HGW daje 150 mln zł na adaptację kamienicy dla Teatru Żydowskiego

przyszła siedziba Teatru Żydowskiego/ fot. twitter
22

W czwartek Rada Miasta Warszawy zaaprobowała wniosek prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz o adaptację pięciopiętrowej kamienicy za kwotę 150 milionów złotych z przeznaczeniem na siedzibę Teatru Żydowskiego. Budynek z końca XIX wieku to jedna z nielicznych pozostałości dawnej żydowskiej Warszawy. Znajduje się na ulicy Próżnej w okolicy placu Grzybowskiego, gdzie znajdował się budynek teatru przed jego wyburzeniem w 2017 roku.

Małgorzata Zakrzewska, członek Rady Miasta Warszawy, nazwała teatr żydowski „jednym z najważniejszych strażników kultury żydowskiej w Warszawie i na terenie całej Polski”. „To nasze zaangażowanie, ale także nasza odpowiedzialność za kulturę, która była stałym elementem warszawskiego krajobrazu sprzed wojny” – powiedziała Zakrzewska w czwartek na konferencji prasowej.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kwota 150 mln zł zostanie wykorzystana na konkurs architektoniczny i dokumentację projektową, aby przywrócić świetność dawnej żydowskiej kamienicy. Według wstępnych planów będą dwa etapy wraz z zapleczem dla działań i promocji kultury jidysz. Miasto czeka na rekomendacje konserwatorskie od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, które będą podstawą konkursu dla architektów. Otwarcie nowego teatru planowane jest za pięć lat.

„Władze miasta wierzyły w nas i w to, że ten teatr jest ambasadorem kultury żydowskiej” – powiedziała na konferencji prasowej dyrektor teatru Gołda Tencer. „Obiecuję, że razem z aktorami, personelem i administracją zrobimy tutaj coś wyjątkowego” – dodała.

Źródło: timesofisrael.com

Przeczytaj też:

Katarzyna TS: Jak Rózia i Tadeusz fabrykowali żydowskich obrońców Rzeczpospolitej

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. ZbulwersowanyL mówi

  Co bulwersujące wcześniej Żydzi sprzedali pod inwestycję budowlaną gmach tegoż Teatru Żydowskiego przy tym samym placu za dziesiątki milionów złotych. A więc jest to rodzaj piramidy finansowej, bo ta kamienica z dofinansowaniem 150 zł może też zostać spieniężona. I jak tu nie wybrać w nadchodzącej serii wyborów RN z hasłem : Polska dla Polaków ?!

  1. Ada mówi

   Pani Hanka zawnioskowała i pani Hanka kasę do lokalu dorzuci.
   A tymczasem my Polacy, zgodnie ze starym rumuńskim zaleceniem…posłuchajmy muzyki.
   O fortunach wyrastających z… ciężkiej pracy.

  2. Ada mówi

   Art.30.1.Ustawy z 1997r.(A. Kwaśniewskiego) o gminach żydowskich wskazuje wyraźnie, jakie nieruchomości przechodziły na podst. tej ustawy na rzecz owych gmin, jeżeli były ich własnością 1.września 1939r.na terenie RP. A wiec, jeżeli:
   1.wtym dniu znajdowały się na nich cmentarze żydowskie lub synagogi,
   2….oraz budynki służące uprzednio celom kultu religijnego, działalności oświatowo-wychowawczej i charytatywnoopiekuńczej.
   Ta zupełnie niedługo, obecnie …przekazana, po sprzedaniu poprzedniego locum teatru żydowskiego kamienica na zdjęciu jest niezaprzeczalnie typową czynszówką, za którą jednak należało uiszczać opłaty, a ponadto, prawdopodobnie jest to pozostałość po „bezspadkowiczach”. Jeżeli tak, to społeczeństwo nasze dziesięcioleciami to utrzymywało(?). Tym samym dar dotyczyłby wartości pięciopiętrowego budynku, gruntu pod nim + dopiero 150 milionów na…
   konkurs architektoniczny i dokumentację projektową. A to przecież byłby dopiero „pierwiosnek” potrzeb na przestrzeni 5 lat przebudowy tej ogromnej kamienicy czynszowej.
   Jeżeli jest to jednak niezbyt przejrzyste, to przecież mamy prawo, a nawet obowiązek wiedzieć, jak to jest w rzeczywistości ze stanem prawnym i faktyczną wartością przekazania tej kamienicy – oraz kto poniesie dalsze koszty 5-letniej rzeczywistej adaptacji.

