Grzegorz Podwójny – Twórca muzyki o zapomnianej historii
Obowiązkiem każdego Polaka jest dbanie o prawdę historyczną i pamięć o tych, którzy ginęli za wolność naszej Ojczyzny, nie tylko z bronią w ręku lecz również ponosząc śmierć we własnych domach stając się ofiarami eksterminacji narodu polskiego tylko za to że byli jego cząstką. Żadne chwilowe sojusze polityczne nie mogą przysłaniać polskich ofiar jakie naród polski poniósł w czasie II wojny światowej, niezależnie od faktu, kto stawał się jego mordercą.
Dlatego też cieszy bardzo fakt uświadamiania społeczeństwa polskiego o ludobójstwie jakiego dopuściły się bandy upa na Polakach zamieszkujących południowo-wschodnie tereny II RP. Uświadamianie to odbywa się na różnych płaszczyznach dziś chcielibyśmy Państwu, przybliżyć postać artysty (o wielkim talencie i sercu bijącym w biało-czerwonym rytmie) który swoją twórczością przełamuje mury niewiedzy jakim żyje polskie społeczeństwo w tematyce ludobójstwa wołyńskiego.
Grzegorz Podwójny, bo o nim mowa, urodził się w Dębnie. Pochodzi z rodziny muzykalnej, przez co od najmłodszych lat otoczony był różnymi instrumentami muzycznymi, po które sięgał chętniej niż po zabawki. Jego pierwszy występ miał miejsce gdy skończył 9 lat. Wówczas to w czasie uroczystej Pasterki zagrał na organach kościelnych kolędę „Lulajże Jezuniu”. Od 14 roku życia zaczął występować w Zespole Pieśni i Tańca „Warniczanie” oraz wielu innych grupach muzycznych grając na różnych instrumentach.
W 2003 roku w Szczecinie powstał zespół „Time”, grający utwory, których wykonawcą był m.in Pan Grzegorz ( jednocześnie kompozytor w tym zespole). W tym czasie grał nadal w prowadzonym przez rodziców zespole ludowym. Mając do wyboru rozwój w zespole kosztem środowiska muzycznego z które go stworzyło, wybrał drugą opcje.
Jednak to pieśni kresowe spowodowały, że stał się głosem sumienia dla polskiego społeczeństwa. Jako potomek kresowian żywo zainteresował się tą zapomnianą tematyką.
Pierwszym utworem poruszającym tą tragiczną przeszłość narodu polskiego, do którego ułożył muzykę i zaśpiewał była pieśń „Msze niedokończone”, która pierwszy raz została upubliczniona w Częstochowie 02.07.2017 podczas Światowego Zjazdu Kresowian (słowa: Antoni Dąbrowski). Kolejnym stworzonym przez niego utworem wyrażającym tęsknotę za polskim domem rodzinnym na Kresach był utwór „Mój kresowy dom”.
W tym roku podczas Światowego Kongresu Kresowian na Jasnej Górze podczas którego miała miejsce premiera utworu pt: Polscy księża z Wołynia otrzymał „Preamium Honoris Cresovianae”.
W najbliższym czasie powstanie nowy klip do piosenki o kapłanach z Wołynia na który już dziś serdecznie Państwa zapraszamy. Wszystkich, którzy pragną poznać twórczość P. Grzegorza Podwójnego zapraszamy na jego profil na youtube:
https://www.youtube.com/channel/UCtqSHdcDO4EgJB9kV4gAtJQ
Przeczytaj też:
„Niezłomnym z Rodziny Grabowskich”. SOVA nagrywa utwór w oparciu o słowa polskiej bohaterki [WIDEO]
jeden taki orzeł i po demonstracjach kdodwców – uciekaliby jak myszy