 414) i przewieziono do Warszawy. Fotografia z 1971 r. / Fot. East News

4 kwietnia 1925 roku w Sali Rady Wojennej M.S.Wojsk. w obecności pierwszego biskupa polowego Stanisława Galla, przedstawicieli Rządu, Sejmu, Senatu odbyło się losowanie pobojowiska, skąd wydobyte miały zostać zwłoki Nieznanego Żołnierza Polskiego. Los wylosowany został przez najmłodszego z żołnierzy garnizonu warszawskiego kawalera orderu Virtuti Militari ogniomistrza J. Buczkowskiego. Jego losowanie wskazało na pobojowisko lwowskie3. Od tego czasu rozpoczęła się historia Polskiego Grobu Nieznanego Żołnierza, mającego na zawsze upamiętnić tych wszystkich, którzy w imię wolności i suwerenności bronili Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.

Rok 1940. Przysięga żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich / Fot. Historiografy
Rok 1940. Przysięga żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich / Fot. Historiografy

10 kwietnia 1940 roku Polskie Naczelne Dowództwo uznało, że Polska Brygada Strzelców Podhalańskich jest gotowa do walki i zostanie wysłana do Norwegii. Stan osobowy brygady liczył ogółem 4778 żołnierzy. 23 kwietnia brygada załadowała się na statki płynące do Norwegii, w celu dalszej walki z Niemcami. Wraz z polskimi żołnierzami w tym samym kierunku podążyły polskie okręty wojenne: „Błyskawica”, „Burza”, „Grom” i okręt podwodny „Orzeł”. Tym samym rozpoczęła Brygada pisanie swojej pięknej karty walk polskiego żołnierza, której ukoronowaniem była bitwa pod Narwikiem4.

Zdajemy sobie doskonale sprawę, że wskazane przez Nas wydarzenia, rozgrywające się w historii Polski w kwietniu, nie dla każdego będą najważniejsze i najistotniejsze. Każdy z nas wie, że kwiecień to również wspomnienie śmierci 30 kwietnia 1940 roku majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, bitwy pod Racławicami 4 kwietnia 1794 roku, aresztowania Romualda Traugutta z 10 na 11 kwietnia 1864 roku. Chcemy wspólnie z Państwem, upamiętniać naszą historię.

1 Czołem Hallerczycy!, „Dziennik Bydgoski” 1939, nr 116, s. 1.

2 N.Lebiediewa, 60 lat fałszowania i zatajania historii zbrodni katyńskiej, [w:] Zeszyty Katyńskie, pod red.M. Tarczyńskiego,, nr 12, s.97-122.

3 Z którego pobojowiska mają być wydobyte zwłoki Nieznanego Żołnierza, Żołnierz Polski, 1925, nr 15-16, s.18.

4 J.S.Tym, Polska Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich w kampanii norweskiej 1940 r., Rocznik archiwalno-historyczny CAW,R.3, s.115-167. https://caw.wp.mil.pl/plik/file/biuletyn/r3/r3_5.pdf aktualizacja 8.04.2018r.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Paweł mówi

    Więc Na Koń bić Moskala
    Ukraińca i Żydala!
    W rękę sztandar i szabelkę
    dla rumaka sianko no i derkę!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.