 2. Waldemar mówi

  150 mln zł na pożegnanie urzędu prezydenta Warszawy. Piękny prezent.

 3. smith mówi

  ostatnie podrygi zdychającej mendy

 4. pzdr mówi

  Ambasadorem obecnej kultury żydowskiej są żydowscy snajperzy mordujący w skrytobójczy nazistowski sposób niewinnych cywili w strefie Gazy. Może jakąś sztukę wystawią na ten temat na otwarcie teatru?

 5. krzysiek mówi

  dawno powinna byc aresztowana ta POdla baba pochodzenia wiadomego !!! a pisiaki ?! od 3 lat nie tykalna !!! czy oni sobie z nas Polakow drwią ? to juz jest jakies wspolne dzialanie !!!

 6. adam mówi

  Msza Św katolicka trydencka niemile widziana w kościele posoborowym – Ks. Michał Woźnicki SDB – usunięty ze zgromadzenia salezjańskiego

  Podpisany pod dekretem przełożony salezjanów Angel Fernandez Artime na pewno ma inne preferencje liturgiczne:
  .https://www.youtube.com/watch?v=SEPqMINttXk

 7. PiS ! działać i czyścic to "środowisko " mówi

  zydóka robi sobie kpiny z PiS-u !!! a ci ? cicho sza ….

  1. Goj mówi

   Jakie kpiny? Przecież to jedna i ta sama partia. Odstawiają „złego i dobrego policjanta”, a potem idą razem chlać i się z nas śmiać.

 8. adam mówi

  płatne wejście do kościoła 40 – 60 zł w archidiecezji krakowskiej
  dobre zarobki są na płatnych koncertach nielegalnie organizowanych łamiących przepisy liturgiczne kanoniczne w kościołach katolickich w starym mieście pod panowaniem biskupa posoborowego Jędraszewskiego i w innych miastach

  Muzyka klasyczna w kościele św. św. Piotra i Pawła – Orkiestra Kameralna św. Maurycego
  Muzyka klasyczna
  Moje wydarzenia

  Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  poniedziałek, 1 stycznia 2018 – poniedziałek, 31 grudnia 2018

  Kościół św. św. Piotra i Pawła, ul. Grodzka 52a

  Krakowska Orkiestra Kameralna św. Maurycego zaprasza na koncerty muzyki klasycznej z udziałem wybitnych solistów w zabytkowym kościele św. Piotra i Pawła.
  Koncerty odbywają się codziennie o godzinie 20.00.

  W programie:
  poniedziałki, czwartki: Organ & Orchestra (J.S. Bach, M. Surzyński, F. Chopin, L. Mozart, W.A. Mozart, A. Dvořák, P. Czajkowski, A. Vivaldi)
  wtorki, soboty: The Four Seasons (A. Vivaldi Cztery pory roku)
  środy, niedziele: Złota kolekcja (E. Grieg, A. Vivaldi, F. Chopin, J.S. Bach, W.A. Mozart, G.F. Handel, P. Czajkowski, J. Rodrigo, A. Chaczaturian)
  piątki: The Best Classics (G.F. Handel, F. Chopin, A. Vivaldi, W.A. Mozart, P. Czajkowski, C. Debussy)

  Członkowie Krakowskiej Kameralnej Orkiestry św. Maurycego są absolwentami Akademii Muzycznej w Krakowie. Swoje umiejętności szlifowali także na kursach mistrzowskich i w najlepszych uczelniach całej Europy, m.in. w Conservatoire National Superieur de Musique de Paris, Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu i University of Music and Dramatic Arts Mozarteum w Salzburgu. Występowali na wielu festiwalach, w tym podczas Festiwalu Muzyka w Starym Krakowie, Festival Maggio Musicale di Firenze oraz Summer Music Festival w Pradze. Są też laureatami licznych konkursów.
  udostępnij
  więcej

