Europejska Agencja Leków potwierdza związek między szczepionką J&J i przypadkami zakrzepicy po podaniu preparatu

fot. pixabay
5

We wtorek (20.04.2021) Europejska Agencja Leków (EMA) wydała oświadczenie w sprawie jednodawkowej szczepionki na Covid-19 wyprodukowanej przez firmę Janssen Pharmaceutica należącą do koncernu Johnson&Johnson. Komitet ds. Bezpieczeństwa EMA (PRAC) stwierdził, że do informacji o produkcie należy dodać ostrzeżenie o nietypowych zakrzepach krwi z niską liczbą płytek krwi . Zdarzenia te należy wymienić jako bardzo rzadkie skutki uboczne szczepionki.

– Komitet wziął pod uwagę wszystkie dostępne obecnie dowody, w tym osiem raportów ze Stanów Zjednoczonych dotyczących poważnych przypadków nietypowych zakrzepów krwi związanych z niskim poziomem płytek krwi, z których jeden zakończył się zgonem. Do 13 kwietnia 2021 roku ponad 7 milionów ludzi otrzymało szczepionkę Janssen w Stanach Zjednoczonych. Wszystkie przypadki wystąpiły u osób poniżej 60 roku życia w ciągu trzech tygodni po szczepieniu, większość u kobiet. Na podstawie obecnie dostępnych dowodów nie potwierdzono konkretnych czynników ryzyka. PRAC zauważył, że skrzepy krwi występowały głównie w nietypowych miejscach, takich jak żyły w mózgu (zakrzepica w obrębie zatoki żylnej mózgu, CVST) i brzuchu (zakrzepica żył splanchnicznych) oraz w tętnicach, wraz z małą liczbą płytek krwi i czasami krwawieniem. Przeanalizowane przypadki były bardzo podobne do przypadków, które miały miejsce w przypadku szczepionki Covid-19 opracowanej przez firmę AstraZeneca, Vaxzevria – czytamy w oświadczeniu.

Jednocześnie EMA stwierdziła, że ​​ogólny stosunek korzyści do ryzyka pozostaje pozytywny. – Covid-19 wiąże się z ryzykiem hospitalizacji i zgonu. Zgłoszone połączenie zakrzepów krwi i małej liczby płytek krwi jest bardzo rzadkie, a ogólne korzyści ze szczepionki Covid-19 Janssen w zapobieganiu Covid-19 przewyższają ryzyko działań niepożądanych – napisano.

Wskazano, że personel medyczny i osoby, które otrzymają szczepionkę, powinni mieć świadomość, że w ciągu trzech tygodni po szczepieniu mogą wystąpić bardzo rzadkie przypadki zakrzepów krwi połączone z niskim poziomem płytek krwi. Należy natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych objawów: duszność, ból w klatce piersiowej, obrzęk nóg, uporczywy ból brzucha, objawy neurologiczne, takie jak silne i uporczywe bóle głowy lub niewyraźne widzenie, małe plamy krwi pod skórą poza miejscem wstrzyknięcia. Pełna treść oświadczenia TUTAJ.

Źródło informacji: ema.europa.eu

Zobacz też:

EMA uznaje zakrzepicę za NOP po szczepieniu preparatem AstraZeneca, ale nadal zaleca jego stosowanie

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Matka mówi

  8 potencjalnych przypadków na 7 milionów. No OK.

  Tymczasem dane z dzisiaj – na Covid zmarło u nas kolejne ponad 600 osób. I tak codziennie, a wy macie tych ludzi w d….ie, notorycznie strasząc szczepionkami i promując covidowych szurów.

  1. Maciej mówi

   @tow. „Matka”

   Towarzyszka powtarza manipulacje z ilościami zgonów na covid, którymi usiłuje się przykryć ilość nadmiarowych zgonów, w wyniku utworzenia proceduralnie-zbrodniczego paraliżu służby zdrowia i ciągłego przyrostu rzeczywistych zgonów poszczepiennych (oficjalne dane można między bajki włożyć).

 2. Wojciech mówi

  Europejska Agencja „G” się zna – zakrzepice są to powikłania kowidowe a szczepionka jest na to lekarstwem. Tak powiadają NASI eksperci, wspierani przez rząd.

  1. Matka mówi

   Akurat zakrzepica jest niejednokrotnie skutkiem Covid, choćby dlatego, że pacjent długo leży, poci się i gorączkuje, a poza tym skutkiem Covid niejednokrotnie są mikro zakrzepy w płucach. Dlatego podaje się leki przeciwzakrzepowe – są to przypadki wielokrotnie częstsze niż zakrzepica po szczepionce, której szansa jest jeden na milion lub nawet mniej.

 3. Jarek mówi

  O @Matko szkoda się wysilać „redaktorzy” wprawo.pl
  „Ustalili już fakty i żadna prawda tego nie zmieni.”
  Napisałem tutaj pewien elaborat, który natychmiast został wykasowany.
  W elaboracie przytoczyłem stan zdrowia ludzi ze zdiagnozowaną zakrzepicą, ludzi z mutacjami genetycznymi, którzy doskonale są zabezpieczeni przed powikłaniami poszczepiennymi, prawda przytłoczyła redaktorów wprawo.pl i komentarz został demokratycznie usunięty.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.