Gigantyczne pieniądze dla kowidowych szpitali tymczasowych. NFZ zapłaci dwukrotnie więcej niż podczas tzw. trzeciej fali

szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym/ fot. Twitter/Szpital Narodowy
7

W środę (1.12.2021) prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Filip Nowak, wydał zarządzenie, w którym ustanawia stawki dla kowidowych szpitali tymczasowych. Będą one dwukrotnie wyższe niż podczas tzw. trzeciej fali koronawirusa w okresie listopad 2020 – kwiecień 2021. Nowe stawki mają obowiązywać wstecznie, od 1 listopada 2021 roku.

Opłata ryczałtowa za gotowość do udzielania świadczeń w szpitalu tymczasowym ma wynosić 1667,79 zł (poprzednio 822,42 zł) dziennie, a hospitalizacja związana z leczeniem Covid-19 w szpitalu tymczasowym – 2 428 zł (poprzednio 1026,40 zł).

Nowe zasady rozliczeniowe opierają się na dwóch podstawowych produktach rozliczeniowych za gotowość (za dostępne moduły) i za hospitalizacje z pobytem dobowym pacjenta. NFZ zakłada uruchomienie od razu 2 modułów 28 – łóżkowych z wymaganą liczbą personelu medycznego. Powstanie kolejnego modułu uzależnione jest od zajętości liczby łóżek.

W przypadku świadczeń udzielanych w szpitalu tymczasowym – pozostawanie w dyspozycji obsady kadrowej oraz wolnych łóżek, z zachowaniem zasady, że opłata ryczałtowa za gotowość do udzielania świadczeń jest naliczana za moduł obejmujący nie więcej niż 56 łóżek, a gdy co najmniej 48 z tych łóżek jest już zajętych, to opłata ryczałtowa jest naliczana za moduł kolejnych nie więcej niż 28 łóżek, o ile tyle jest dostępnych.

W przypadku spadku obłożenia liczby łóżek w uruchomionych modułach ich finansowanie odbywa się jeszcze przez 14 dni gotowości, pod warunkiem zapewnienia pełnej wymaganej obsady kadrowej.

Przyjęcie takiego rozwiązania spełnia założenia analizy dokonanej przez Agencje Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, z której wynika, że szacowany miesięczny koszt funkcjonowania 28 – łóżkowego modułu szpitala tymczasowego, przy założeniu efektywnego 85% obłożenia, tj. zajętych 24 łóżkach szacuje się na 1,8 mln zł – informuje NFZ.

Od 1 listopada 2021 roku rosną również stawki za transport sanitarny pacjentów kowidowych:

 • opłata ryczałtowa za gotowość do transportu sanitarnego realizowanego przez 1 osobę ma wynosi – 1434 zł (wcześniej było to 960 zł)
 • opłata ryczałtowa za gotowość do transportu sanitarnego realizowanego przez zespół co najmniej dwuosobowy – 2 373 zł (wcześniej było to 1920 zł)
 • opłata za transport sanitarny realizowany przez 1 osobę – 191 zł, (wcześniej było to 120 zł)
 • opłata za transport sanitarny realizowany przez zespół co najmniej dwuosobowy – 324 zł. (wcześniej było to 150 zł)

Źródło informacji: cowzdrowiu.pl

Zobacz też:

700 tys. złotych dziennie za utrzymanie niemal pustego narodowego izolatorium. Personel w 5-gwiazdkowym hotelu!

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. BP mówi

  Znajoma umarła na serce, a wpisali jej covid, aby dostać pieniądze. Czy jestem nienormalna, że nie kłamałabym dla pieniędzy?

 2. Misiek13 mówi

  Ale cyrk,a dla innych szpitali to nie ma tak?Czy ci bandyci kiedys odpowiedza za smierc ludzi?

 3. Ewa-Maria mówi

  BP dlaczego rodzina wyraziła na to zgodę? Znam podobny przypadek ,lekarz wypisujący akt zgonu zapytał rodzinę czy może wpisać przyczynę śmierci- covid. Absolutnie na ten przekręt nie wyrazili zgody.

 4. Rebih mówi

  Cele są dwa. 1. Wyprowadzenie pieniędzy ze Skarbu Państwa, 2. Doprowadzenie Polski na skraj bankructwa, by można było uzasadnić kapitulację wobec UE („wicie-rozumicie, chcieliśmy się postawić, ale brakło pieniędzy, a trzeba było ratować ludzkie życie; szczepionki, respiratory, szpitale – to kosztuje”). To nie przypadek, że Lech Kaczyński, który podpisał Traktat Lizboński był bratem-bliźniakiem Jarosława. Wart jeden drugiego, a Morawiecki nie wart nawet połowy tego, co każdy z tych dwóch ludzi (?).

 5. MAREK mówi

  Kaczyński w jednej z wypowiedzi stwierdził że jego naczelnym zadanie jest niedopuszczenie narodowej prawicy do władzy w Polsce. W innej powiedział że jest socjalista. Nie darmo Jan Lipski kształtował Kaczyńskich.

 6. Halina mówi

  No to będą wybijać Polaków ze zdwojoną siłą. Na zdrowych i opornych już czają się obce wojska w Polsce – ustawa 1066.

 7. Krzysztof mówi

  Znaczy się że moje składki zdrowotne odtrącane z mojej wypłaty idą na takie cele? To przedniego zęba muszę leczyć prywatnie bo NFZ tego nie pokryje a tam szmal leci strumieniem? Niech ktoś mnie oświeci, czy można wystąpić z pismem o nieodprowadzenie moich składek z uzasadnieniem? Jeśli tak proszę o wzór takiego pisma , będę bardzo wdzięczny.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.