  OrkiestraSM
  ART-Production
  695 574 526
  60/40 zł

  http://karnet.krakow.pl/1095-krakow-muzyka-klasyczna-w-kosciele-sw-sw-piotra-i-pawla-orkiestra-kameralna-sw-maurycego

 9. joorek mówi

  Przed wojną było podobnie. Za pomocą zakulisowych działań przejmowali kamienice, firmy, banki. W pewnym momencie większość przemysłu i banków była w ich rękach. Niemcy mieli tego dość i dlatego zrobili to co zrobili. Obecnie sytuacja sie powtarza.

 10. adam mówi

  Katolicka Msza Św łacińska trydencka
  Kościół pw Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Krakowie
  Ksiądz Rafał
  ul. Sarego 18/2
  31-047, Kraków
  Polska

  http://sedevacante.eu/porzadek.php

  2. IX. 2018 niedziela

  15 Niedziela po Zielonych Świątkach , św.Stefana

  – Msza o godz 10: 00

 11. Jacek NH mówi

  Polin, to0 zamało. Stop finansowania Żydów w Polsce!

 12. Roza mówi

  CHYTRE PODSTEPNE ZYDOMASONSKIE PLEMIE ZABILES I ZABIJASZ POLAKOW NA POLSKIEJ ZIEMI.itd

 13. Paweł mówi

  Jak pisałem wcześniej w komentarzach, PROSZĘ O ZJEDNOCZENIE POLAKÓW (POLSKICH POLAKÓW), o odołożenie na bok swoich ambicji i DAJMY IM WPIERDOL W NADCHODZĄCYCH WYBORACH!!
  A swoją drogą im bliżej 11LISTOPADA tym więcej będzie prowokacji w stosunku do marszu NARODOWCÓW!!!
  ZROBIĘ WSZYSTKO ŻEBY BYĆ NA MARSZU, i apel do Jacka (przepraszam za per ty) pokażmy tym parchom jedno wielkie zjednoczenie w Warszawie, nie rozbijajmy tego na jakieś drobne mało widoczne marsze w każdym mieście bo i tak te ścierwa tego nie pokażą, a jeśli już to tylko jako nazistów, zbierzemy się w stolicy i niech to będzie kontrą do spaceru tych scyzorykiem chrzszczonych!!!
  CWP

 14. Anna mówi

  Hitler chcial pomoc i wyczyscic nasz kraj, ale Polacy zdecydowali inaczej, zydolandia sie rozprzestrzenia. Gratulacje!

  1. Katarzyna TS mówi

   Pani Anno, Hitler chciał „wyczyścić” nasz kraj zarówno z Żydów jak i Polaków. Od pierwszego dnia wojny Niemcy prowadzili planową eksterminację narodu polskiego. Każde ludobójstwo jest ZŁEM i nie ma dla niego żadnego usprawiedliwienia. Pani wpis jest haniebny. Proszę poszukać sobie innego forum na wygłaszanie takich „mądrości”.

  2. d. mówi

   ty jestes chora umysłowo z niemieckimi korzeniami, formowana przez waszą chamską szwabską propagandę antypolską!! kazdy ze szwabów tylko dyszał zeby Polaków mordować i okradać zarówno Fryc jak i ten obleśny Bismark z mordą otłuszczoną golonką i schlaną piwskiem tudzież Hitler z resztą goebelsowskiej hołoty niemieckiej. niemiec to zawsze był jest i będzie morderca qrwa i złodziej!

  3. Andrzej Józef mówi

   Hitler chciał pomóc i wyczysćic nasz kraj.
   W każdej rodzinie ktoś zgino tragicznie z rok tych kanalji
   Uważaj co mówisz bo zabójstwa wychodzo z serca.
   Tragedio jest mieć serce blisko dupy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.